niedziela, 19 maja, 2024

SZAPOWAŁOW | GRAFIKI

W dniach 8 października – 12 listopada zapraszamy do Willi Decjusza w Krakowie, gdzie będzie prezentowana wystawa prac Źmiciera Szapowałowa – białoruskiego mistrza rytowania historycznego na miedzi i znakomitego grafika.

Jednym z najciekawszych dla mnie tematów jest studium historii ludzkości. W swojej twórczości odwzorowuję historię świata oraz historię mojej ojczyzny, zwłaszcza z czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczpospolitej. Książki Henryka Sienkiewicza i Uładzimira Karatkieviča, twórczość Artura Grottgera i Napoleona Ordy były mocnym impulsem do zrozumienia, że nasz region ma niezwykle bogatą i bohaterską historię, ale także wystawioną na działanie wrogich mu sił – m.in. działań carskich, a później bolszewickich urzędników. Myślę, że historia zwalczających się żywiołów i światopoglądów trwa nadal, jako twórca bardzo mocno odczuwam tę codzienną walkę o idee i wartości. – Źmicier Szapowałow ze wstępu do katalogu GRAFIKI.


Wydarzeniem towarzyszącym otwarciu wystawy będzie spotkanie z artystą, na które zapraszamy do Willi Decjusza w poniedziałek 16 października o godz. 18.00.

Wystawie grafik Szapowałowa będzie towarzyszył katalog prac artysty opublikowany przez wydawnictwo GUTENBERG, w ramach serii wydawniczej IKWD.

Z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce katalog prezentujący twórczość młodego białoruskiego artysty – Źmiciera Šapavałaŭ, utalentowanego artysty grafika i historyka sztuki, który od kilku lat żyje i pracuje na emigracji, a którego prace eksplorują wiele z wątków wspólnych dla przeszłości Polski, Litwy i Białorusi. Artysta, reinterpretując przeszłość wschodniej części Europy tworzy oryginalną narrację historyczną, w której znajdziemy zarówno znane nam postaci, ważne z punktu widzenia dziedzictwa materialnego miejsca, jak i wariancje na temat ludowych podań i legend – mówi Dominika Kasprowicz, dyrektorka Willi Decjusza.

Źmicier Szapowałow – ur. w 1985 w Mińsku, mistrz rytowania historycznego na miedzi, grafik, malarz, plastyk, medalier, wzornik. W 2004 roku ukończył Miński Państwowy Kompleks Edukacyjny „Gimnazjum-Kolegium artystyczne” z dyplomem specjalisty w zakresie wzornictwa i designu. Swoją edukację kontynuował na Wydziale Grafiki białoruskiej ASP, gdzie uzyskał tytuł specjalisty w zakresie grafiki oraz magistra historii sztuki. Po ukończeniu studiów pracował jako malarz w Narodowym Centrum Sztuki Współczesnej Republiki Białorusi. Od 2012 roku działa jako niezależny artysta. Obecnie przebywa na emigracji w Polsce.

Jest autorem serii rycin poświęconych wojsku Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz rekonstrukcji zaginionej ryciny Miasta Grodna autorstwa polskiego kartografa Tomasza Makowskiego z 1600 roku, nad którą pracował m.in. podczas pobytu rezydencjalnego w Willi Decjusza.
Twórczość Źmiciera Szapowałowa prezentowana była nie tylko w rodzimej Białorusi, ale także na licznych wystawach międzynarodowych, m.in. w Austrii, Czechach oraz Warszawie. Jego prace znajdują się w zbiorach Narodowego Muzeum Sztuki Republiki Białorusi, Muzeum Nowoczesnej Sztuki Republiki Białorusi, Muzeum Zamkowym w Malborku, a także w prywatnych zbiorach Siergija Bradowicza (Ukraina), Luděka Křiža (Czechy), Yasuhiko Aoki (Japonia), Thea & Tjalling Vogelvanger (Królestwo Niderlandów) oraz w innych zbiorach prywatnych w Białorusi, Polsce, Serbii i in.

Źmicier Szapowałow jest laureatem międzynarodowych konkursów graficznych i ekslibrisowych. Otrzymał m.in. główną nagrodę w konkursie ekslibrisu „Bread Cultural Heritage” w 2006 roku w Belgradzie, a także w I Międzynarodowym Triennale Drzeworytu w Zakopanem. W 2015 roku jego znaczący wkład w popularyzację wiedzy historycznej w społeczeństwie białoruskim został doceniony Nagrodą im. Wacława Lastowskiego. W 2019 roku zwyciężył w białoruskim konkursie młodych ilustratorów i wzorników „Арт-Прадмова” w kategorii „Ilustracja”.

Sylwia Miłkowska

Instytut Kultury Willa Decjusza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...