czwartek, 29 lutego, 2024

Targi Bożonarodzeniowe w Muzeum Etnograficznym w Warszawie

W niedzielę 10 grudnia na Kredytowej 1 będzie można odwiedzić jedne z najstarszych warszawskich targów bożonarodzeniowych. Muzeum Etnograficzne w Warszawie organizuje je od ponad 30 lat, zapraszając lokalnych rękodzielników i twórców ludowych z ich unikatowym wyrobami. Na stoiskach znajdą się liczne inspiracje na bożonarodzeniowe prezenty i tradycyjne świąteczne ozdoby wykonane własnoręcznie z naturalnych materiałów takich jak ceramika, papier, drewno, słoma czy wiklina.

Odwiedzający targi w Etnograficznym znajdą cieszące się wielką popularnością świąteczne „pająki”, przestrzenne, wielobarwne konstrukcje zawieszane pod sufitem, w swojej formie nawiązujące do żyrandoli dworskich, jak również ręcznie malowane tradycyjne drewniane zabawki, haftowane w regionalne wzory obrusy, chusty i koronkowe serwety, a także naturalne świece z pszczelego wosku czy ozdobne wycinanki do powieszenia na choince.

Stałym punktem programu targów na Kredytowej 1 są stoiska tradycyjnych twórców rzeźbiących w drewnie świąteczne przedstawienia – aniołów, postaci świętych czy scen bożonarodzeniowych oraz wykonujących ludowe ozdoby choinkowe ze słomy i kolorowej bibuły. Wiele stanowisk będą reprezentować twórcy ceramiki i tkanin, min. Małgorzaty Pepłowskiej, artystki kultywującej tradycyjne tkactwo dwuosnowowe czy Lidii Dyrjańskiej uznanej koronczarki. Nie zabraknie regionalnych świątecznych przysmaków, zdobionych pierników i miodów.

Wśród stoisk będą również wystawcy z Ukrainy, z ceramiką krymskotatarska czy choinkami wyplatanymi z wikliny, jak również artyści łączący współczesny design z tradycją, którzy pokażą m.in. wyhaftowane z cekinów i koralików fantazyjne broszki w kształcie ptaków, finezyjne stoliki z drewna i żywicy epoksydowej czy minimalistyczną ceramikę z ludowymi motywami.

Bilety w cenie 19 zł normalny/ 10 zł ulgowy dostępne są online na stronie bilety.ethnomuseum.pl. Zakup biletu na targi upoważnia do zwiedzania wszystkich wystaw w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

***

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie istnieje od 1888 r. To najstarsze i największe muzeum etnograficzne w Polsce jest przestrzenią, w której dorobek kultury światowej spotyka się z indywidualną wrażliwością, stając się inspiracją do odkrywania piękna tkwiącego w różnorodności. W nowocześnie urządzonych wnętrzach prezentujemy wystawy stałe i czasowe o interdyscyplinarnym charakterze i zróżnicowanej tematyce. Autonomiczną strukturą naszej instytucji jest poświęcone najmłodszym Muzeum dla Dzieci, w którym można wszystkiego dotknąć. Naszą misją jest kolekcjonowanie różnorodności i bogactwa kultur całego świata oraz prezentowanie ich wartości jako dobra ogólnonarodowego, tym samym przyczyniając się do rozwoju społeczeństwa otwartego. www.ethnomuseum.pl

Ilona Sikorska-Piwowarczyk

zdjęcia: Patrycja Lewandowska (PME)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Jarmark Wielkanocny w Szreniawie ̵...

Zwiedzający mogą liczyć na bogatą ofertę rękodzieła i wiele atrakcji związanych...

Wystawa „Prymityw” z Powiś...

Wystawa przybliża twórczość Leona Kudły – rzeźbiarza uznanego za jednego z najw...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin –...

PRZEDSPRZEDAŻ - CENA  32,94 zł ! Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin...

„Prymityw” z Powiśla. Leon Kudła 1879-...

Zapraszamy na ostatnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Prymityw” z Powiśl...

Wtorkowe spotkanie z zabytkiem

Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza na Wtorkowe spotkanie z zabytkiem. To...