Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu warsztaty ekologiczne w Szreniawie. Celem zadania jest zorganizowanie wykładów i zajęć popularyzujących zagadnienia związane z ekologią. Planujemy przekazywanie mieszkańcom wsi i miast informacji związanych z ochroną bioróżnorodności, ochroną ziemi, dostosowywaniem do zmian klimatycznych czy też gospodarką odpadami. Celem zadania jest między innymi popularyzacja prawnych aspektów ochrony przyrody, roślin i zwierząt, rozwijanie działań z zakresu edukacji regionalnej i upowszechnienie wiedzy na temat świadczeń ekosystemowych. Oferta jest skierowana do mieszkańców województwa wielkopolskiego – dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów.
W programie przewidziane są prelekcje i prezentacje:
W dniu 27.08 odbędą się następujące zajęcia w Sali konferencyjnej H-100:
- godz. 12.30: prof. dr hab. Piotr Tryjanowski (UP): „Kto ma owce. Złap oddech na pastwisku”!
Okazuje się, że spotkanie z owcami na pastwisku może być dobrym wypoczynkiem. Mamy lato i czas wakacyjnych wyjazdów. Jeżeli spytać się statystycznego Polaka jakie ma plany, to odpowiedziałby, że to plażowanie lub ewentualnie górski szlak. Później okazuje się, że z takich wyjazdów wracamy bardziej zmęczeni niż wyjeżdżaliśmy – jak mówią specjaliści większość z nas nie umie odpoczywać. Czy siedzenie na pastwisku i gapienie się na owce wydaje się egzotycznym pomysłem?
O tym, jak złapać oddech na pastwisku tak, aby zafundować coś najlepszego dla naszego mózgu opowie prof. dr hab. Piotr Tryjanowski.
- godz. 14.00: dr Patrycja Woszczyło: Pierwsza pomoc dla psów i kotów.
O tym co robić, a czego nie robić, by nie wpakować pupila w tarapaty lub go z nich wyciągnąć opowie dr Patrycja Woszczyło. Zajęcia praktyczne na fantomach w dniu 27.08.2023 roku o godz. 14.00 w Sali Konferencyjnej.
- godz. 15.30: Mikołaj Kaczmarski: „O trudnym życiu węży i innych gadów w naszym otoczeniu”.
Gniewosze, żmije, zaskrońce czy padalce. Większość z nas odczuwa do nich niechęć lub obrzydzenie, a część z nas panicznie się ich boi. Gady od zawsze żyły w otoczeniu człowieka i do dzisiaj wpływa to na nasze postrzeganie tej grupy zwierząt. Zwierząt, które odgrywają ważną rolę w ekosystemach oraz zwierząt, których jest coraz mniej, głównie za sprawą działalności ludzi. Dlaczego powinniśmy lepiej traktować gady i jak lepiej zrozumieć tę tajemniczą grupę kręgowców? Z czego wynikają nasze lęki, gdy je napotykamy? O tym i nie tylko opowie: Dr inż. Mikołaj Kaczmarski – doktor nauk biologicznych, herpetolog, społecznik. Zaangażowany od lat w ochronę płazów i gadów oraz popularyzację herpetologii. Współzałożyciel i lider Grupy Traszka. Pracownik Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Autor wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych.
W dniu 2.09.2023 na terenie Oddziału: Skansenu Pszczelarskiego w Swarzędzu odbędą się zajęcia:
- godz. 14.30: dr (UP) Aleksandra Łangowska: Czemu giną pszczoły?
Informacje o masowym ginięciu rodzin pszczoły miodnej w niektórych rejonach świata, odbiły się wielkim echem wśród ludzi niezwiązanych z pszczelarstwem. Większość z nas już wie, że pszczoły – to nie tylko pszczoła miodna i miód, że istnieje wiele gatunków pszczół dziko żyjących, które są cenne dla nas jako zapylacze. Martwimy się o los pszczół. Ale… czy pszczoły naprawdę giną? Co im właściwie zagraża? I czy warto je wspomagać; w jaki sposób? O tym opowie w swoim wykładzie dr Aleksandra Łangowska.
- godz. 16.00: dr Jerzy Kamprowski (Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu): O ochronie i znaczeniu pszczół.
Więcej szczegółów na stronie: https://muzeum-szreniawa.pl/szreniawskie-wyklady-i-zajecia-ekologiczne/
Jagoda Nowicka