czwartek, 7 listopada, 2024

Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: wybierzmy się na „Tyskie mikrowyprawy”

Kierunek -> GZM / Poznajmy się 2 lipca! To hasło pierwszego w historii święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Z tej okazji zachęcamy do wybrania się w pięć tyskich mikrowypraw.

Wspólnie podążymy śladami tyskich herosów sportu („Tyscy herosi sportu“ – zwiedzanie Tyskiej Galerii Sportu Muzeum Miejskiego w Tychach, godz. 11.00–12.00 i 17.00–18.00), natomiast wędrując przez tyskie osiedle A, przeniesiemy się w czasie do lat 50. XX wieku („Unikatowe osiedle A – podróż w czasie do lat 50.” – spacer architektoniczny, godz. 11.30–13.00 i 13.30–15.00), a zwiedzając kościół pw. Ducha Świętego w Tychach, poznamy arcydzieło sztuki sakralnej końca XX wieku („Kościół pw. Ducha Świętego i jego wystrój – arcydzieło sztuki sakralnej końca XX wieku” – zwiedzanie, godz. 13.00–15.00). Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatne.

__________________________________________________________________________________

Tyscy herosi sportuzwiedzanie Tyskiej Galerii Sportu Muzeum Miejskiego w Tychach

Tyska Galeria Sportu jest jedynym oddziałem muzealnym ulokowanym na terenie stadionu miejskiego. Czeka tam jedyna taka w kraju multimedialna wystawa stała „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie” – bogata w treści i atrakcyjna w formie prezentacja związków rozwoju miasta Tychy i sportu oraz ciekawostki, związane z największymi sukcesami sportowców z naszego miasta, obejmująca wszystkie dziedziny sportu obecne w Tychach zarówno przed jak i po II wojnie światowej.

Ekspozycja to również fascynujące historie piłkarskie i hokejowe, unikatowe fotografie, cenne trofea i pamiątki najlepszych tyskich sportowców z międzynarodowymi sukcesami: medalistek olimpijskich Lucyny Kałek i Karoliny Nai, siatkarskich mistrzyń Europy Aleksandry Jagieło i Sylwii Pyci-Jarosz, hokeistów Mariusza Czerkawskiego, Henryka Grutha i Krzysztofa Oliwy, triumfatora piłkarskiej Ligi Mistrzów Jerzego Dudka, bohatera kolarskich Wyścigów Pokoju Zygmunta Hanusika, himalaistów Adama Bieleckiego i Krzysztofa Wielickiego i wielu innych…

Dodatkową atrakcją, z myślą o najmłodszych, będzie krótki seans filmowy.

  • data: 2 lipca 2022 (sobota), godz. 11.00–12.00 i 17.00–18.00
  • miejsce: Stadion Miejski Tychy,Tyska Galeria Sportu (oddział Muzeum Miejskiego w Tychach), ul. Edukacji 7
  • prowadzą: Piotr Zawadzki, Kamil Hajduk
  • zapisy: 515 717 430 (także SMSem), k.hajduk@tgs.tychy.pl
  • wstęp wolny

więcej: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/swieto-gornoslasko-zaglebiowskiej-metropolii-tyscy-herosi-sportu/
https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/swieto-gornoslasko-zaglebiowskiej-metropolii-tyscy-herosi-sportu-2/

__________________________________________________________________________________

Unikatowe osiedle A – podróż w czasie do lat 50. – spacer architektoniczny
Osiedle A w Tychach – widok ulicy Wincentego Pstrowskiego (obecnie ul. Arkadowa), fot. Zygmunt Kubski, ok. 1955, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

Wędrówka po tyskich zakamarkach poświęcona początkom wznoszenia nowego miasta. Powstanie w pierwszej połowie lat 50. osiedla A zainicjowało wielką rozbudowę miejscowości Tychy. To pierwsze osiedle „Nowych Tychów” jest jedynym zespołem mieszkaniowym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w którym najpełniej zrealizowano założenia doktryny realizmu socjalistycznego – jest więc unikalne zarówno pod względem założeń architektoniczno-urbanistycznych, jak i programu dekoracji plastycznych. Stanowi esencję założeń „nowego” miasta Tychy, powstałego jako zaplecze mieszkaniowe dla robotników zatrudnionych w górnośląskim przemyśle.

Spacer umożliwi poznanie unikatowego, zachowanego w pierwotnej formie, założenia urbanistycznego osiedla oraz realizacji plastycznych znajdujących się na jego terenie. W trakcie przedstawiona zostanie m.in. geneza i historia budowy, sylwetka głównego projektanta – Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego, a także założenia i źródła doktryny realizmu socjalistycznego, która w dużej mierze wpłynęła na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną osiedla.

Na trasie spaceru znajdą się m. in.: Plac św. Anny, ul. Wojska Polskiego – za budynkiem dawnego domu kultury oraz przed budynkami przychodni zdrowia i przedszkola, ul. Arkadowa, wnętrze kwartału zabudowy przy ul. gen. Wł. Andersa – przed Filią Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, ul. H. Arctowskiego i ul. bp. J. Burschego – lampa górnicza.

