czwartek, 24 kwietnia, 2025

Teatralny styczeń w Instytucie Kultury Miejskiej

Audytorium w nowej siedzibie IKM przy Targu Rakowym 11 jest kinem, miejscem na spotkania literackie i debaty czy konferencje, a także – sceną teatralną. W styczniu Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na produkcję własną – spektakl w reżyserii Michała Buszewicza w wykonaniu młodzieży „Święta. Rodzina”, performatywne przedstawienie dotykające problematyki raka piersi „Pentezylea. Rekonstrukcja ciała Amazonek” ze Sceny Roboczej w Poznaniu oraz dwa spektakle Komuny Warszawa – „O czym tu gadać, jeśli nie ma o czym rozmawiać”, traktujący o doświadczeniach DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików) oraz „Cezary idzie na wojnę”, czyli opowieść o przedwojniu i wojnie, którą reżyser wypowiada widmom wojny.

Szczegóły spektakli można znaleźć w kalendarium na stronie instytucji. Bilety dostępne są na stronie: bilety.ikm.gda.pl.

12 stycznia godz. 18.00, 15 stycznia godz. 13.00 i 18.00, „Święta. Rodzina”, reż. Michał Buszewicz. Bilety 22/30 zł Bilety.

„Święta. Rodzina” to spektakl w reżyserii Michała Buszewicza (nominacja do Paszportu Polityki w kategorii teatr 2022) stworzony przez młody zespół aktorski. To przedstawienie badające pojęcia świętowania i rodziny z wyboru oraz skupione na emocjach towarzyszących spędzaniu Wigilii i Bożego Narodzenia w domach rodzinnych lub poza nimi. Słyszymy w nim głos osób nastoletnich, które przyglądają się tradycji, pojęciu świętowania i spędzania wspólnie czasu przy stole. Artyści i artystki współtworzyli scenariusz, muzykę, choreografię i kostiumy do spektaklu.

Zespół aktorski: Ludwik Dybowski (LM), Marianka Jóźwik, Sam Kobiela, Harper Stalke, Agata Stasiłowicz, Krystian Stawski, Nex Szmuda, Nina Tomaszewska, Agata Warżawa, Lilianna Witkiewicz. Reżyseria: Michał Buszewicz. Scenografia: Anna Królikiewicz. Pedagożka teatru: Dorota Ogrodzka. Muzyka: Marcin Nenko. Choreografia: Agata Stasiłowicz. Kuratorka: Agata Siwiak, Ula Żebrowska. Koordynatorki: Agnieszka Salamądry, Ula Żebrowska. Producentki: Anna Kwiatkowska, Joanna Weltrowska. Kolaż: Ludwik Dybowski (LM).

Spektakl powstał w ramach programu #tytulwymyslimyrazem. Projekt finansowany z dotacji Miasta Gdańska w ramach programu ProfiKultura | Gdański Program Profilaktyki Uzależnień Cyfrowych.

20 stycznia, godz. 19.00, „Pentezylea. Rekonstrukcja ciała Amazonek”. Spektakl duetu Gruba i Głupia ze Sceny Roboczej w Poznaniu. Bilety 30/40 zł Bilety.

Historia Pentezylei mówi o szalonej miłości, jaką główna bohaterka obdarzyła greckiego wojownika Achillesa, przez co zginęła tocząc z nim pojedynek. W innej wersji to doprowadzona do furii królowa morduje Achillesa, zagryzając go na śmierć… Przeciwnikiem współczesnych Amazonek nie jest jednak żaden grecki wojownik, lecz rak piersi – najczęściej występujący wśród kobiet nowotwór złośliwy. Każdego dnia do walki z nim stają tysiące kobiet.

Duet Gruba i Głupia oddaje głos współczesnym Amazonkom, by wraz z nimi współdzielić przestrzeń opowieści. Celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie miejsca zbiorowej energii: mikro-społeczności, w której osoby wspierają się nawzajem, przekazują sobie mit i reinterpretują go. Twórczyniom zależy, aby o poważnych tematach mówić w niekoniecznie poważny sposób. W przedstawieniu sięgają przede wszystkim po dystans i poczucie humoru, posiłkując się przy tym szeroko pojętym antykiem. Również tym w wersji pop.

