wtorek, 18 czerwca, 2024

WERNISAŻ: Portret z wierszy i pamięci. Grupa Poetycka “Wołyń”

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza 23 marca 2023 roku o godz. 17.00 na wernisaż wystawy: Portret z wierszy i pamięci. Grupa Poetycka “Wołyń”. Wystawa poświęcona jest polskim poetom Grupy Poetyckiej „Wołyń” żyjącym i tworzącym na Wołyniu w okresie międzywojennym XX wieku.

Autorem wystawy jest Lech Wojciech Szajdak, syn Stefana Szajdaka, współzałożyciela Grupy Poetyckiej „Wołyń”. Grupa powstała z inicjatywy Czesława Janczarskiego, a jej współtwórcami byli poeci: Wacław Iwaniuk, Stefan Szajdak oraz Zygmunt Jan Rumel. W późniejszym okresie do grupy dołączyli: Zuzanna Ginczanka, Józef Łobodowski, Władysław Milczarek, Jan Śpiewak, Stefan Bardczak, Bazyli Podmajstrowicz oraz Zofia Wierzbicka.

Wystawa składa się z 17 plansz w językach polskim i ukraińskim, które ukazują członków Grupy Poetyckiej „Wołyń”, przybliżają ich najważniejsze dokonania i zawierają fragmenty ich wierszy.

Autorowi ekspozycji udało się zebrać unikatowe tomiki poezji (niekiedy wydania kolekcjonerskie) członków Grupy opublikowane w Polsce, Francji, Kanadzie oraz Wielkiej Brytanii zarówno w okresie międzywojennym, jak i powojennym. Oryginalne obrazy malarskie z Wołynia przybliżają tamten miniony świat.

Ważnym przesłaniem wystawy jest tworzenie porozumienia między oboma narodami – polskim i ukraińskim oraz prezentowanie wartości o charakterze wielowymiarowym, uformowanym przez wspólne dziedzictwo historyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...