czwartek, 28 marca, 2024

Wdowi dar dla berlińskiego muzeum

Wdowa po malarzu Peterze Grämerze przekazała Muzeum Prehistorii i Historii Dawnej ponad 1500 obiektów, które jej mąż wykopał w latach 60.

Martin-Gropius-Bau, tak dobrze dziś znane w Berlinie, które przez długi czas służyło jako muzeum sztuki i rzemiosła, mieściło od 1921 r. zbiory Muzeum Prehistorii i Historii Dawnej Państwowych Muzeów w Berlinie. Przed zniszczeniem w czasie wojny można było zabezpieczyć tylko najcenniejsze przedmioty, a dziesiątki tysięcy znalezisk ze wszystkich epok podczas bombardowania w 1945 roku znalazło się pod gruzami.

W okresie powojennym zniszczone muzeum przyciągało „archeologów hobbystów” z Berlina Zachodniego, którzy przekopywali ruiny i zdołali uratować kilka ważnych eksponatów. Wśród nich był malarz Peter Grämer, urodzony w 1939 roku, który przyjechał na Stresemannstraße z kolegami z Hochschule der Bildenden Künste (dziś: UdK), aby kopać w gruzach w poszukiwaniu znalezisk archeologicznych.

Wdowa po artyście, który zmarł w 2018 roku – Christine Weber – przekazała teraz Muzeum Prehistorii i Historii Dawnej ponad 1500 obiektów. Jest to głównie ceramika (odłamki i całe naczynia), ale także obiekty z brązu, żelaza i kamienia. Ponadto pani Weber podarowała muzeum trzy zeszyty, w których jej mąż opisał najważniejsze znaleziska. 

– Szybko zdaliśmy sobie sprawę, że większość eksponatów to zbiory Muzeum Prehistorii i Historii Dawnej. Niewielka część znalezisk należy do zbiorów Muzeum Etnologicznego i Muzeum Sztuki Azjatyckiej z sąsiedniego Muzeum Etnologicznego. Eksponaty pochodzą głównie z Grecji, z epoki brązu i epoki żelaza, niektóre z Włoch, a część z Troi. Do tej pory zidentyfikowano kilkanaście znalezisk, jednak jest to trudne, bo stare numery inwentarzowe zostały w większości zniszczone w wyniku pożaru. Szczególnie cieszy nas powrót obiektów z kolekcji Heinricha Schliemanna – mówi kurator Bernhard Heeb. 

– Wiemy, że w Berlinie Zachodnim szukanie przedmiotów w zrujnowanym muzeum było niemalże „sportem narodowym”. Naszym zdaniem przykład Petera Grämera i wdowy po nim powinien być precedensem i apelujemy o zwrócenie do Muzeum Prehistorii i Historii Dawnej znalezisk, które również mogły pochodzić z tego miejsca. Nie trzeba się obawiać konsekwencji prawnych, będziemy po prostu wdzięczni, jeśli otrzymamy te fragmenty kolekcji, które do dziś są ważne dla naszych badań – mówi Matthias Wemhoff, dyrektor Muzeum Prehistorii i Historii Dawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...

Marzanna 17.03.2024. w Muzeum Młynarst...

Miejsce: Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu (M...

Purimowe oprowadzanie kuratorskie

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie plenerowej „Serce tamtego miasta. Kolekc...