niedziela, 7 sierpnia, 2022

„W Muzeum”, czyli w Muzeum Śląskim

Ukazał się właśnie pierwszy numer kwartalnika „W Muzeum”. Jest to nowa inicjatywa wydawnicza Muzeum Śląskiego w Katowicach. Według Dyrektor Muzeum, Marii Czarneckiej, periodyk jest swoistym zaproszeniem do spotkania. Spotkania z fascynującymi historiami, wyjątkowymi dziełami sztuki, cennymi zabytkami i nietuzinkowymi postaciami.

Pierwszy numer „W Muzeum” jest także rodzajem wizytówki Muzeum Śląskiego w Katowicach. Zamieszczone materiały opowiadają o jego historii i współczesności, o muzealnej kolekcji i kolejnych siedzibach instytucji. Znajdziemy tu również mapę terenu Muzeum z oznaczonymi najważniejszymi obiektami.

Autorami tekstów kwartalnika są zarówno pracownicy Muzeum – Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko, Paweł Doś, Magdalena Niziołek, kuratorzy Działu Oświatowego i Działu Historii, jak i zaproszeni goście, na przykład eksperci Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego – śp. profesor Zygmunt Woźniczka i Ewa Caban. Publikują tu także niezależni publicyści – Jan Żaryn i Maciej Bartków.  

Dyrektor MŚ, Maria Czarnecka podkreśla, że numer pierwszy jest jedynie punktem wyjścia do rozwinięcia narracji o różnych obliczach muzealnictwa. Następne bowiem numery poświęcone będą różnorodnym tematom związanym ze wszystkimi dziedzinami, które znajdują się w kręgu zainteresowania muzealników.

Uwagę zwraca staranna szata graficzna kwartalnika przygotowana przez Marcina Wysockiego, a także wyraźna dbałość o wielkość i czytelność druku – w trosce o odbiorców z ograniczeniami widzenia i wadami wzroku.

„W Muzeum” jest periodykiem nieodpłatnym, dostępnym obecnie w siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach, a w nieodległej przyszłości w innych instytucjach muzealnych województwa śląskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora