Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu przygotowały ekspozycję poświęconą kapelanowi oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców – księdzu Władysławowi Gurgaczowi. W wernisażu wystawy, w imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, uczestniczyła radna województwa Marta Mordarska.
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na przygotowaną w oddziale sądeckiego Muzeum Okręgowego – Domu Gotyckim na wystawę przybyli m.in.: posłanka na Sejm RP Barbara Bartuś, dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Filip Musiał, jezuita proboszcz parafii Ducha Świętego ojciec Andrzej Migacz, zastępca przewodniczącego Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Janusz Obtułowicz, kierownik sądeckiego oddziału NSZZ „Solidarność” Krzysztof Kotowicz oraz legendarny działacz związkowy Andrzej Szkaradek.
Radna Marta Mordarska przekazała podziękowania Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego za zorganizowanie ekspozycji poświęconej szczególnie ważnej dla Sądeczan postaci, jaką był bohater niezłomny ks. Władysław Gurgacz. Na wystawę składają się fotogramy i artefakty związane z kapłanem, pozwalające na szczegółowe zapoznanie się z jego życiem i podziemną działalnością. Liczne reprodukcje zdjęć kapelana oddziału „Żandarmeria” PPAN i jego towarzyszy, dokumenty oraz propagandowe artykuły prasowe z procesu, a także informacje o funkcjonariuszach krakowskiego i nowosądeckiego Urzędu Bezpieczeństwa doskonale ukazują grozę tragicznego losu duchowego opiekuna żołnierzy podziemia.
Po otwarciu ekspozycji uczestnicy spotkania złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą sądeckiego jezuitę, umieszczoną na budynku przy ul. Św. Ducha.
Ks. Władysław Gurgacz urodził się 2 kwietnia 1914 roku. W wieku 17 lat wstąpił do nowicjatu jezuitów. W 1942 roku przyjął święcenia kapłańskie. Będąc kapelanem szpitalnym u sióstr służebniczek w Krynicy, związał się z oddziałem zbrojnym antykomunistycznej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. W konspiracji posługiwał się pseudonimem „Sem” (od skrótu „Servus Mariae” (łac.) – „Sługa Marii”). Został aresztowany w lipcu 1949 roku przez funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki, a następnie po pokazowym procesie skazany na karę śmierci. Wyrok przez rozstrzelanie wykonano 14 września 1949 r. w więzieniu na Montelupich w Krakowie. Szczątki kapłana zostały ekshumowane w październiku 2018 r. podczas prac poszukiwawczych IPN.
Zorganizowana w Domu Gotyckim wystawa „Ks. Władysław Gurgacz TJ Kapelan Polski Podziemnej” potrwa do 30 kwietnia 2023 r.