piątek, 8 listopada, 2024

„We wczesnym to było…” o Pieczyngach – prof. Aleksander Paroń

Waszym i naszym gościem był prof. Aleksander Paroń. Tym razem pytania i odpowiedzi dotyczyły Pieczyngów – tajemniczych koczowników, którzy we wczesnym średniowieczu przybyli z Azji Środkowej na stepy czarnomorskie i stąd zazwyczaj niepokoili swych europejskich sąsiadów. Pieczyngów kojarzyć możecie z wypraw Bolesława Chrobrego na Ruś, w których brali udział dwukrotnie (!) jako najemnicy, lub z podróży misyjnej św. Brunona z Kwerfurtu.

Z góry przepraszamy za problemy dźwiękowe w pierwszych 30 minutach filmu. Niestety nasz sprzęt nie chciał z nami współpracować.

Prof. Aleksander Paroń jest historykiem i filologiem klasycznym, pracownikiem Ośrodek Badań nad Kulturą Późnego Antyku i Wczesnego Średniowiecza, czyli wrocławskiej filii Instytut Archeologii i Etnologii PAN. Od lat zajmuje się problematyką obecności ludów koczowniczych w średniowiecznej Europie oraz ich relacji z sąsiednimi państwami, głównie Bizancjum, Rusią i krajami Europy łacińskiej. Tematyce tej poświecił kilkadziesiąt artykułów opublikowanych w kraju i zagranicą. Jest też autorem monografii o Pieczyngach, która została również opublikowana w języku angielskim w 2021 r. przez prestiżowe wydawnictwo Brill. Zapraszamy do polubienia naszego facebookowego profilu oraz śledzenia przyszłych Q&A.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...