sobota, 27 lipca, 2024

Tylko ślad snów i marzeń

Spotkanie z twórcami haiku – Wiesławem Karlińskim i Krzysztofem Kokotem

Miejsce Pamięci Narodowej od wielu lat nieprzerwanie inspiruje pisarzy, malarzy czy fotografików. Niełatwa historia łączy się w nim z wyjątkowym czarem współtworzącej go przyrody i śladami – materialnymi, które odkrywamy w formie zabytków archeologicznych, czy pamiątek rodzinnych i pozazmysłowymi. I tym właśnie nieuchwytnym, tytułowym śladem snów i marzeń, podążyło dwóch uczestników prowadzonych na terenie Miejsca Pamięci Narodowej prac archeologicznych. Wolontariuszy zdecydowanie nietuzinkowych.      

Wiesław Karliński i Krzysztof Kokot, bo o nich mowa, to haijini, czyli twórcy haiku – japońskiej formy poetyckiej. Bohaterowie naszego spotkania czerwcowego Łambinowickiego Spotkania Muzealnego, osiągnęli w jej tworzeniu poziom mistrzowski, co wielokrotnie nagradzano w kraju i za granicą. Te najkrótsze możliwe utwory literackie mają zatrzymać ulotność chwili. Są ich odbiciami stworzonymi za pomocą słowa. I takimi obrazami „namalowanymi” piórem, stały się okresy spędzone w Łambinowicach. Spontaniczna decyzja o udziale w badaniach oraz ciekawość świata i niezaspokojona fascynacja archeologią, nieoczekiwanie zaowocowały wydanym właśnie tomikiem haiku pt. Opada mgła. Jak wspominają jego autorzy „To był bezpośredni kontakt ze spokojnym, uśpionym terenem Starego Cmentarza Jenieckiego”. I to właśnie refleksjami o tym osobistym doświadczeniu atmosfery Miejsca Pamięci opowiedzą podczas czerwcowego spotkania. Wspólnie przyjrzymy się przygodzie, jaką był dla nich wolontariat i odkrywanie historii Miejsca Pamieci przez pryzmat deklamowanych w trakcie spotkania haiku.

Haiku nie jest w Polsce całkowitą nowością, nadal jednak pozostaje nie do końca znanym elementem egzotyki. Aby więc w pełni docenić prace wolontariuszy i poczuć oddanego przez nich ducha terenów dawnych stalagów Lamsdorf, w jego świat uczestników spotkania wprowadzi Katarzyna Nowak – dyrektor krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Mangha. Spotkanie poprowadzi Anna Tlałka – uznana opolska poetka.             

Serdecznie zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj