poniedziałek, 25 listopada, 2024

Wrzesień w Muzeum Miasta Gdyni!

Wrzesień! Kto wie, kiedy minęły wakacje? Lato nas rozpieszczało dobrocią swojej pogody, długich dni, krótkich nocy, chwilą oddechu. Jak sprawić, by powrót do rzeczywistości był mniej dotkliwy? Jak zapewnić sobie miękkie lądowanie po tych wysokich lotach?

My lubimy stawiać na sprawdzone sposoby: wspólnota, pełne wyrozumiałości bycie razem i… sztuka! Oczywiście sztuka. Taka, która nas mobilizuje, stawia czasami w niewygodnych pozycjach, przypomina o emocjach i uczuciach, tkwiących w nas gdzieś głęboko, niejednokrotnie: na samym dnie.

A kto wie gdzie znaleźć życzliwych ludzi i sztukę? W muzeum! Oczywiście! Nie mamy co do tego wątpliwości.

Układając wrześniowy program staraliśmy rozłożyć nad naszymi odbiorczyniami i odbiorcami ochronny parasol, albo raczej nadmuchać wygodny materac, na którym będzie można swobodnie i z frajdą wylądować po letnich wojażach.

Przede wszystkim: korzystamy z pogody i wciąż jeszcze przyjemnej aury: we wrześniu – spacerujemy! Po Orłowie, po Oksywiu, po porcie – przypominając sobie topografię miasta, ale też jego bohaterów.

Nadal przypominamy, że „W Gdyni nie pada” – zapraszamy na liczne wydarzenia edukacyjne towarzyszące wystawie, która okazała się hitem tego lata! Najmłodsi i najstarsi którzy wizytowali muzeum przez całe lato hasali w przestrzeni wystawy, jakiej jeszcze w Trójmieście nie było. A my podglądaliśmy  ich zza muzealnych filarów, ciesząc się, że mogliśmy przysporzyć tyle radości. Kontynuujemy tę misję i nie składamy broni: warsztaty, zabawy sensoryczne w przestrzeni wystawy, wykłady i oprowadzania – to wszystko już we wrześniu, na styku lata i jesieni – u nas, w Muzeum Miasta Gdyni.

We wrześniu też zachęcamy, by powrócić do twórczej rutyny, by tworzyć razem z nami: malując, rysując, projektując – w naszej otwartej pracowni malarstwa i rysunku „Kreska”, a także podczas interaktywnych wykładów w ramach „Anatomii Sztuki”.

Do tego jeszcze wspaniałe wystawy „To nie jest magazyn” i wystawa główna „Gdynia – Dzieło Otwarte” , które można zwiedzać samodzielnie, z przyjaciółmi, z przewodnikami albo rodziną – do wyboru do koloru. A przełom sierpnia i września to Miasto Słowa i niepowtarzalne wydarzenia wokół Nagrody Literackiej Gdynia w naszym muzeum.

Nie ma co się zastanawiać!

Do zobaczenia #wmuzeum!

Wydarzenia i informacje Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

28.08 – 01.09.2024 r., Festiwal Miasto Słowa

1.09.2024 r., godz. 14:00 To nie jest magazyn –  oprowadzanie po wystawie

2.09.2024 r., godz. 17:00 W Gdyni nie pada – spacer historyczny po Orłowie

4.09.2024 r., godz. 17:00  Kreska: Ze zbiorów Muzeum – otwarta pracownia malarstwa i rysunku

4.09.2024 r., godz. 19:00  Tożsamości: Wieczny początek: Warmia i Mazury – spotkanie z Beatą Szady, prowadzone przez Stasię Budzisz

6.09.2024 r., godz. 11:00 Wyczuwanki –  zabawy sensoryczne w Muzeum

8.09.2024 r., godz. 14:00 Gdynia – Dzieło Otwarte –  oprowadzanie po wystawie

15.09.2024 r., godz. 14:00 W Gdyni nie pada –  oprowadzanie po wystawie dla dorosłych

18.09.2024 r., godz. 17:00  Kreska: Ze zbiorów Muzeum – otwarta pracownia malarstwa i rysunku

18.09.2024 r., godz. 17:00 Anatomia sztuki: Oderwane – o sztuce abstrakcyjnej –  spotkanie dla dorosłych

19.09.2024 r., godz. 17:30 Gotowość do obrony – wykład multimedialny nt. gdyńskich fortyfikacji wojennych

21.09.2024 r., godz. 10:00 Militarna historia Oksywia – spacer historyczny

21.09.2024 r., godz. 11:00 Dzień Rodzinny: Morskie wrzutki – warsztaty tworzenia małego witrażu

22.09.2024 r., godz. 14:00 To nie jest magazyn –  oprowadzanie po wystawie

24.09.2024 r., godz. 10:30 My na to, jak na lato –  sensoryczne oprowadzanie szkolne i przedszkolne po wystawie “W Gdyni nie pada”

25.09.2024 r., godz. 17:30 W piżamie na plażę? O modzie letniej w międzywojennej Gdyni – wykład

28.09.2024 r., godz. 12:00 Gdynia Nadaje: Po drodze z Kachem. Wędrówka po porcie śladami Kazimierza Ostrowskiego – spacer

