poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Wacław Jankowski – polski Chagall czy ludowy komentator?

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu zaprasza do zapoznania się z ofertą wystawienniczą malarstwa Wacława Jankowskiego. W swoich zbiorach posiadamy 45 obrazów olejnych, w tym większość przekazanych w 2007 oraz 2011 r. przez artystę. Wystawie towarzyszy folder prac, który udostępniamy do sprzedaży komisowej.

Wacław Jankowski urodził się w 1918 r. w Wezenbergu w Estonii. W wieku dwóch lat przeniósł się wraz z rodziną do Wilna, gdzie w 1945 r. ukończył pierwszy rok studiów w Vilniaus Valst Dailes Institutas, a następnie wyjechał do Torunia. Wraz z gronem profesorów Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie współdziałał w reaktywowaniu życia artystycznego w Toruniu, pomagał w tworzeniu Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i jednocześnie rozpoczął studia na drugim roku malarstwa. W czasie nauki działał w Spółdzielni Artystów “Rzut” w Toruniu, dla której skonstruował maszynę do mielenia farb. Studia ukończył dyplomem w 1950 r. w pracowni prof. Tymona Niesiołowskiego. Ten sam rok
zaowocował przyjęciem Wacława Jankowskiego do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz zaangażowaniem się w edukację plastyczną w toruńskich szkołach. W kolejnych latach pracował jako kierownik artystyczny i dekorator teatrzyku “Zaczarowany świat” oraz instruktor ogniska plastycznego w Powiatowym Domu Kultury w Aleksandrowie Kujawskim. W latach 1958-1978 był członkiem “Grupy Toruńskiej”. W latach 1961-1967 odbył podróże artystyczne m.in. do Francji, Włoch, Niemiec, Czech, Turcji, Rosji, na Węgry oraz Ukrainę. Od 1968 r. jest członkiem Sekcji Architektury Wnętrz Związku Polskich Artystów Plastyków oraz rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od 1969 roku mieszka w Warszawie.

Jego prace prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m. in. w Niemczech, Francji, Rosji czy Anglii. Kilkukrotnie za swoją działalność artystyczną był nagradzany przez Ministra Kultury i Sztuki.
Kolekcja naszego Muzeum składa się z dzieł Jankowskiego począwszy od jego wczesnych obrazów z lat pięćdziesiątych aż po powstałe w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jego oryginalna twórczość nadal przyciąga rzeszę nowych wielbicieli. Jankowski zdobywając życzliwe oceny krytyków cały czas porusza się w wyznaczonym przez siebie nurcie – połączeniu swoistego surrealizmu i postkubizmu. Jego dzieła są kolorowe, niekiedy dramatyczne, czasem zdają się prezentować baśniową, dziecięcą fantastykę. Innym razem zaskakują swoją dosadnością i groteską rzeczywistości.


Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!
Kontakt z Działem Sztuki:
tel.: 56 46 590 63 wew. 15

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...