Wydarzeniem towarzyszącym spektaklowi „Pentezylea” będzie punkt dotyczący profilaktyki badań piersi, który 20 stycznia w Instytucie Kultury Miejskiej poprowadzą studentki Koła Naukowego „Przyszłe Położne” Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Każda chętna osoba będzie mogła poćwiczyć samobadanie piersi na przygotowanych fantomach.

Choreografia, dramaturgia, reżyseria, opracowanie muzyczne, video: Gruba i Głupia. Kostiumy: Wiktor Krajcer. Współkreacja i performance: Ewa, Gosia, Dominika, Patrycja i innx. Komunikacja: Ola Jaruszewska. Producentka wykonawcza: Anna Romberg. Grafika: Wiktoria Szydłowska. Współprodukcja: Teatr Ósmego Dnia, Instytut Kultury Miejskiej. Produkcja: Społeczne Miejsce Kultury SCENA ROBOCZA.

26 stycznia, godz. 19.00. „O czym tu gadać, jeśli nie ma o czym mówić”, reż. Łukasz Horbów, Karolina Pawelczyk, Bożna Wydrowska. Produkcja Komuna Warszawa. Bilety 30/40 zł Bilety.

O doświadczeniu DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików) w trzech aktach. Spektakl inspirowany życiem trojga artystów wizualnych, którzy rozpoznali, że wspólne doświadczenie dorastania w dysfunkcyjnej rodzinie wcale nie oznacza wspólnej definicji, ani perspektywy na sprawę. Przychodzą do teatru z intencją eksperymentu, ustanawiając komunikację na poziomie szczerości. Aby opowiedzieć o własnym systemowym uwikłaniu i żeby wywlec na wierzch Starego. Ukrytego w ciele, wspomnieniach, nawykach i zrachowaniach.

Chcą rozmawiać o konsekwencjach dorastania w rodzinach z problemem (alkoholowym), o których niełatwo jest mówić w pojedynkę. To głos młodszego pokolenia, które ma świadomość tego, że za często zgadza się na auto-wyzysk i na branie odpowiedzialności za to, za co odpowiedzialność powinien wziąć ktoś inny.

Performans i kreacja: Bożna Wydrowska, Karolina Pawelczyk, Łukasz Horbów. Dramaturgia i wsparcie w procesie: Szymon Adamczak. Scenografia: Marta Szypulska. Kostiumy: Seba Tokarczyk. Choreografia: Bożna Wydrowska. Wideo: Karolina Pawelczyk. Muzyka: Jakub Buchner, Aleksander Jagodziński, Maciej Kryński. Obrazy: Karolina Pawelczyk, Marta Szypulska, Bożna Wydrowsk. Technika: Jakub Buchner, Piotr Szczygielski, Bartek Rączkowski. Produkcja: Olga Kozińska – Komuna Warszawa. Spektakl powstał w ramach sezonu rezydencji 2022 “Tough Love”, kuratorka: Anna Smolar

28 stycznia, godz. 19.00 „Cezary idzie na wojnę”, reż. Cezary Tomaszewski. Produkcja Komuna Warszawa. Bilety 30/40 zł, Bilety.

„Cezary idzie na wojnę” to performatywna opowieść o wyprawie na przedwojnie mitologicznego, wielogłowego bohatera o tym samym imieniu i nazwisku, co reżyser spektaklu i o wojnie, jaką wypowiada on widmom wojny. To spektakl, w którym legendarna choreografia Niżyńskiego do Popołudnia fauna Debussy’ego spotyka się z pieśnią Moniuszki w męskiej przebieralni, ćwiczenia aerobowe z wojenną symfonią Szostakowicza, a wspomnienie decyzji komisji poborowej sprzed lat staje się impulsem do uruchomienia campowej rewii.

Reżyseria: Cezary Tomaszewski. Obsada: Michał Dembiński, Weronika Krówka, Oskar Malinowski, Bartosz Ostrowski, Łukasz Stawarczyk. Realizatorzy: Bracia (Agnieszka Klepacka, Maciej Chorąży), Antoni Grałek, Justyna Wąsik, Klaudia Hartung-Wójciak. Produkcja: Komuna Warszawa.

Zdjęcie portretowe: Marta Bańka

Marta Bańka
Instytut Kultury Miejskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...