sobota, 5 października, 2024

Weekend w MNK Szymanowski

W najbliższy weekend 17-18 sierpnia, 145 urodziny świętujemy w naszym oddziale MNK Szymanowski w Zakopanem! To doskonała okazja, aby zgłębić swoją wiedzę o życiu i twórczości wybitnego kompozytora, Karola Szymanowskiego, a przy okazji pozachwycać się górskim krajobrazem.

W czasie weekendu promocyjnego bilety na wystawy stałe będą w promocyjnej cenie 5 zł. To jednak nie wszystko – w oddziałowej księgarni będzie można skorzystać ze zniżki – 10%. Zniżka obowiązuje na cały asortyment. 

17 sierpnia, sobota,

13.00 – Oprowadzanie z przewodnikiem po ekspozycji stałej (muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego) w ramach biletu wstępu w promocyjnej cenie 5 złotych, przewodnik po oddziale MNK Szymanowski – Katarzyna Wójcik. 

Zapisy nie obowiązują

18 sierpnia, niedziela

13.00 – Oprowadzanie z przewodnikiem po ekspozycji stałej (muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego) w ramach biletu wstępu w promocyjnej cenie 5 złotych, przewodnik po oddziale MNK Szymanowski – Katarzyna Wójcik

Zapisy nie obowiązują.

Nowa wystawa w MNK Muzeum Czartoryskich – „Przywileje, prawa i statuty ze zbiorów Biblioteki Książąt Czartoryskich”

BCzart., perg. 169, Przywilej koszycki, 17 września 1374 r.

W roku 2024 mija 650 lat od wydania przywileju koszyckiego (17 września 1374 r.). Rocznica ta stała się inspiracją do zaprezentowania przywileju koszyckiego oraz innych wybranych materiałów związanych z historią ustroju i prawa polskiego ze zbiorów Biblioteki Książąt Czartoryskich.

Znajdujące się na wystawie dokumenty pergaminowe, rękopisy i starodruki stanowią cenne świadectwa polskiej kultury prawnej epoki średniowiecza i nowożytności. Wśród prezentowanych materiałów – oprócz wspomnianego przywileju koszyckiego, który został w roku bieżącym wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata – zobaczyć będzie można m.in. inne przywileje królewskie, dwa rękopiśmienne średniowieczne kodeksy: Sędziwoja z Czechla oraz Świętosława z Wojcieszyna, czy wydany drukiem w roku 1506 Statut Jana Łaskiego.

Kurator: Ewa Nowak

Wystawę można oglądać od 13 sierpnia do 15 grudnia 2024 roku. Wstęp w ramach biletu do MNK Muzeum Czartoryskich.

Godziny otwarcia 15.08

Uprzejmie informujemy, że w dniu 15 sierpnia (czwartek) wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie będą nieczynne. Przepraszamy za wszelkie utrudnienia.

Katalog „Złote runo – sztuka Gruzji”

Z radością informujemy, że katalog towarzyszący wystawie „Złote runo – sztuka Gruzji” jest dostępny w naszych oddziałach oraz  na  stronie  e  –  księgarni (https://eksiegarnia.mnk.pl/wydawnictwa-towarzyszace-wystawom/508-zlote-runo-sztuka-gruzji.html).

Przypominamy także, że wystawę w MNK Gmachu Głównym można oglądać tylko do 15 września.To pierwsza nie tylko w Polsce, ale też w Europie tak wszechstronna, panoramiczna i obszerna wystawa sztuki gruzińskiej. Katalog w pełni ukazuje jej bogactwo i różnorodność. Zawarte w nim eseje są prezentacją sztuki Gruzji, przybliżającą dzieje i kulturę tego kraju. Bogato ilustrowana część katalogowa prezentuje wszystkie eksponowane dzieła, a szczególnie ciekawe jest zwrócenie uwagi na prace polskich artystów działających w Gruzji, takich jak Henryk Hryniewski, Henryk Filipowicz, Jan Ciągliński, Zygmunt Waliszewski i inni.

MNK Info

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Sztuka Zapisana

Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy o nawiązanej współpracy z red...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa czasowa w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie dostępna od 17....

Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielkopo...

Przygotowaliśmy specjalny program kulturalno-edukacyjny związany z historią pra...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy...

KONFERENCJA NAUKOWA „AXENTOWICZ. W 165...

Zapraszamy serdecznie na  konferencję naukową "AXENTOWICZ. W 165 ROCZNICĘ ...