Mieszkańcy miasta Rapperswil w Szwajcarii wznieśli uroczysty toast za niepodległą Polskę.
W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Instytut Pileckiego zaprosił Szwajcarów do wspólnego świętowania. Na bulwarze See Quai w Rapperswilu stanęła instalacja Magna Res Libertas – wolność to wielka rzecz, opowiadająca o wysiłku polskiego społeczeństwa na rzecz zachowania kultury narodowej i powrotu Polski na mapę Europy.
Wieczorem 11 listopada mieszkańcy miasta i przedstawiciele Polonii spotkali się w siedzibie Instytutu na okolicznościowym toaście. – Wolność to wielka sprawa. Czuje to każdy, kto o wolność walczył lub kto tę wolność utracił. W czasach zaborów polscy emigranci w Szwajcarii mogli pielęgnować tożsamość narodową – mówił podczas uroczystości Zdzisław Galicki, dyrektor szwajcarskiego oddziału Instytutu Pileckiego. – To tutaj, w Rapperswilu 150 lat temu powstało Muzeum Polskie, które stało się namiastką ojczyzny dla kolejnych pokoleń. Dzisiejsze święto obchodzimy w hotelu Schwanen, emblematycznej dla miasta, historycznej nieruchomości, która już wkrótce stanie się nową siedzibą Muzeum.
W Szwajcarii działalność Instytutu Pileckiego jest związana z wieloletnią obecnością Polaków, którzy w tym kraju znaleźli azyl polityczny po upadku powstań listopadowego i styczniowego oraz w trakcie drugiej wojny światowej. Ponadto, w Szwajcarii działała tzw. Grupa Ładosia, złożona z polskich dyplomatów i działaczy żydowskich, która prowadziła akcję wydawania fałszywych paszportów w celu ratowania Żydów przed Zagładą.
Instytut Pileckiego w Rapperswilu tworzy ośrodek współpracy naukowo-badawczej wraz z centrum konferencyjnym i edukacyjnym otwarty dla wszystkich osób zainteresowanych historią XX wieku i jej znaczeniem we współczesności. Swoją obecność w Szwajcarii Instytut rozpoczął od działalności wystawienniczej, otwierając rok temu, 11 listopada 2022 roku, wystawę poświęconą polskiej drodze do niepodległości prezentującą zbiory Muzeum Polskiego. Następnie zaprezentowano ekspozycję Paszporty Życia na temat Grupy Ładosia. Obecnie w siedzibie Instytutu zwiedzić można wystawę Kopernik – człowiek, który poruszył ziemię organizowaną z okazji roku kopernikańskiego. W ramach obchodów Święta Niepodległości zabytkowy budynek, w którym mieści się siedziba Instytutu, rozświetlił się polskimi barwami narodowymi. Biało-czerwona iluminacja trwała przez cały weekend. Tym samym Instytut Pileckiego realizuje misję bycia ambasadorem polskości za granicą.