W najbliższą niedzielę, 6 kwietnia o godzinie 17:00 zapraszamy na otwarcie wystawy monograficznej „Między pasją a rozpaczą” poświęconej Stanisławowi Wilhelmowi Lilpopowi – jednemu z ojców założycieli Podkowy Leśnej w roku jubileuszu 100-lecia miasta, fundatorowi Stawiska i tegorocznemu Patronowi Mazowsza.
Ojciec Anny Iwaszkiewiczowej przy całym bogactwie pozostawionych po sobie tropów osiągnął mistrzostwo w zacieraniu śladów. Wśród setek fotografii Lilpopa przechowywanych w stawiskim archiwum, przez pamiątki z podróży, kilkadziesiąt pocztówek, notesy i trofea, rzadko zdarza się dłuższa wypowiedź, która dawałaby wgląd w jego duszę.
Może to dlatego, że: „Mówił jak książka, jak docent, łuskający ziarna cyfr i praw z kwiatów poezji, z tego wszystkiego co żyje, pachnie i odurza w opowiadaniach istotnego myśliwca”- jak opisywał go Józef Weyssenhoff w powieści „Soból i panna” pod postacią pana Liebe?
Mamy nadzieję, że przygotowana wystawa zachęci Państwa do rozszyfrowania tajemnicy Lilpopa. Pokażemy unikatowe pamiątki i fotografie ze zbiorów Muzeum, które jest prawnym opiekunem lilpopowskich artefaktów, odziedziczonych po ojcu przez jedyną, ukochaną córkę– Annę Iwaszkiewiczową. Przypomnimy wszystkie główne rozdziały biografii St. Wilhelma Lilpopa – począwszy od jego genealogii, poprzez wizjonerskie idee, aż po wielkie pasje – podróże, myślistwo i fotografię. Lilpop był pierwszym polskim fotografem wykonującym zdjęcia stereoskopowe w technice autochromu. Cała jego kolekcja znajdująca się w Stawisku składa się z 550 oryginalnych diapozytywów na szkle oraz ponad 1000 odbitek na papierze. Wystawa potrwa do 31 sierpnia.
Wydarzeniem inicjującym wernisaż wystawy w niedzielę o 17:00 będzie spotkanie z Grzegorzem Piątkiem oraz Filipem Springerem poświęcone idei miasta ogrodu, które Stanisław Wilhelm Lilpop wymarzył sobie na terenach Folwarku Wilhelmów zatytułowane „Narodziny miasta”. Grzegorz Piątek, architekt i historyk architektury, laureat: Paszportu Polityki, nagrody Nike czytelników oraz Nagrody im. Jerzego Giedroycia za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”. Filip Springer, reportażysta i dziennikarz, finalista: Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę „Miedzianka. Historia znikania”.![]() |
W sobotę stawiskie opowieści na falach radiowych– od 10:00-12:00 będziemy gościć w Polskim Radiu RDC (101 FM), a od 15:00-17:00 na antenie Radiowej Dwójki . Zachęcamy do odwiedzin na stronie www.stawisko.pl oraz na naszych profilach w mediach społecznościowych gdzie nie tylko informujemy o bieżących wydarzeniach w Muzeum, ale także publikujemy anegdoty, wiersze i zdjęcia ze zbiorów Stawiska. (FB@muzeum.stawisko; Instagram@muzeum_stawisko). |
Muzeum w Stawisku