poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Weekend w CMWŁ

21.10 (piątek) godz. 17:30

Joga w muzeum

Zajęcia prowadzi doświadczona instruktorka Adrianna Rakowska. Joga, którą praktykuje wywodzi się bezpośrednio od vinyasy kramy jogi. W tym rodzaju jogi chodzi głównie o zintegrowanie w człowieku ruchu, oddechu i uważności. A skoro podążymy ścieżką uważności, to i każde spotkanie będzie dostosowywane do potrzeb uczestników.

Spotkania zaplanowaliśmy na piątki, by ułatwić Ci harmonijne przejście z tygodnia pracy w weekend. Udział w zajęciach wymaga wykupienia biletu w kasie – zadbaliśmy, by cena była niższa niż te w większości szkół jogi.

Na zajęcia przychodzisz z własną matą. My natomiast zapewniamy koce, które mogą się przydać przy wyciszających ćwiczeniach w chłodniejsze dni. Sala jest oczywiście ogrzewana.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

 • kiedy: piątek, godz. 17:30 – 18:30
 • liczba osób w grupie: do 20
 • koszt zajęć: 19 zł
 • prowadzenie: Adrianna Rakowska

Ważne: uczestnicy muszą przyjść z matami.

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

W bezpośrednim sąsiedztwie sali są toalety, nie ma jednak dostępu do prysznica.


Kolekcja stworzona ze zgliszczy – warsztaty z ukraińską artystką

 • 20.10 (czwartek) godz. 16:00-18:00
 • 21.10 (czwartek) godz. 16:00-18:00
 • 22.10 (czwartek) godz. 12:00-14:00
foto: CMWŁ, CC BY 3.0

Chcesz pokazać swoją solidarność z Ukrainą i wesprzeć proekologiczne wartości w modzie? Masz kilka niepotrzebnych ciuchów, z których chciałbyś zrobić użytek?

Przyjdź na bezpłatne warsztaty z ukraińską artystką Yaroslavą Khomenko w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i weź udział w tworzeniu wystawy w ramach projektu „Upcycling jako symbol odrodzenia!” opowiadającej o przezwyciężaniu skutków wojny w Ukrainie.

Pochodząca z Kijowa Yaroslava Khomenko jest projektantką mody, ilustratorką, artystką. W 2019 roku założyła markę XOMEHKO, która działa zgodnie z zasadami etyki – używa metody upcyklingu. XOMEHKO poddaje istniejące ubrania i tkaniny symbolicznej oraz materialnej dekonstrukcji. Tworzy z nich nowe rzeczy, własne sensy i znaczenia. Ubrania Khomenko nawiązują do takich zagadnień jak płeć kulturowa czy zagłada klimatyczna. Od 24 lutego są również opowieścią o wojnie i odrodzeniu ukraińskiego państwa i narodu po destrukcji i traumie spowodowanej rosyjską agresją.

Wykorzystywana przez artystkę technika polega na zagniataniu, zgrzewaniu i zszywaniu tkanin pozyskiwanych ze zużytych ubrań, głównie t-shirtów. Ubrania XOMEHKO są zarówno wyrafinowanym obiektami sztuki, jak i rzeczami do codziennego noszenia. Opisywał je m.in. magazyn „Vogue”. Ciężka, mroczna suknia wykonana z czarnych koszulek z nadrukami wystawiona została w witrynie paryskiego butiku Les Suites.

Prace artystki zobaczycie na jej profilu na Instagramie:
https://www.instagram.com/_xomehko_/

W czerwcu tego roku Miasto Łódź, wraz z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i Fundacją Impuls dla Kultury, zaprosiło Khomenko na 7-miesięczną rezydencję. W CMWŁ artystka rozwija projekt artystyczno-modowy, który odzwierciedla ideę odbudowy ze zniszczeń, jakie przyniosła rosyjska inwazja.

Październikowe warsztaty są kolejnym etapem projektu, a powstałe w trakcie spotkań prace zostaną pokazane na wystawie będącej zwieńczeniem rezydencji w grudniu tego roku. Warsztaty są bezpłatne i może w nich wziąć udział każdy, kto ma ochotę spróbować swoich sił w projektowaniu mody!

