środa, 22 stycznia, 2025

Tadeusz Wierzejski – kolekcjoner, antykwariusz, darczyńca

Muzeum Okręgowe w Toruniu serdecznie zaprasza na nową wystawę czasową pt. „Tadeusz Wierzejski – kolekcjoner, antykwariusz, darczyńca”, którą będzie można oglądać od
5 lutego w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą (Rynek Staromiejski 35).

Już sam tytuł wystawy wskazuje, jak ważną pozycję Tadeusz Wierzejski zajął wśród fundatorów polskich kolekcji muzealnych, w tym kolekcji sztuki Dalekiego Wschodu w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Jego pasja kolekcjonerska ukształtowała się przed
I wojną światową. Wówczas to, Tadeusz Wierzejski jako absolwent Uniwersytetu we Lwowie, po udziale w bohaterskiej obronie miasta, pozostał jego mieszkańcem i prowadził tam antykwariat. Po wyjeździe ze Lwowa przetrwał niełatwy czas okupacji podczas II wojny światowej, systematycznie powiększając swoją kolekcję.

Zakończenie działań wojennych zastało Tadeusza Wierzejskiego w Krakowie, gdzie już wkrótce przyszło mu zmierzyć się z wielkim wyzwaniem, będącym jednocześnie misją – odbudowaniem zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, rozgrabionych przez władze Generalnego Gubernatorstwa. Kolekcjoner przekazał wówczas tej instytucji m.in. unikalną kolekcję porcelany miśnieńskiej. W późniejszych latach pracował na Pomorzu przy akcji rewindykacyjnej oraz uczestniczył w wyposażaniu powstającego z gruzów Zamku Królewskiego w Warszawie, wspierając go przekazanymi eksponatami.

Jednak najważniejszym dla nas – toruńskich muzealników – momentem w życiu Tadeusza Wierzejskiego było jego zaangażowanie w powstanie w 1970 roku muzeum w Kamienicy pod Gwiazdą i ofiarowanie bogatej kolekcji sztuki Dalekiego Wschodu. Była to pierwsza tego typu ekspozycja w Polsce. To właśnie z jego zbiorów pochodzą najcenniejsze obiekty prezentowane na wystawie stałej Świat Orientu. Znajdują się na niej m.in. wspaniałe przykłady japońskiego i chińskiego rzemiosła artystycznego: starożytne chińskie wyroby z brązu, z których niektóre mają ponad trzy tysiące lat, unikatowa dalekowschodnia porcelana, reprezentująca różnorodne style zdobnictwa, a także oryginalne kamienne płaskorzeźby z indyjskiej świątyni dżinistycznej.

Jak mówi kurator wystawy Paweł Czopiński, kustosz Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu: Na wystawie zaprezentowane zostaną unikalne materiały archiwalne. Dokumenty rodzinne sięgające XVIII w., kolekcja fotografii, listy tak wybitnych postaci jak Andrzej Lubomirski, Karol Estreicher, Helena Dąbczańska, Tadeusz Dobrowolski czy Władysław Podlacha. Ponadto ekspozycję wzbogacą obrazy wybitnych malarzy polskich: Aleksandra Orłowskiego, Piotra Michałowskiego, Aleksandra Gierymskiego, Olgi Boznańskiej czy Leona Wyczółkowskiego, pochodzące z dawnej kolekcji Tadeusza Wierzejskiego. Dzieła te obecnie znajdują się w zbiorach czołowych polskich instytucji muzealnych.

Wystawa czynna od 5 lutego do 17 kwietnia 2022 r. w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...