Z okazji Dnia Babci i Dziadka chorzowski skansen ma dla Was wyjątkową propozycję i okazję na spędzenie tego czasu z najbliższymi.
Babcie! Dziadkowie! Nie dajcie się prosić i przyjdźcie Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” razem z wnukami!
19 stycznia
ETNOspacer
Dzień Babci i Dziadka – z odwiedzinami u zwierząt
19 stycznia chorzowski skansen zaprasza na spacer po muzeum z odwiedzinami u zwierząt.
ETNOspacer rozpocznie się o godz. 12:00 (zbiórka pod kasą muzeum).
Uczestnicy wyruszą na wycieczkę z przewodnikiem, który opowie o zwierzętach gospodarskich zamieszkujących dawną wieś.
Dowiedzą się o tym jaką rolę pełniły i jak się nimi zajmowano oraz poznają również sposoby ich żywienia w praktyce! Pod czujnym okiem zootechników, uczestnicy będą mogli pogłaskać naszych podopiecznych oraz nakarmić ich wcześniej przygotowanymi przez pracowników smakołykami. Po wycieczce wszyscy udadzą się na warsztaty plastyczne! Każdy wykona baranka z papieru i owczej wełny.
Koszt uczestnictwa w wycieczce to 30 zł – na jednym bilecie mogą wejść maksymalnie 3 osoby (2 dzieci + 1 opiekun LUB 2 opiekunów + 1 dziecko).
Bilety dostępne online na stronie internetowej muzeum oraz w stacjonarnej kasie.
26 stycznia
ETNOspacer z muzyczną ścieżką
Chorzowski skansen zaprasza na jedyny taki ETNOspacer z muzyczną ścieżką, który odbędzie się 26 stycznia o godz. 12:00 – (zbiórka pod kasą muzeum).
Muzyka pełna jest bogactwa, dlatego też dzięki dofinansowaniu z KPO, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zrealizowało projekt “Etno brzmienia”.
W ramach tego przedsięwzięcia powstała m.in. muzyczna ścieżka zwiedzania “Etnobrzmienia”.
MUZYCZNA ŚCIEŻKA “ETNOBRZMIENIA”
Dla większości stałych bywalców chorzowskiego skansenu znajdujące się w nim obiekty są z pewnością doskonale znane. Gwarantujemy jednak, że podczas tej właśnie wycieczki dowiecie się w nich o czymś zupełnie nowym!
Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy skóry przygotowywane w garbarniach służyły jedynie do powstawania ciepłych i trwałych ubrań i obuwia? A może wyobrażaliście sobie jak wyglądały dawniej wesela i jakie tańce i pieśni pojawiały się na nich najczęściej? Każdy z aspektów życia na dawnej wsi, począwszy od ciężkiej pracy w polu i przy gospodarstwie, a zakończywszy na hucznych zabawach i świętowaniu, łączył wspólny czynnik – ŚPIEW!
Podczas ETNOspaceru z muzyczną ścieżką to właśnie ludowe pieśni będą grały pierwsze skrzypce i potowarzyszą uczestnikom podczas zwiedzania zabytkowych obiektów! Dzięki nim zapoznają się oni z życiem codziennym mieszkańców wsi oraz poruszą tematykę miłości, dzieciństwa, pracy i zabawy. Pieśni pochodzą ze zbiorów prof. Adolfa Dygacza. W większości przypadków są to archiwalne nagrania. Utworom towarzyszy dodatkowy komentarz.
Koszt uczestnictwa w ETNOspacerze to 25 zł od osoby.
Bilety dostępne online na stronie internetowej muzeum oraz w stacjonarnej kasie.
Marcin Gaweł
Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”