Odkryła wiele cennych dzieł, najważniejsze to obraz Ekstaza św. Franciszka El Greca znaleziony w niepozornym kościele w Kosowie Lackim.
Z wykształcenia była historykiem sztuki, z zawodu inwentaryzatorką zabytków, opisywała skarby Mazowsza oraz innych regionów Polski. Kochała góry i podróże, ale nade wszystko kochała ludzi.
Iza Galicka z domu Mikulska – córka lekarza psychiatry Karola Mikulskiego i pianistki Jadwigi Mikulskiej z domu Gieysztor to bohaterka książki Katarzyny J. Kowalskiej Trzy pokolenia. Opowieść o Izie Galickiej i jej rodzinie – rodach Gieysztorów oraz Mikulskich.
Książka składa się przede wszystkim z jej barwnych opowieści, których podstawą była ciekawość drugiego człowieka oparta na umiejętności uważnego słuchania, co jest cechą nader rzadką.
Autorka książki, Katarzyna J. Kowalska (dziennikarka i reporterka), kreśli obraz tej wyjątkowej kobiety, której całe życie towarzyszyli ludzie, w ich otoczeniu czuła się spełniona, racząc słuchaczy licznymi anegdotami. Z nich właśnie składa się ta barwna opowieść.
Zachęcamy, by 6 czerwca o godzinie 18.00 w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” spotkać się z autorką książki oraz posłuchać wspomnień osób, które miały przyjemność spotkać Izę Galicką.
Wysłuchać także opowieści o świecie, który przeminął. O losach przedwojennej inteligencji, starannie wykształconej, często pochodzącej z Kresów. Przekonanej, iż Polska odzyska niepodległość, włączającej się aktywnie w odbudowę ojczyzny, wychowującej dzieci w duchu patriotyzmu. Kiedy zaś ponownie przyszło walczyć z wrogiem – gotowej do jej obrony.
Zapraszamy do udziału w spotkaniu z Katarzyną J. Kowalską oraz wparcia medialnego tej pozycji literackiej, która we wspaniały sposób łączy opowieść o rodach Gieysztorów i Mikulskich osadzoną w trudnej historii Polski.
Po spotkaniu autorskim zaplanowana jest projekcja filmu dokumentalnego Polski El Greco w reżyserii Katarzyny J. Kowalskiej (produkcja TVP oraz Instytut Pileckiego).
Więcej o książce i innych publikacjach Instytutu Pileckiego: https://instytutpileckiego.pl/pl/publikacje
Tekst: Barbara Konarska, Biuro Prasowe Instytutu Pileckiego