W przyszłym roku w British Museum po raz pierwszy pojawi się najstarsza na świecie mapa gwiazd. Będzie to główna atrakcja nowej wystawy specjalnej, która zostanie otwarta w muzeum w lutym 2022 roku.
„Nebra Sky Disc” ma 3600 lat i jest najstarszą zachowaną „mapą” kosmosu na świecie. Wykonany z brązu krążek o średnicy 31 cm (12 cali) jest pokryty niebieskozieloną patyną i ozdobiony inkrustowanymi złotymi symbolami, które mają przedstawiać słońce, księżyc i gwiazdy. Został wykopany z ziemi w 1999 r., w pobliżu miasta Nebra we wschodnich Niemczech. Zostanie wypożyczony do British Museum ze zbiorów Państwowego Muzeum Prehistorii w Halle. Wielka Brytania będzie dopiero czwartym krajem, do którego dotrze ten obiekt.
„Mapa” będzie pokazywana na wystawie The world of Stonehenge (17 lutego – 17 lipca 2022) – pierwszej w Wielkiej Brytanii dużej ekspozycji poświęconej historii – i tajemnicy – Stonehenge. Na tej samej wystawie będzie również prezentowany niezwykle rzadki, liczący 3000 lat wisior, opisany przez British Museum jako „najważniejszy kawałek złota z epoki brązu, jaki kiedykolwiek znaleziono w Wielkiej Brytanii”. Został odkryty w Shropshire, w maju 2018 roku, przez emerytowanego inżyniera Boba Greenaway. Mierzący 3,6 cm wysokości i 4,7 cm szerokości wisiorek został sprowadzony do British Museum i nabyty przez nie za 250 000 funtów.