wtorek, 17 września, 2024

Studium Wiedzy o Sztuce i Historii

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza na przedświąteczne spotkanie 20 grudnia, na które złożą się dwa wydarzenia:

20.12.2023 (środa), godzina 17:30 – wstęp wolny

Studium Wiedzy o Sztuce i Historii

Tytuł wystąpienia: Przedmiotów „życie po życiu”. O twórczości Mariana Kruczka (1927-1983) i jego Galerii Autorskiej w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Prowadzący: dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej Leszek Kania oraz dr Jacek Gernat, pracownik merytoryczny MZL – Dział Sztuki Współczesnej.

Przypadająca w tym roku 40. rocznica śmierci Kruczka jest okazją przypomnienia jego artystycznej sylwetki oraz zielonogórskiej galerii, którą uznać możemy za unikatowe, całościowe dzieło sztuki, swoiste „sanktuarium” Mariana Kruczka, jednego z najciekawszych współczesnych twórców krakowskich. Galeria powstała etapami w latach 1977-1983 z inicjatywy ówczesnego dyrektora muzeum Jana Muszyńskiego, który zaprosił artystę do współpracy. On też sfinalizował aranżację ekspozycji wkrótce po przedwczesnej śmierci jej autora. Prezentowana w galerii bogata kolekcja prac Kruczka obrazuje jego twórczość w zakresie asamblażu, rzeźby i instalacji przestrzennych. W swoich pracach artysta czerpał inspiracje z „”kulturowego śmietnika”, podnosząc do rangi dzieł sztuki różnego rodzaju niepotrzebne przedmioty, odpady i złom.

Wykład dopełni oprowadzanie kuratorskie po Galerii Autorskiej Mariana Kruczka.

20.12.2023 (środa), godzina 19:00

Jazzujące Muzeum 

To już ostatnie w tym roku Jazzujące Muzeum. Tym razem zagra LESZEK KUŁAKOWSKI JAZZ TRIO w składzie:

Leszek Kułakowski – kompozytor, fortepian

Piotr Kułakowski – kontrabas

Kacper Skolik – perkusja    

LESZEK KUŁAKOWSKI – kompozytor, pianista jazzowy nazywany przez krytyków „wizjonerem jazzu”, teoretyk muzyki, profesor, założyciel kierunku Jazz i muzyka estradowa w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowego Komeda Jazz Festival oraz Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy. Zafascynowany jest jazzem traktowanym jako tworzywo uniwersalnej narracji muzycznej. Jest jednym z niewielu kompozytorów na świecie łączących jazz z muzyką artystyczną w tzw. Third Stream. Skomponował kilkaset utworów na różne obsady jazzowe. Współpracował z wieloma czołowymi postaciami polskiego jazzu i koncertował na najważniejszych festiwalach jazzowych kraju i scenach Europy Zachodniej (Niemcy, Holandia, Francja, Hiszpania) oraz w Stanach Zjednoczonych.

PIOTR KUŁAKOWSKI – czołowy polski kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (2004) na wydziale Jazz i muzyka estradowa w klasie prof. J. Niedzieli. Jeszcze jako student był założycielem i liderem zespołu DePrezes Quartet, z którym zajął pierwsze miejsce na VII Ogólnopolskim Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach w 2003 roku oraz zdobył nagrodę dla najlepszego zespołu na VI Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Współpracował i koncertował z czołowymi muzykami polskimi, szwedzkimi czy amerykańskimi. Zagrał ponad 1500 koncertów w najlepszych klubach jazzowych. W czerwcu 2018 został zaproszony do współpracy przez światowej sławy wirtuoza skrzypiec Nigela Kennedy’ego. W 2015 roku ukazała się pierwsza autorska płyta Piotra: Critical Level – „Golden Goal”.

KACPER SKOLIK – Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Perkusista jazzowy młodego pokolenia, syn polskiej legendy perkusji Arka Skolika. Grał jako akompaniator na corocznym festiwalu sztuk artystycznych „Fama” w 2016 roku. Finalista konkursu „Jazz Drummers Competition 2018”. Uczestnik konkursów oraz festiwali jazzowych, m.in. Jazz Crossing Festival 2020. W latach 2020-2022 uczestniczył w warsztatach muzycznych z takimi muzykami, jak Alvin Queen, Lenny White, Billy Cobham, Greg Hutchinson, Billy Hart i wielu innych. Absolwent Duńskiej Akademii Muzycznej SDMK w Odense. Współpracuje jako perkusista z Patrycją Ziniewicz w projekcie „List do Czarnego Anioła” czy Sebastianem Zawadzkim w „Sebastian Zawadzki Polish Trio”.

Tradycyjnie koncertowi będzie towarzyszyć prezentacja obrazu. Tym razem będzie to dzieło Tymona Niesiołowskiego pt. “Martwa natura z kwiatami” z 1957 roku.

Bilety w cenie 30 zł normalny i 15 zł ulgowy do nabycia w kasie Muzeum lub poprzez rezerwację telefoniczną 68-327-23-45. UWAGA! Bilety należy odebrać w ciągu dwóch dni od rezerwacji. W przeciwnym wypadku rezerwacja zostaje anulowana.

Serdecznie zapraszamy do udziału w powyżej opisanych wydarzeniach, które zapewnią doskonałą rozrywkę w tej przedświątecznej atmosferze.

Julia Molibog

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielkopo...

Przygotowaliśmy specjalny program kulturalno-edukacyjny związany z historią pra...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy...

KONFERENCJA NAUKOWA „AXENTOWICZ. W 165...

Zapraszamy serdecznie na  konferencję naukową "AXENTOWICZ. W 165 ROCZNICĘ ...

Muzeo – Najczęściej wybierany system d...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

XI Międzynarodowa Konferencja Konserwa...

TERMIN I MIEJSCE KONFERENCJI Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spo...