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

 • gdzie: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ul. Piotrkowska 282
 • kiedy: 1, 6, 7, 13, 14, 15, 20, 21, 22, 27 i 28 października
 • w czwartki i piątki 16.00 – 18.00, w soboty 12.00 – 14.00.
 • zapisy pod numerem telefonu: 500 529 365
 • udział bezpłatny.

Na warsztaty należy przynieść kilka sztuk odzieży, które wspólnie będziemy przerabiać. Część z nich stanie się eksponatami na wystawie.


Zadanie „Kolekcja stworzona ze zgliszczy. Upcycling jako symbol odrodzenia”, jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.


23.10 (niedziela) godz. 11:00

Spacer śladami rodziny Geyerów po Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej

foto: CMWŁ, CC BY 3.0

Zapraszamy na spacer śladami Geyerów na ewangelicką część Starego Cmentarza przy ulicy Ogrodowej w Łodzi. To tam znajdują się tak ważne dla naszej historii nagrobki rodu Geyerów. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest oficjalnym patronem trzech z nich – miejsc spoczynku Ludwika Ferdynanda, Gustawa, Emila i Eugeniusza Geyerów z rodzinami.

Spacer będzie też okazją do odwiedzenia miejsc spoczynku innych zasłużonych dla Łodzi postaci, jak np. rodzina Grohmanów, Scheiblerów, Jan Petersilge, Karol Jonscher czy też Leopold Zoner.

Spotykamy się przy bramie prowadzącej na ewangelicką część Starego Cmentarza, przy ul. Ogrodowej 43.

Udział w spacerze jest bezpłatny.


23.10 (niedziela) godz. 14:00

Łódzkie wątki: 32 krosna, czyli wyścig pracy socjalistycznej w Łodzi

foto: CMWŁ, CC BY 3.0

To pierwszy z nowego cyklu wykładówo Łodzi, podczas których wspólnie będziemy rozwiązywać różne łódzkie wątki.

Współzawodnictwo pracy pojawiło się w Polsce w 1945 roku, tuż po II wojnie światowej. Pracownicy zakładów wielokrotnie przekraczali ustalone wcześniej normy pracy do wykonania, za co zdobywali tytuł przodowników pracy. Do wyścigu przystąpili reprezentanci różnych zawodów, m.in. górnicy, budowlańcy i włókiennicy. Wśród nich znalazła się Wanda Gościmińska – włókniarka odznaczona Orderem Budowniczych Polski Ludowej. Podczas wykładu przeanalizujemy historię wyścigu pracy w socjalistycznej Łodzi oraz porównamy stosunek ówczesnej władzy i współpracowników do przodowników pracy.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

 • start: 23 października (niedziela) godz. 14:00
 • bilety: normalny 8 zł | ulgowy 6 zł
 • limit osób: 60
 • prowadzenie: Andrzej Jankowski, edukator Działu Edukacji CMWŁ
 • bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

23.10 (niedziela) godz. 12:30

Warsztaty rodzinne w j. ukraińskim

Сімейне заняття: Начисто

Центральний Музей Текстильної Промисловості запрошує вас на родинне заняття українською мовою, яке відбудеться 23.10.2022. о 12:30.

Чи є у вашому будинку ванна кімната?

🧼 Сьогодні гігієна це невід’ємна частина нашого життя. А чи знаєте ви, як виглядало житло і повсякденне життя лодзян колись? На цьому занятті, ми відвідаємо справжні стародавні будинки, дізнаємось як родини які вних мешкали обходились без електрики і водопроводу, і зможемо на годинку уявити себе в 19 столітті. Також ми побачимо перші пральні машни і перевіримо дію мила. А наприкінці, ми створимо річ, яка зробить ваше купання веслішим!)

🇺🇦 Заняття проводиться українською мовою

Тривалість – 90 хвилин.

Квиток: 16 злотих (опікун + дитина для пари; інша дитина + 8 злотих).

Для запису на заняття телефонуйте за номером 500527855, або відправте 📧 лист на edukacja@cmwl.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...