poniedziałek, 16 maja, 2022

Ku pamięci ofiar Gusen

W podwarszawskim Muzeum-Miejscu Pamięci Palmiry odbyły się konsultacje wiceministra Szymona Szynkowskiego vel Sęk z przewodniczącym Kuratorium Urzędu Mauthausen Memorial, szefem sekcji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Republiki Austrii Hermannem Feinerem. Ich tematem było upamiętnienie ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Gusen.

Jak informuje MSZ, Polska, inne państwa pochodzenia ofiar, a także żyjący jeszcze byli więźniowie i stowarzyszenia więźniarskie od lat apelują do władz Republiki Austrii o godne upamiętnienie tego jednego z najważniejszych w Europie miejsc pamięci, gdzie zginęły dziesiątki tysięcy ofiar różnych narodowości. Polska oczekuje, że prace nad przygotowaniem upamiętnienia od samego początku realizowane będą we współpracy międzynarodowej.

Dziękując za dotychczasowe działania rządu Republiki Austrii, wiceszef polskiej dyplomacji zaznaczył, że wiele zostało jeszcze do zrobienia. Podczas konsultacji strona austriacka poinformowała o istotnych postępach w sprawie finalizacji zakupu nieruchomości pod przyszłe miejsce upamiętniania ofiar.  

Konsultacje w Muzeum-Miejscu Pamięci Palmiry były też okazją dla delegacji austriackiej do zapoznania się z historią i ekspozycją Muzeum.

****

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Gusen powstał w 1940 roku jako filia obozu Mauthausen na terenie dzisiejszej Austrii. W okresie II wojny światowej z około 190 tysięcy osadzonych w systemie obozów Mauthausen-Gusen zamordowanych zostało przeszło 90 tysięcy osób, obywateli co najmniej 26 państw. Polska, w porozumieniu ze środowiskami byłych więźniów oraz władzami innych państw pochodzenia ofiar i we współpracy ze środowiskami lokalnymi, w dialogu z władzami Republiki Austrii, od lat konsekwentnie zabiega, aby doprowadzić do godnego upamiętnienia ofiar obozu Gusen.

W palmirskim lesie, podczas kilku następujących po sobie fal mordów między grudniem 1939 roku a lipcem 1941 roku straconych zostało łącznie około 1800 osób, w tym kobiety i osoby nastoletnie. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele świata polityki i samorządu terytorialnego i administracji, profesorowie uniwersytetów i kierownicy warszawskich i podwarszawskich szkół, krytycy literaccy, artyści, a także reprezentanci wolnych zawodów, duchowieństwa i sportowcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora