sobota, 27 lipca, 2024

Wernisaż wystawy „Kolaż-Art. Karol Frycz in memoriam”

Serdecznie zapraszam do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie na wernisaż wystawy „Kolaż-Art. Karol Frycz In memoriam”, który odbędzie się 19 czerwca, o godz. 17.30.

Początków kolażu w malarstwie współczesnym należy szukać nie tyle na paryskim bruku, co nad Wisłą, w Krakowie. Świadomość tego faktu jest mało rozpowszechniona. Jako pierwszy technikę kolażu zastosował Karol Frycz w swoich pracach malarskich już w latach 1902 – 1903, czyli na dziewięć lat przed kubistami. Według Lidii Kuchtównej za jeden z pierwszych prac kolażowych można uważać obraz „Kwoka z kurczętami” o wymiarach 46 x 46 z 1903 roku. W artykule zatytułowanym „O wystrzygankach Karola Frycza” opisała genezę i rozwój umiejętności warsztatowych tego artysty w zakresie technik papierowych, szablonowych i kolażowych.

Karol Frycz – wybitny malarz, scenograf, był współtwórcą i animatorem Kabaretu „Zielony Balonik”, który miał siedzibę w słynnej kawiarni „Jama Michalika”. Napisał wiele tekstów dla tego kabaretu., później poświęcił się niemal wyłącznie teatrowi i scenografii. Stworzył pierwszą w Polsce Katedrę Scenografii i Kostiumologii przy krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Kolaż z istoty swojej jest do dziś techniką wolności artystycznej i zachowuje odświeżający potencjał inspirujący współczesnych twórców. Wyzwala bowiem, nieskrępowaną inwencję twórczą i pozwala na improwizacyjne operowanie formą oraz wszelkiego rodzaju środkami wyrazu. Technikę tą w istocie można porównać do szkicu. Potencjał obu tych technik jest ogromny, pozostawia on olbrzymie pole dla wyobraźni twórczej i każdy może zeń wysnuć swoją fantazję malarską, podobnie jak z wielokierunkowych zapowiedzi szkicu. Twórca przedstawia w swym dziele jedną tylko z wielu możliwych interpretacji warstwy szkicowej, czy kolażowej.

W ślad za tym, wystawa „Kolaż-Art. Karol Frycz in memeoriam”, nawiązująca do prekursorstwa Karola Frycza w zakresie techniki w malarstwie prezentuje prace grupy artystów – pasjonatów kolażu.

Uczestnicy: Natalia-Biesiada Myszak, Jan Bosak, Aneta Fausek-Kaczanowska, Ewa Hoppe-Nowicka, Agata Kornacka, Irena Lorenc, Sabina Smoleń, Katarzyna Słysz, Joanna Styrylska-Gałażyn, Lucjan Orzech, Maciej Zieliński przedstawiają interesujące kreacje, które poprzez nowe spojrzenie na dziedzictwo kulturalne wzbogacą go o ciekawe, artystyczne i uniwersalne wartości.

Patronat honorowy nad wystawą objęła Kawiarnia „Jama Michalika”

Miejsce ekspozycji: I piętro (prawe skrzydło)

Termin ekspozycji: 29.05.2024- 30.07.2024

Wernisaż: 19.06.2024, godz. 17:30

Lidia Staromłyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Z wiejskiego stołu

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...