niedziela, 10 grudnia, 2023

Zmiana na stanowisku dyrektora Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

Podczas uroczystego spotkania dyrektorów instytucji kultury województwa małopolskiego w Wygiełzowie, pożegnano ustępującego ze stanowiska dyrektora muzeum w Gorlicach – Zdzisława Tohla i powitano jego następczynię – Katarzynę Szepieniec.

W ramach cyklicznych spotkań pod hasłem Małopolskie Kadry Kultury, dyrektorzy instytucji kultury spotykają się, aby omawiać najważniejsze bieżące sprawy oraz istotne dla ich działalności zagadnienia. Pierwsza w roku 2023 edycja wydarzenia została zorganizowana 2 marca w Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie. Jednym z punktów programu była specjalna uroczystość dotycząca Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

Z końcem grudnia ub. roku upłynęła kadencja dotychczasowego dyrektora gorlickiego muzeum – Zdzisława Tohla. Był on związany z instytucją od czasu jej powstania w roku 2011. Wtedy to objął stanowisko jako ówczesny dyrektor, dającej początek muzeum, Galerii Dwór Karwacjanów w Gorlicach.  W podziękowaniu za wieloletnie zasługi na tym stanowisku, Marszałek Witold Kozłowski, z inicjatywy Członka Zarządu Województwa Małopolskiego – Iwony Gibas i za aprobatą Zarządu, w ubiegłym roku zawnioskował o specjalne państwowe odznaczenie dla ustępującego dyrektora.

Podczas spotkania w Wygiełzowie, Zdzisław Tohl otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. dr hab. Piotra Glińskiego. Odznaczenie wręczyła marszałek Iwona Gibas, która odczytała także list ze specjalnymi podziękowaniami skierowany do laureata:

To wspaniałe podsumowanie zawodowej działalności związanej przede wszystkim z Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Przez dekadę pełnił Pan funkcję dyrektora tej wyjątkowej instytucji kultury. Tworzył Pan ją od podstaw i patronował jej pierwszym wielkim osiągnięciom.

Gorlickie muzeum stało się jedną z najważniejszych kulturalnych wizytówek regionu. To nowoczesna, wielooddziałowa instytucja, która funkcjonuje w ponad dwudziestu zabytkowych obiektach architektury, na terenie czterech miejscowości powiatu gorlickiego. Zwiedzający mogą korzystać z bogatej oferty galerii sztuki, parku etnograficznego, czy unikatowej w skali kraju, ocalającej łemkowską spuściznę Zagrody Maziarskiej. Gorlickie muzeum jest również przestrzenią koncertów muzycznych oraz miejscem otwartym na wydarzenia związane z kulturą ludową. Nie sposób też pominąć udziału muzeum w ważnych dla małopolskiej kultury projektach inwestycyjno-remontowych takich jak „Skansenova” i „Muzea otwarte”.

Uroczystemu pożegnaniu ustępującego dyrektora muzeum w Gorlicach, towarzyszyły również podziękowania dla, kierującej samodzielnie muzeum w ostatnich dwóch miesiącach, zastępcy dyrektora instytucji – Magdaleny Zalesko oraz oficjalne powitanie następczyni dyrektora Tohla. Katarzyna Szepieniec, która została powołana uchwałą Zarządu Województwa Małopolskiego na stanowisko nowego dyrektora muzeum, odebrała w Wygiełzowie akt powołania.

Źródło: Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Niedzielne zwiedzanie wystaw z archeol...

26 listopada (niedziela), g.11:00-12:00 - ”Niedzielne zwiedzanie wystaw z arche...

Artykuł dr Anny Pluszyńskiej publikowa...

"O zarządzaniu własności intelektualną w muzeum można by mówić językiem korzyśc...

Rok polski (przyroda, kultura, praca, ...

Wystawa „Rok polski (przyroda, kultura, praca, święta i obyczaje w malarstwie p...

Familijny dzień bursztynu w muzeum

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza w sobotę 18 listopada, w godz...

Śladami polskich pionierów badań staro...

Prezydent Miasta Krakowa - Jacek Majchrowski oraz Dyrektor Muzeum Archeologiczn...