  • data: 2 lipca 2022 (sobota), godz. 11.30–13.00 i 13.30–15.00
  • miejsce zbiórki: ul. gen. Wł. Andersa (pod rzeźbą przodownicy pracy/murarki), Tychy
  • prowadzą: dr Patryk Oczko, Mateusz Miłoń
  • zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
  • wstęp wolny

więcej: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/swieto-gornoslasko-zaglebiowskiej-metropolii-unikatowe-osiedle-a-podroz-w-czasie-do-lat-50/
https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/swieto-gornoslasko-zaglebiowskiej-metropolii-unikatowe-osiedle-a-podroz-w-czasie-do-lat-50-2/


Kościół pw. Ducha Świętego i jego wystrój – arcydzieło sztuki sakralnej końca XX wieku – zwiedzanie

kościół pw. Ducha Świętego w Tychach, fot. Wojciech Radwański / materiały Muzeum Miejskiego w Tychach

Kościół rzymskokatolicki pw. Ducha Świętego w Tychach to jeden z najwybitniejszych budynków sakralnych zrealizowanych po II wojnie światowej w Polsce, wpisany w 2019 roku do rejestru zabytków województwa śląskiego. Podczas oprowadzania zaprezentowana zostanie architektura jednego z najwybitniejszych w regionie przykładów budownictwa sakralnego ostatniej ćwierci XX wieku w kontekście architektury po Soborze Watykańskim II oraz twórczości Stanisława Niemczyka, a także polichromie Jerzego Nowosielskiego, odwołujące się do tradycji malarstwa wschodniego chrześcijaństwa.

Zarówno architektura kościoła, jak i jego malarski wystrój, stanowią unikatowy w skali ogólnopolskiej przykład sztuki sakralnej. W żadnej innej świątyni na terenie kraju i województwa nie udała się taka współpraca pomiędzy architektem a malarzem – jak w Tychach, o czym pisze Krystyna Czerni w albumie„Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna”.

Obiekt jest wyjątkowy, ale jednocześnie stosunkowo mało znany i warto do niego zajrzeć. Oprowadzi po nim wybitny historyk sztuki, mówiący łatwym i przystępnym językiem, znakomicie zarysowujący konteksty, które miały miejsce w architekturze sakralnej po II Soborze Watykańskim.

prowadzi: dr Jerzy Gorzelik, prof. UŚ – historyk sztuki. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (1995). W 1999 roku uzyskał doktorat na Uniwersytecie Wrocławskim, na podstawie dysertacji „Etapy przemian sztuki barokowej w opactwie cystersów w Rudach Wielkich” (promotorka: prof. dr hab. Ewa Chojecka). Od 1995 roku związany z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach i tamtejszym Zakładem Historii Sztuki – obecnie (od maja 2021 roku) jako profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 2006–2013 był adiunktem w Zakładzie Ochrony Dóbr Kultury Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka. W swoich badaniach skupia się na analizowaniu zjawisk artystycznych w kontekście konfesyjnym i narodowym, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki Górnego Śląska w XVI–XX w. Podejmuje problemy wykorzystania medium sztuki i dziedzictwa kulturowego w dyskursywnym kreowaniu wspólnot wyobrażonych oraz relacji między sztuką a pamięcią zbiorową. Autor około stu prac naukowych z zakresu historii sztuki, głównie Górnego Śląska i Europy Środkowej. Popularyzator kultury i historii Górnego Śląska, współpracujący z instytucjami kultury (Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Miejskie w Gliwicach, Muzeum Miejskie w Tychach i Muzeum Miejskie w Tarnowskich Górach, Dom Współpracy Polsko–Niemieckiej w Gliwicach, czy Haus Oberschlesien w Ratingen) oraz mediami („Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Zachodni”, Radio Katowice czy Radio Piekary) i wydawnictwami popularyzującymi naukę („Śląsk”, Opcje”, „Fabryka Silesia”); w latach 2007–2011 opiekun naukowy Górnośląskich Dni Dziedzictwa. W latach 2010–2013 członek zarządu Województwa Śląskiego, w latach 2010–2018 radny wojewódzki, członek komisji kultury sejmiku Województwa Śląskiego, członek rady Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, członek rady programowej Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach.

  • data: 2 lipca 2022 (sobota), godz. 13.00–15.00
  • miejsce zbiórki: główne wejście do kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach, ul. Myśliwska 43
  • zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
  • wstęp wolny

więcej: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/swieto-metropolii-kosciol-pw-ducha-swietego-i-jego-wystroj-arcydzielo-sztuki-sakralnej-konca-xx-wieku/

Wydarzenia zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to jedyna w Polsce i najmłodsza w Europie metropolia. GZM została powołana na mocy rządowego rozporządzenia 1 lipca 2017 roku. To 41 miast i gmin, a także warte poznania setki fantastycznych miejsc i miliony ciekawych osób. Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii to prawie 100 lokalnych wydarzeń i mikrowypraw na piąte urodziny Metropolii GZM. Będzie rekreacyjnie i aktywnie, romantycznie i rozważnie, czasem z przymrużeniem oka i zabawnie, a czasem bardzo serio. Mikrowyprawy będą i zaskakujące i tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, dla dzieci, dla młodzieży, dla starszych, dla całych rodzin.

2 lipca 2022 roku mieszkanki i mieszkańcy będą mogli również jeździć bezpłatnie komunikacją miejską za okazaniem biletu pobranego ze strony internetowej wydarzenia.

więcej: www.kierunekgzm.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...