sobota, 27 lipca, 2024

Taraz

Strój tradycyjny narodowy odzwierciedla oryginalność kulturową danej grupy etnicznej oraz niepowtarzalność cechów temperamentu narodowego. Narodowy strój ormiański nazywany jest taraz (տարազ)․

Każda ormiańska prowincja wyróżniała się niepowtarzalnym strojem, każda wieś miała swe niepowtarzalne ozdoby, każda rodzina, każda dziewczyna z tej rodziny różniła się od innych wyjątkowością swojego stroju.

W zależności od typu, kobiecy strój ormiański jest luźny, otwarty, sukienka posiada rozcięcia z przodu i po bokach. Zgodnie z cechami stylistycznymi oblamówka jest dowolna, w gamie kolorów dominują kolory czerwony (bordowy), niebieski, zielony (khaki), fioletowy, żółty.

Według ormiańskiego filozofa, teologa z XIV w. Grzegorza z Tatewu kolory czterech żywiołów panujące w stroju ormiańskim wyrażają „czerń” ziemi, „biel” wody, „czerwień” powietrza i „żółć” ognia. Kolor moreli symbolizuje mądrość i rozwagę, czerwień – odwagę i męczeństwo, błękit – niebiańską sprawiedliwość, biel – czystość. Każda ozdoba stroju ma swoje własne symboliczne znaczenie.

Ubiór charakteryzuje się długą spódnicą, z rozcięciami po bokach, któremu towarzyszył pasek. Ozdobiony był różnymi technikami haftu. Kobiety nosiły chustę powyżej ramion, która nie zakrywała ani twarzy, tak, oczywiście ani ust. Słynne ośrodki ormiańskiego haftu: ormiańskie prowincje Waspurakan, Karin, Shirak, Syunik, Artsakh, Cilicia wyróżniały się rytmicznym i stylistycznym zbiorem zdobień, zestawieniem kolorystycznym i całą kompozycją.

W współczesnej Armenii różnie ośrodki kultury prowadzą wyjątkowe i niezwykle cenne inicjatywy na rzecz restauracji, modernizacji, zastosowania i upowszechniania tradycyjnego stroju narodowego, a rodziny ormiańskie chętnie biorą udział w organizowanych przez nich sesjach zdjęciowych.

tekst: Marina Khanamiryan
Fundacja Instytut Inicjatyw Kulturalnych NUR
nur.foundation24@interia.p
lstrona na FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=100090376291068

zdjęcia: Teryan Cultural Center
https://teryanculturalcenter.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Z wiejskiego stołu

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...