czwartek, 25 kwietnia, 2024

Zagłada Żydów wiejskich w Galicji Wschodniej: wokół wyzwań badawczych | seminarium naukowe

Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na cotygodniowe seminarium naukowe online. Referat „Zagłada Żydów wiejskich w Galicji Wschodniej: wokół wyzwań badawczych” wygłosi dr Anna Wylegała.

Mimo rosnącej liczby prac poświęconych Zagładzie Żydów na terenie obecnej Ukrainy, w tym również w Galicji, problematyka Zagłady na wsi pozostaje tematem wciąż w dużej mierze niezbadanym. Tymczasem dynamika ludobójstwa na wsi była inna, niż w mieście. Co więcej, problem wymaga innego podejścia i innych źródeł. Prelegentka zarysuje stan badań i specyfikę Zagłady na wsi oraz pokaże, jakich narzędzi i jakiej metodologii wymaga praca badawcza nad tym tematem. Jednym z tematów, które poruszy, będzie kwestia wykorzystywania współcześnie nagrywanych relacji nieżydowskich świadków.

Dr Anna Wylegała jest socjolożką, adiunktką w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Zajmuje się kwestiami pamięci biograficznej i społecznej w Polsce i na Ukrainie oraz historią społeczną wojny i wczesnego okresu powojennego. Autorka książki „Przesiedlenia a pamięć: studium (nie)pamięci społecznej na przykładzie ukraińskiej Galicji i polskich «ziem odzyskanych»” (2014), redaktorka wydanych przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów wspomnień Klary Kramer „Tyleśmy już przeszli. Dziennik pisany w bunkrze” (2018), współredaktorka tomu „The Burden of the Past History, Memory, and Identity in Contemporary Ukraine” (2020). W listopadzie 2021 roku w Wydawnictwie Czarne ukazała się jej książka „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”.

2 KOMENTARZE

  1. Dzien dobry. Nazywam sie Aleksander Zariwski i mieszkam od 1961 roku we Lwowie. Jednak urodzilem sie w 1943 roku w miasteczku Delatyn, ktore lezy w przedgorzach Karpat. Do wojny w tym osiedlu mieszkala duza gromada Zydow, ktorych w latach 1942-43 calkowicie wymordowali hitlerowcy. Juz od lat zbieram wsielkie informacje, dotyczace Zydow delatynskich, pragnac napisac prawdziwa historia tego miasteczka, w ktorym w pokoju miedzy soba wspolistnieli Ukraincy, Polacy oraz Zydzi, Bedzie wdzieczny Pani doktor Anna Wylegala za badz jaka informacje, dotyczca wymienionego tematu.
    Zostaje z szacunkiem
    Aleksander Zariwski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...