czwartek, 25 kwietnia, 2024

Tłok pieczętny klasztoru cystersów w poznańskim Archiwum Państwowym

Do zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu trafił wyjątkowy obiekt – tłok pieczętny klasztoru cystersów w Wągrowcu z 1746 r. Archiwum pozyskało go od prywatnego kolekcjonera z Czech.

Wyryta na skuwce tłoku data (1746r.) wskazuje, że został on wykonany dla konwentu wągrowieckiego w związku z wprowadzeniem zmian prawno-administracyjnych w klasztorze. Miały one miejsce w 1744 r., a rok później zostały zatwierdzone przez opata generalnego. Wizerunek napieczętny przedstawia Najświętszą Marię Pannę z Dzieciątkiem stojącą w portalu, po bokach którego widnieją ornamenty okuciowe. Na dole znajduje się tarcza herbowa, a umieszczona pomiędzy dwoma potrójnymi otokami inskrypcja głosi: SIGILLUM CONVENTVS – VAGROVENCENSIS.

Wągrowiecki tłok jest zabytkiem o wyjątkowej wartości historycznej. Tak zachowane pieczęcie są rzadkością na rynku antykwarycznym i kolekcjonerskim. Stanie się cennym uzupełnieniem zbioru, który znajduje się już w Archiwum Państwowym w Poznaniu. W placówce przechowywany jest m.in. najstarszy akt prawny sporządzony w Polsce czyli Dokument Zbiluta z 1153 roku, w którym ufundowano klasztor cystersów w Łeknie koło Wągrowca.

Nabycie przez Archiwum tłoku nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie władz Gminy Wągrowiec i Miasta Wągrowca. Darczyńcy w podziękowaniu otrzymają od Archiwum faksymile zabytku. Taki sam dar trafi do Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, w którym – po zniesieniu ograniczeń epidemicznych – zostanie zorganizowana okolicznościowa wystawa prezentująca oryginał tłoka oraz dokumenty z odciskiem tej pieczęci.

Tłok pieczętny klasztoru cystersów w Wągrowcu z 1746 r., Archiwum Państwowe w Poznaniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...