Kim jesteśmy?
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych to instytucja badająca i dokumentująca losy żołnierzy, którzy trafili do niemieckiej i radzieckiej niewoli w latach I i II wojny światowej. Aktualnie pracujemy nad digtalizacją gromadzonych od kilkudziesięciu lat informacji. Zgromadzone i zachowane w ten sposób dane o losach jeńców wojennych będą mogły posłużyć do usprawnienia poszukiwań informacji o jeńcach wojennych.
Czym są mikrofilmy? Jak kiedyś wyglądały gazety codzienne? Czym jest lista WASt? Tego i wielu innych rzeczy możesz dowiedzieć się właśnie w naszym archiwum.
Do zadań wolontariusza należeć będzie cyfryzacja materiałów archiwalnych (relacje i wspomnienia, materiały i dokumenty), wprowadzanie danych z dokumentów znajdujących się w zbiorach do muzealnej bazy danych. Zakres zadań obejmuje także transkrypcje nagrań video rozmów z świadkami historii (możliwość pracy on-line).
Wolontariat w archiwum to styczność z unikatowymi, archiwalnymi dokumentami, możliwość uczenia się i przeprowadzania digitalizacji oraz cyfryzacji, wprowadzanie danych do baz, realizacji kwerend na prośbę osób poszukujących informacji o swoich bliskich-jeńcach wojennych czy transkrypcji nagrań wideo rozmów ze świadkami historii (w tym ostatnim przypadku, z uwagi na specyfikę zadania możliwa jest praca online). Można zatem nie tylko pożytecznie spędzić czas, ale także sporo się nauczyć
Co oferujemy?
Przede wszystkim doświadczenie w pracy archiwum historycznego i możliwość poznania „od kuchni” pracy Muzeum, pod okiem specjalistów w swoich dziedzinach – jesteśmy zakręconym zespołem ludzi z pasją. Zapoznanie się z historią regionalną i międzynarodową. Praca w komfortowych warunkach, w budynku w centrum Opola (blisko rynku i dworców PKS i PKP). Elastyczny czas pracy (ustalany indywidualnie w godzinach pracy Muzeum). Zaświadczenie o wolontariacie.