niedziela, 23 czerwca, 2024

„We wczesnym to było…” o Pieczyngach – prof. Aleksander Paroń

Waszym i naszym gościem był prof. Aleksander Paroń. Tym razem pytania i odpowiedzi dotyczyły Pieczyngów – tajemniczych koczowników, którzy we wczesnym średniowieczu przybyli z Azji Środkowej na stepy czarnomorskie i stąd zazwyczaj niepokoili swych europejskich sąsiadów. Pieczyngów kojarzyć możecie z wypraw Bolesława Chrobrego na Ruś, w których brali udział dwukrotnie (!) jako najemnicy, lub z podróży misyjnej św. Brunona z Kwerfurtu.

Z góry przepraszamy za problemy dźwiękowe w pierwszych 30 minutach filmu. Niestety nasz sprzęt nie chciał z nami współpracować.

Prof. Aleksander Paroń jest historykiem i filologiem klasycznym, pracownikiem Ośrodek Badań nad Kulturą Późnego Antyku i Wczesnego Średniowiecza, czyli wrocławskiej filii Instytut Archeologii i Etnologii PAN. Od lat zajmuje się problematyką obecności ludów koczowniczych w średniowiecznej Europie oraz ich relacji z sąsiednimi państwami, głównie Bizancjum, Rusią i krajami Europy łacińskiej. Tematyce tej poświecił kilkadziesiąt artykułów opublikowanych w kraju i zagranicą. Jest też autorem monografii o Pieczyngach, która została również opublikowana w języku angielskim w 2021 r. przez prestiżowe wydawnictwo Brill. Zapraszamy do polubienia naszego facebookowego profilu oraz śledzenia przyszłych Q&A.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...