środa, 22 stycznia, 2025

Wikingowie, muzyka dawna, statki po zmroku i tajniki konserwacji zabytków! Poznaj atrakcje  Nocy Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Noc z 13 na 14 maja w Narodowym Muzeum Morskim będzie wyjątkowa: sześć oddziałów w czterech różnych miastach otworzy swoje drzwi dla wszystkich entuzjastów nocnego zwiedzania. Goście będą mogli m. in. zobaczyć jak legendarni wikingowie walczyli i spędzali wolny czas, poznać historię najsłynniejszego polskiego żaglowca, wyruszyć w koncertową podróż dookoła świata, a także zgłębić sekrety konserwacji znalezisk archeologicznych.

Wikingowie na Ołowiance (Gdańsk)

Każdy, kto wieczorem 13 maja odwiedzi Spichlerze na Ołowiance, ryzykuje spotkanie z uzbrojonymi wikingami! Skandynawscy wojowie z drużyny Naglfar nie tylko stoczą pojedynki, ale również zaprezentują historyczne uzbrojenie, rękodzieło i wikińskie zwyczaje. W chwilach oddechu od szczęku oręża zwiedzający będą mogli spróbować swoich sił w średniowiecznych tańcach i posłuchać muzyki dawnej na żywo. Gości, którzy zechcą poznać historię i kulturę wikingów od strony naukowej, muzeum zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Truso. Legenda Bałtyku”, które poprowadzą archeolodzy: Paweł Litwinienko i dr Krzysztof Kurzyk. Na najmłodszych czekają gry i zabawy, najwytrwalsi zaś będą mogli wziąć udział w quizie, w którym stawką są wyjątkowe nagrody – zwycięskie pozowanie do wikińskiego portretu lub własnoręczne wykonanie glinianej łodzi wikingów

Noc na pokładzie „Sołdka” (Gdańsk)

Industrialny, portowy klimat nocy na statku poczują goście, którzy wieczorem 13 maja odwiedzą statek-muzeum „Sołdek”, cumujący przy nabrzeżu Ołowianki. Noc Muzeów będzie doskonałą okazją dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej, imponującej wystawy stałej pod jego pokładem. Zwiedzający, poznając historię polskiego budownictwa okrętowego oraz handlu morskiego w II połowie XX w., odwiedzą najgłębsze i najbardziej tajemnicze zakamarki statku. W dziobowej ładowni nr 2 goście zobaczą wyjątkową wystawę modeli „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki”, zaś pokład główny i mostek kapitański staną się jedynym w swoim rodzaju punktem widokowym na nocny Gdańsk. Dodatkowo, każdy, kto tej nocy odwiedzi ”Sołdka”, będzie mógł zabrać ze sobą odrobinę jego historycznego ładunku.

Jubileuszowa noc „Daru Pomorza” (Gdynia)

Tegoroczną Noc Muzeów dzieli zaledwie kilka dni od niezwykłych urodzin cumującego w Gdyni żaglowca. Dokładnie 40 lat temu „Dar Pomorza”, legenda polskiej marynarki handlowej, rozpoczął nowy etap swojej służby – jako statek-muzeum. O tym, jak żaglowiec zyskał swoje drugie życie, zwiedzający będą mogli dowiedzieć się zwiedzając wystawę „40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku – muzeum” w pomieszczeniu III wachty. Wystawie będzie towarzyszyła specjalna prelekcja kustoszki „Daru Pomorza”, Arlety Gałązki. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na spotkanie z kustoszką obowiązują zapisy. Wyjątkową atrakcją tego wieczoru będzie również możliwość poznania kapitanów z Towarzystwa Przyjaciół Daru Pomorza i Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Podzielą się oni swoimi wspomnieniami z pracy na morzu, a także wyjaśnią do czego służyły urządzenia na pokładzie rufowym. Liczymy także na ich opowieści o kapitanie K.O. Borchardzie. Zwiedzający będą mogli również premierowo obejrzeć film z okazji 40-lecia statku-muzeum, na rodziny z dziećmi będzie zaś czekać książeczka edukacyjna do uzupełnienia w trakcie spaceru po żaglowcu. Nocne zdjęcia na tle „Daru Pomorza” zyskają 13 maja wyjątkową barwę – aż do północy statek będzie lśnił uroczystą iluminacją.

Podróż dookoła świata w Centrum Konserwacji Wraków Statków (Tczew)

Niekonwencjonalna podróż ku odległym krainom czeka na zwiedzających podczas Nocy Muzeów w tczewskim Centrum Konserwacji Wraków Statków. Głównym punktem wieczoru będzie koncert chóru studentów Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którzy wykonają pieśni Georga Philipa Telemanna ze zbioru Singende Geographie z 1708 r. To barokowe dzieło, którego tytuł można tłumaczyć dosłownie jako „Śpiewając Geografię”, jest poetyckim opisem podróży ku egzotycznym i dalekim lądom. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na koncert obowiązują wcześniejsze zapisy. To jednak nie koniec odwiedzin w odległych zakątkach świata. Kurator zbiorów etnograficznych NMM, Artur Fonżychowski, podczas Nocy Muzeów zaprezentuje gościom unikatową kolekcję tradycyjnych łodzi, pochodzących z 18 różnych miejsc w Europie, Afryce, Azji, Oceanii i Ameryce Północnej. Entuzjaści nowych technologii zobaczą pokaz skanowania zabytków w 3D, na rodziny z dziećmi będzie czekać z kolei stanowisko z niespodziankami oraz fotobudka. Noc Muzeów w Tczewie to również doskonała okazja do odwiedzenia sąsiadującego z CKWS Muzeum Wisły – wystawy stałej oraz kończącej się wkrótce ekspozycji czasowej „Człowiek i rzeka. Rybołówstwo na dolnej Wiśle”.

Sekrety konserwacji zabytków w Muzeum Rybołówstwa (Hel)

Po raz pierwszy w historii helskiej Nocy Muzeów goście Muzeum Rybołówstwa będą mogli zajrzeć do tajemniczego świata, w którym konserwatorzy zabytków, niczym współcześni alchemicy, utrwalają bezcenne przedmioty sprzed setek lat. Nasi specjaliści opowiedzą, co mają wspólnego ze… służbą zdrowia, przybliżą spec.yfikę pracy przy konserwacji zabytków pochodzących z badań archeologicznych, a także zaprezentują różne metody konserwacji zabytków metalowych i łączonych oraz materiałów organicznych. Nauka, chemia i fizyka to jednak nie wszystko! Na zwiedzających podczas Nocy Muzeów czeka nastrojowa wystawa malarstwa: „Bałtyk Sotera Jaxy-Małachowskiego”, a także niepowtarzalne widoki nocnego Helu i Zatoki Gdańskiej z wysokości wieży muzeum.

Tekst: ŁUKASZ GRYGIEL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...