niedziela, 23 czerwca, 2024

Świętokrzyskie Smaki

Muzeum Wsi Kieleckiej wydało książkę kucharską zatytułowaną „Świętokrzyskie Smaki”. Zawiera ona mnóstwo przepisów na regionalne dania.

Książka jest pokłosiem pierwszego lockdownu, który zmusił muzea do zwiększenia aktywności w sieci. Jej pierwsza wersja ukazała się w wersji elektronicznej, w zakładce Wydawnictwa na www.mwk.com.pl, następnie została wzbogacona o desery i w pełniejszej wersji wydrukowana

mówi Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.

Książka to zbiór przepisów na potrawy charakterystyczne dla regionu świętokrzyskiego. Znajdziemy w niej przystawki, zupy, dania główne i desery. Chyba najbardziej przemawiają do mnie skarpety nie do pary. regionalnej kuchni znajdą tu receptury na męcybułę, zagrychę bielińską, kugiel, chrzanicę, gęsie mazidło, bułeczki drożdżowe z serem czy nalewkę miodową.

Część przepisów przekazały muzealnikom członkinie kół gospodyń wiejskich, inne zostały wyszukane w muzealnych wydawnictwach etnograficznych, a jeszcze inne to dzieła mistrzów kuchni, którzy realizowali w Muzeum Wsi Kieleckiej szkolenia dla osób prowadzących gospodarstwa agroturystyczne.

Książka „Świętokrzyskie Smaki” to nie tylko przepisy – znajdziemy tu też informacje dotyczące historii świętokrzyskiej kuchni i zwyczajów kulinarnych mieszkańców dawnej wsi kieleckiej.

Wydawnictwo można kupić w księgarni internetowej Muzeum Wsi Kieleckiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...