niedziela, 23 czerwca, 2024

Projekt „Pałac Klessin” zakończony

W 2019 r. Muzeum Twierdzy Kostrzyn przystąpiło do projektu realizowanego ze Stowarzyszeniem Wuhden pt. „Teatr działań wojennych – Pałac Klessin”. Motywem przewodnim było stworzenie miejsca, które przedstawiałoby bezsensowność i okrucieństwo wojny i stanowiło przestrogę dla obecnych młodych pokoleń, którym wojna jest obca. Dzięki pracy ochotników odtworzony został symboliczny portal bramy wjazdowej do pałacu, wytyczona została ścieżka dydaktyczna prowadząca wśród lejów po bombach, okopów i resztek ruin z opisami i nagraniami dźwiękowymi w kilku językach (również w polskim), dwa głazy pamięci nieznanych żołnierzy obu armii, do tego parkingi dla pojazdów. Ze względu na pandemię realizacja projektu opóźniła się, a jej finał znalazł miejsce 5 maja br.

Wówczas to miało miejsce uroczyste otwarcie ekspozycji. Niestety, ze względu na odbywający się tego samego dnia i o tej samej pogrzeb burmistrza Seelow Jörga Schrödera nie doszła do skutku zaplanowana przez nas wycieczka do Klessina. Również z tego samego powodu nie pojawili w Klessinie premier Brandenburgii , starosta Powiatu Märkisch-Oderland i wielu innych VIPów. Mimo to uroczystość miała godną oprawę. Przybyło na nią ponad 300 osób, w tym grupa z naszego muzeum.

W dniu 17 maja br. zaprosiliśmy na wycieczkę do Klessina i przy okazji do okolicznych miejscowości grupę uczniów kostrzyńskiego Zespołu Szkół. Jak nam przekazano, w grupie znaleźli się uczniowie z różnych szkół i klas wyróżniający się w nauce języka niemieckiego. Był to rodzaj małej nagrody za wyniki w nauce, jak przekazała nam opiekunka grupy, nauczycielka języka niemieckiego Małgorzata Bączkowska, która pełniła na przemian z dyr. MTK Ryszardem Skałbą rolę tłumacza (przy wyjaśnianiu trudniejszych kwestii). Rolę przewodnika pełnił Herrmann Kaiser ze Stowarzyszenia Wuhden. Zwiedzanie zakończyło się wspólnym obiadem w prowadzonej przez Polkę Barbarę Baarsch restauracji „Würzig oder Süß” w Podelzig. Przy okazji grupa obejrzała ruinę kościoła w tej miejscowości, w którego wieży pochowane są szczątki komendanta twierdzy Kostrzyn w latach 1638-1652 Konrada von Burgsdorffa.

Źródło: http://muzeum.kostrzyn.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...