sobota, 28 stycznia, 2023

Świąteczny weekend w CMWŁ

8 grudnia (czwartek) godz. 17:00

Warsztaty rodzinne: „Świąteczne życzenia… do zrobienia!”

Szukacie pomysłu na kreatywne spędzanie czasu w gronie rodziny? Nie mogliście lepiej trafić! Czeka Was półtorej godziny twórczego kombinowania pod opieką doświadczonego edukatora.

ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA…DO ZROBIENIA! To warsztat przeznaczony dla dzieci 6-12 lat.

Ho ho ho! Święta już za pasem! Choinka, zapach pieczonych pierników, wymarzone prezenty od Mikołaja…i to ciepło w sercu, którym warto się podzielić z innymi! Czy świąteczne życzenia do bliskich wysyłacie sms-em albo mailem? A czy wiecie lub pamiętacie, że jeszcze kilka dekad wcześniej telefon komórkowy i komputer nie były tak popularne, a wtedy tradycja składania życzeń polegała na wysyłaniu do siebie kartek pocztowych?

Podczas warsztatu zajrzymy do domów mieszkańców dawnej Łodzi – ludzi różnych wyznań i narodowości. Porównamy, jakie mieli zwyczaje, obrzędy i świąteczne potrawy. Przyjrzymy się też choinkowym ozdobom i dekoracjom.

Na koniec własnoręcznie wykonamy świąteczne kartki z życzeniami, które z pewnością zaskoczą Waszych bliskich i sprawią im wiele radości! Do zobaczenia!

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

 • kiedy: 8 grudnia (czwartek) godz. 17:00
 • limit osób: 10 par
 • czas trwania: 1,5 h
 • bilet: 16 zł (para dziecko + opiekun, kolejne dziecko bilet w cenie 8 zł)
 • na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem tel. 500 527 855 w g. 8.00-16.00 (pn.-pt.)

10 grudnia (sobota) godz. 15:30

„Geometria stroju. Zmiany w sylwetce damskiej od końca XIX wieku do lat 90. XX wieku”

Architektura ma człowieka witruwiańskiego, za to moda ma swoją kobietę „witruwiańską”. W pierwszym przypadku ludzka sylwetka jest źródłem proporcji dla klasycznego porządku w architekturze. W drugim zaś kobiece ciało poddawane jest zmianom proporcji i kształtu w zależności od obecnej w danym momencie mody. Podczas oprowadzania zapoznamy Was z historią przemian fasonów damskich strojów od końca XIX wieku aż do lat 90. XX wieku. Po wystawie Mɪᴀsᴛᴏ–Mᴏᴅᴀ–Mᴀsᴢʏɴᴀ oprowadzi Was Daniel Okrasa – opiekun kolekcji odzieży w CMWŁ.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

 • kiedy: 10 grudnia (sobota) godz. 15:30
 • bilety: normalny 18 zł | ulgowy 12 zł
 • limit osób: 30
 • bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

11 grudnia (niedziela) godz. 14:30

„Łódzkie wigilie” – Oprowadzanie z tłumaczeniem na PJM po wystawie „Łódzkie mikrohistorie…”

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Oprowadzanie poprowadzi Andrzej Jankowski, edukator Działu Edukacji.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia – jedne z najbardziej uroczystych świąt w roku. Każdy region, każda obchodząca je rodzina ma swoje tradycje, jednak prawdziwą różnorodność zwyczajów bożonarodzeniowych możemy znaleźć w historii wielokulturowej i wielowyznaniowej Łodzi. Katolicy, protestanci, prawosławni – wszyscy świętowali, ale każdy inaczej. W jaki sposób? Skąd różnice w dacie wigilii? Kto dzieli się opłatkiem?

O podobieństwach i różnicach w poszczególnych tradycjach, dawnych i obecnych zwyczajach i o przenikaniu się kultur usłyszycie podczas oprowadzania, które poprowadzi Andrzej Jankowski edukator Działu Edukacji.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

 • kiedy: 11 grudnia (niedziela) godz. 14:30
 • bilety: normalny 18 zł | ulgowy 12 zł
 • limit osób: 15
 • bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

11 grudnia (niedziela) godz. 15:00

Wernisaż wystawy Yaroslavy Khomenko „Łódź: praktyka społecznej interakcji”

25 lutego 2022 roku, czyli drugiego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Yasia Khomenko uciekła z Kijowa do Iwano-Frankowska. W zachodniej Ukrainie zobaczyła nieprzebrane sterty ubrań – selekcjonowane przez lokalnych mieszkańców dary humanitarne. Dzielenie się było wówczas jedyną metodą pozyskiwania najpotrzebniejszych rzeczy. Obserwacja ta wpłynęła na przyszłą twórczość Yaroslavy. W rezultacie praktykę artystyczną opiera dziś na współdzieleniu i budowaniu relacji. Artystka podróżuje po świecie, a w każdej z odwiedzanych miejscowości współpracuje z lokalną społecznością. Na spotkanie z Yasią każdy może przynieść własne ubrania i na ich bazie wykreować i wykonać nową odzież.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace wykonane we współpracy z lokalną łódzką społecznością. Powstawały one podczas otwartych warsztatów z artystką, które odbyły się w muzeum w październiku. Podczas wernisażu będzie można zobaczyć również stanowisko pracy i materiały wykorzystywane w procesie powstawania kolekcji. Nie bez powodu projekt rozpoczął się w Łodzi, w budynku dawnej fabryki – sposób produkcji sięgający czasów rewolucji przemysłowej przeciwstawiony jest technice, z której korzysta Yaroslava Khomenko – opartej na idei zrównoważonego rozwoju.

Wstęp bezpłatny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora