środa, 22 stycznia, 2025

Wieliczka i Malbork – śladami zabytków na Liście UNESCO

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę „Wieliczka i Malbork – śladami zabytków na Liście UNESCO”. Prezentuje ona prace powstałe w czasie XXI Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych w Wieliczce, Malborku i Kwidzyniu, który był organizowany we wrześniu br. Wystawę można oglądać do 31 marca 2022 r. w Muzeum na III poziomie Kopalni Soli w Wieliczce.

Tym razem uczestnicy  stanęli przed wyzwaniem jak namalować wspaniały i ogromny  zamek krzyżacki w Malborku a także w Kwidzyniu. Podobnie jak w czasie wcześniejszych plenerów i z tym wyzwaniem sobie poradzili. Zamek w Malborku  zaliczany jest do najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie. Warto też pamiętać, że na początku XVII wieku niektóre z pomieszczeń Pałacu Wielkich Mistrzów zaadaptowano na apartamenty królewskie.

Ekspozycja „Wieliczka i Malbork – śladami zabytków na Liście UNESCO” prezentuje ponad 100 wybranych prac.  Jak zawsze radosne i wielobarwne obrazy pokazują zarówno ogólne widoki zamków, jak i ich fragmenty, architekturę wnętrz, miejsca sakralne a nawet detale takie jak: pieczęcie, motywy dekoracyjne kafli i posadzek. Na niektórych pracach pojawiły się też postacie w historycznych strojach. Twórcy zastosowali następujące techniki: olej, akwarela, pastel, sepia i rysunek.

fot. D. Kołakowski

W tegorocznym plenerze wzięło udział ponad 40 uczestników z różnych stron Polski m.in. z: Bytomia, Katowic, Krakowa, Krosna, Krzeszowic, Lublińca, Nowego Sącza, Piekar Śląskich, Pszczyny, Szczecina, Świątnik Górnych czy Włocławka.

Czym są dla osób z niepełnosprawnościami plenery malarskie?

Przede wszystkim formą terapii, która pozwala spełniać się i realizować artystycznie pomimo choroby i dolegliwości. Wnoszą do życia uczestników dużo radości. Dają możliwość odwiedzania i poznawania ciekawych miejsc, dla wielu inaczej niedostępnych. Pomagają rozwijać talent pod okiem bardziej doświadczonych uczestników. Są wspaniałą okazją do spotkań z osobami o podobnych problemach i nawiązywania nowych przyjaźni. 

Duże znaczenie dla uczestników ma także możliwość zobaczenia własnych prac na wystawie. Wiele osób uczestniczyło już w plenerach wielokrotnie, ale na każdym malarskim spotkaniu pojawiają się też nowe osoby chcące wspólnie tworzyć.

Plenery organizowane są przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie od 1999 r. W tym roku odbył się on także we współpracy z Muzeum Zamkowym w Malborku. Obecnie uczestnicy malują w ramach cyklu „Zabytki na Liście UNESCO”.

Patronat: Nasze Sprawy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...