czwartek, 19 września, 2024

Sztuka wzajemnych inspiracji. Literatura – książka – plastyka

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej zaprasza Państwa na spotkanie z dwoma twórczymi dziedzinami – plastyką i literaturą. Prezentowana wystawa przygotowana została w oparciu o zbiory własne Muzeum. Wyeksponowano około 150 obiektów o charakterze artystycznym, reprezentujących takie dyscypliny, jak: malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba i tkanina; powstałe na przestrzeni od XVI wieku do początków obecnego stulecia. Są to zarówno dzieła realistyczne, jak i symboliczne oraz abstrakcyjne kompozycje.

Główną grupę stanowią eksponaty będące plastycznym odwzorowaniem wątków literackich. Obok kilku autentycznych rycin książkowych pochodzących z XVI i XVII stulecia, zobaczyć można powstałe w XX wieku rysunkowe projekty ilustracji Stefana Żechowskiego do utworów Emila Zegadłowicza i Leona Kruczkowskiego. Większość prac to jednak plastyczne transpozycje treści literackich. Wśród nich są zarówno motywy z utworów dla dzieci i młodzieży (zaczerpnięte m.in. z baśni Andersena lub braci Grimm), jak i dzieła inspirowane literaturą dla dorosłych. Nie brak tu wątków z dzieł romantycznych, dawnej klasyki, jak i prozy oraz poezji XX wieku.

Prezentowane są także wizerunki pisarzy i poetów wykonane w różnych technikach artystycznych – są to pełnoplastyczne rzeźby, monochromatyczne ryciny i żakardowe tkaniny. Zobaczyć zatem można wizerunki Anakreonta, Dantego, Adama Mickiewicza, Stefana Żeromskiego, Jacka Londona i in.

Ważnym elementem graficznym związanym z książką jako przedmiotem jest ekslibris. Spośród kilkuset takich eksponatów w muzealnej kolekcji, na wystawę wybrano te, które ilustrują treści literackie, wyobrażają pisarzy czy dedykowane są konkretnym zbiorom bibliotecznym.

Ekspozycję dopełniają liczne prace malarskie, rysunkowe i graficzne, przedstawiające zatopionych w lekturze ludzi. Całość uzupełniona została o przykłady starodruków i dawnych wydawnictw, cechujących się ciekawą szatą graficzną. Istotnym akcentem aranżacyjnym są teksty literackie, dopowiadające konkretne przedstawienia plastyczne.

Zapraszamy także na ekspozycje stałe. Tu również znajdują się dzieła wpisujące się w temat wystawy. W głównej siedzibie Muzeum – Zamku Książąt Sułkowskich, w salonie biedermeierowskim można zobaczyć kilka obrazów Petra Michala Bohúňa, będących ilustracjami dzieł Friedricha Schillera i Johanna Wolfganga Goethego, a w kolejnej sali wizerunki portretowe baronowej de Staël i Adama Asnyka. Z kolei w Fałatówce podziwiać można niepozorne szkice do Iliady Homera autorstwa Juliana Fałata.

Wystawie towarzyszy katalog zawierający esej wprowadzający, liczne reprodukcje prac i wykaz eksponatów.

Oprac. K. Kawczak


Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, siedziba główna – Zamek Książąt Sułkowskich

Wernisaż 30 marca 2023 roku godz. 18.00

Źródło: https://muzeum.bielsko.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielkopo...

Przygotowaliśmy specjalny program kulturalno-edukacyjny związany z historią pra...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy...

KONFERENCJA NAUKOWA „AXENTOWICZ. W 165...

Zapraszamy serdecznie na  konferencję naukową "AXENTOWICZ. W 165 ROCZNICĘ ...

Muzeo – Najczęściej wybierany system d...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

XI Międzynarodowa Konferencja Konserwa...

TERMIN I MIEJSCE KONFERENCJI Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spo...