środa, 12 marca, 2025

Utracona kolekcja. Badania na rzecz odtworzenia przedwojennego inwentarzaMuzeum Etnograficznego w Warszawie

W 2024 roku Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie rozpoczęło projekt „Utracona kolekcja. Badania na rzecz odtworzenia przedwojennego inwentarza Muzeum Etnograficznego w Warszawie”. W ramach zadania, zaplanowanego na lata 2024-2025, zespół projektowy kompletuje rozproszoną dokumentację archiwalną dotyczącą historii Muzeum, jego przedwojennych zbiorów i ich darczyńców.
Przez lata Pracownicy i Pracowniczki PME prowadzili badania proweniencyjne dotyczące zbiorów Muzeum a także historii instytucji. Szczątkowo znajdowane informacje pozwalały tylko w niewielkim stopniu uzupełnić luki w naszej wiedzy. Na szczęście niektóre dane były na tyle istotne, że postanowiliśmy podjąć kolejną próbę. Tym razem podeszliśmy do zadania w sposób dogłębny i całościowy – w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Badanie
polskich strat wojennych”.
W ramach zadania, zaplanowanego na lata 2024-2025, zespół projektowy PME, liczący 9 osób, prowadzi badania dotyczące odtworzenia przedwojennego inwentarza zbiorów, a zarazem opracowania strat wojennych jednej z najważniejszych polskich kolekcji etnograficznych, która znajdowała się w zasobach warszawskiego Muzeum Etnograficznego w latach 1888-1945.
Od stycznia 2024 r. rozpoczęliśmy kwerendy w archiwach krajowych, muzeach, w archiwach instytucji naukowych. Kompletujemy rozproszoną dokumentację archiwalną dotyczącą historii Muzeum, jego przedwojennych zbiorów i ich darczyńców. Pozyskane materiały digitalizujemy i opracowujemy. Działania te umożliwiają nam stworzenie bazy danych utraconych w trakcie wojny muzealiów a pośrednio rekonstrukcję przedwojennego inwentarza. Zgromadzone w
ten sposób materiały będą stanowić dla nas punkt wyjścia do wypracowania dobrych praktyk w zakresie badań proweniencyjnych.
https://ethnomuseum.pl/projekty/utracona-kolekcja/
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych” oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Pod naszym patronatem

    Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

    W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

    Noworoczna okazja na rozwój z systemem...

    W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy zapytać czy zastanawiali się Państwo nad z...

    Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

    Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

    Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

    Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

    Profesjonalna ewidencja zbiorów

    Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...