wtorek, 19 października, 2021

Weekend z Marią Konopnicką

Weekend z Marią Konopnicką to wydarzenia kulturalne, podczas których zaprezentowane zostaną dwie nowe adaptacje widowisk teatralnych na podstawie utworów poetki i pisarki. Spektaklom w wykonaniu Teatru Nie Teraz towarzyszyć będzie promocja nieznanych pierwszych wydań książkowych prezentowanych utworów Marii Konopnickiej. Wydarzenia organizuje Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

POLSKIE ZIEMIE: KRAJOBRAZ ‒ prapremiera widowiska teatralnego wg nieznanego eseju M. Konopnickiej z 1904 r., który do dziś nie został wznowiony. Po raz pierwszy w historii polskiego teatru zaprezentowana zostanie adaptacja tego utworu poetki. Inscenizacja w konwencji małoobsadowego teatru rapsodycznego będzie miała wymiar patriotycznej podróży w polską przestrzeń symboliczno-historyczną, odwołującą się do dziejów Polski przedrozbiorowej i do tęsknoty za niepodległą Ojczyzną.

O KRASNOLUDKACH I O SIEROTCE MARYSI ‒ spektakl wg baśni M. Konopnickiej z 1895 r. oparto na połączeniu teatralnego planu żywego z teatrem lalek i wzbogacono o specjalnie skomponowaną muzykę. Inscenizacja ma na celu ukazać najcenniejsze wartości zawarte w utworze oraz dotrzeć do szerszego kręgu odbiorców. Wspomniane widowisko teatralne przygotowane zostało w 2020 r., ale ze względu na pandemię nie udało się go na żywo zaprezentować lokalnej społeczności.

PROGRAM

11 września (sobota), godz. 19:00
Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
POLSKIE ZIEMIE: KRAJOBRAZ
Prapremiera widowiska teatralnego według eseju Marii Konopnickiej w wykonaniu Teatru Nie
Teraz

12 września (niedziela), godz. 18:00
Dom Ludowy w Żarnowcu
O KRASNOLUDKACH I O SIEROTCE MARYSI
Inscenizacja baśni Marii Konopnickiej w wykonaniu Teatru Nie Teraz
Adaptacja, scenariusz i reżyseria spektakli ‒ Tomasz Antoni Żak
Wydarzeniom artystycznym towarzyszyć będzie promocja nieznanych pierwszych wydań ww. utworów Marii Konopnickiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora