W niedzielę 10 grudnia na Kredytowej 1 będzie można odwiedzić jedne z najstarszych warszawskich targów bożonarodzeniowych. Muzeum Etnograficzne w Warszawie organizuje je od ponad 30 lat, zapraszając lokalnych rękodzielników i twórców ludowych z ich unikatowym wyrobami. Na stoiskach znajdą się liczne inspiracje na bożonarodzeniowe prezenty i tradycyjne świąteczne ozdoby wykonane własnoręcznie z naturalnych materiałów takich jak ceramika, papier, drewno, słoma czy wiklina.
Odwiedzający targi w Etnograficznym znajdą cieszące się wielką popularnością świąteczne „pająki”, przestrzenne, wielobarwne konstrukcje zawieszane pod sufitem, w swojej formie nawiązujące do żyrandoli dworskich, jak również ręcznie malowane tradycyjne drewniane zabawki, haftowane w regionalne wzory obrusy, chusty i koronkowe serwety, a także naturalne świece z pszczelego wosku czy ozdobne wycinanki do powieszenia na choince.
Stałym punktem programu targów na Kredytowej 1 są stoiska tradycyjnych twórców rzeźbiących w drewnie świąteczne przedstawienia – aniołów, postaci świętych czy scen bożonarodzeniowych oraz wykonujących ludowe ozdoby choinkowe ze słomy i kolorowej bibuły. Wiele stanowisk będą reprezentować twórcy ceramiki i tkanin, min. Małgorzaty Pepłowskiej, artystki kultywującej tradycyjne tkactwo dwuosnowowe czy Lidii Dyrjańskiej uznanej koronczarki. Nie zabraknie regionalnych świątecznych przysmaków, zdobionych pierników i miodów.
Wśród stoisk będą również wystawcy z Ukrainy, z ceramiką krymskotatarska czy choinkami wyplatanymi z wikliny, jak również artyści łączący współczesny design z tradycją, którzy pokażą m.in. wyhaftowane z cekinów i koralików fantazyjne broszki w kształcie ptaków, finezyjne stoliki z drewna i żywicy epoksydowej czy minimalistyczną ceramikę z ludowymi motywami.
Bilety w cenie 19 zł normalny/ 10 zł ulgowy dostępne są online na stronie bilety.ethnomuseum.pl. Zakup biletu na targi upoważnia do zwiedzania wszystkich wystaw w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
***
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie istnieje od 1888 r. To najstarsze i największe muzeum etnograficzne w Polsce jest przestrzenią, w której dorobek kultury światowej spotyka się z indywidualną wrażliwością, stając się inspiracją do odkrywania piękna tkwiącego w różnorodności. W nowocześnie urządzonych wnętrzach prezentujemy wystawy stałe i czasowe o interdyscyplinarnym charakterze i zróżnicowanej tematyce. Autonomiczną strukturą naszej instytucji jest poświęcone najmłodszym Muzeum dla Dzieci, w którym można wszystkiego dotknąć. Naszą misją jest kolekcjonowanie różnorodności i bogactwa kultur całego świata oraz prezentowanie ich wartości jako dobra ogólnonarodowego, tym samym przyczyniając się do rozwoju społeczeństwa otwartego. www.ethnomuseum.pl
Ilona Sikorska-Piwowarczyk
zdjęcia: Patrycja Lewandowska (PME)