29.09.2024 r., godz. 14:00 Gdynia – Dzieło Otwarte –  oprowadzanie po wystawie

Festiwal Miasto Słowa

Terminy: 28.08.2024 do 1.09.2024 r.,

Wstęp bezpłatny

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 10 osób

Wielkimi krokami zbliża się kolejna odsłona festiwalu literackiego Miasto Słowa. W jego ramach, między 28 sierpnia a 1 września w Gdyni, odbędzie się niemal 30 spotkań i wydarzeń poświęconych współczesnej polskiej literaturze. Wśród gości znajdą się Jacek Dehnel, Małgorzata Lebda, Dorota Masłowska, Mateusz Pakuła, Krzysztof Varga, Renata Lis i wielu innych. Kulminacyjnym momentem Festiwalu, 30 sierpnia, będzie ogłoszenie laureatów i laureatek 19. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Jest już dostępny szczegółowy program.

W ostatnim tygodniu sierpnia Gdynia, już od lat, zamienia się w Miasto Słowa – miejsce, w którym toczą się rozmowy i dyskusje, spotkania i warsztaty skupione wokół najświeższych i najistotniejszych książek, tematów czy kierunków w naszej rodzimej literaturze. Do miasta zjeżdżają nie tylko twórcy nominowani do gdyńskich literackich nagród, ale też długa lista pisarek i pisarzy, krytyczek i krytyków, tłumaczek i tłumaczy, artystek i artystów. Dopełnieniem tego krajobrazu jest publiczność wypełniająca przestrzenie Muzeum Miasta Gdyni – centrum festiwalowych wydarzeń.

Trzonem Miasta Słowa są zawsze rozmowy wokół nominowanych do kolejnych edycji Nagrody Literackiej GDYNIA książek. Spotkania z dwudziestką autorów i autorek nominowanych w kategoriach esej, poezja, proza i przekład na język polski odbędą się w tym roku 28 i 29 sierpnia. Dzień później, na Nowej Scenie Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, odbędzie się finałowa gala, podczas której poznamy tegorocznych zwycięzców. Po jej zakończeniu będzie wyjątkowa okazja by wysłuchać koncertu zespołu LOR.

Poza tradycyjnymi rozmowami, Festiwal zaprosi również na wydarzenia towarzyszące. W tym roku to m.in. wystawa plakatów wieńcząca konkurs graficzny, dla którego zadaniem było stworzenie nowej okładki tomu Czesława Miłosza „Ocalenie”. Będzie można oglądać ją na Placu Wolnej Ukrainy już od 18 sierpnia. 28 sierpnia o 21.30 chętni wezmą udział w wydarzeniu Open Mic, czyli rodzaju slamu literackiego, gdzie każdy dostanie szansę na zaprezentowanie się publiczności. A wraz z festiwalowym partnerem, Fundacją Trefl, osoby chętne na szlifowanie swoich dziennikarskich umiejętności zaprosimy na pięciodniowy warsztat, który poprowadzi dziennikarka Dorota Karaś (obowiązują zapisy).

Festiwalowe wydarzenia wypełni też plejada osobistości ze świata polskiej literatury. Pierwszego dnia posłuchamy rozmowy z pisarką, poetką i wyczynową biegaczką Małgorzatą Lebdą oraz fotografem Rafałem Siderskim. „Wiślane dzienniki” będą opowieścią o ich wspólnym projekcie biegu od źródła do ujścia królowej polskich rzek, podczas którego tworzyli swoją własną narrację o Wiśle. Dzień później, mając tych samych artystów za przewodników, będzie można wziąć udział w poetyckim spacerze wzdłuż potoku Swelina na pograniczu Gdyni i Sopotu.

W tym roku Miasto Słowa kontynuuje przyglądanie się inności, odrębności, wykluczeniu, ale także alternatywnym sposobom patrzenia na świat – na różnych płaszczyznach. Podczas spotkania „Dzikie matki, rude dzieci” z Elizą Kącką i Agnieszką Michalczak, dla których kanwą będą książki pisarek oparte na ich osobistych doświadczeniach, przyjrzymy się macierzyństwie w spektrum. O inności i dojmującym wyobcowaniu we współczesnej Polsce z powodu orientacji seksualnej czy koloru skóry opowiedzą także Renata Lis i Oliwia Bosomtwe na spotkaniu „Te obce”.

W cyklu „Wszystko jest filozofią”, który zdążył już zadomowić się w programie Festiwalu, w spotkaniu „Jak naukowczynie i filozofki zmieniają akademię” podejmiemy próbę zarysowania krajobrazu polskiej nauki tworzonej przez kobiety – i związanych z tym wyzwań. Rozmowa Jakuba Skurtysa z Natalką Suszczyńską i Agnieszką Taborską postara się z kolei zderzyć postawioną w jej tytule tezę, że „Surrealizm ma się dobrze”.

Jak co roku, Festiwal jest okazją do premierowych spotkań wokół głośnych literackich nowości. Prawdopodobnie najbardziej wyczekiwaną jest w tym roku nowa proza Doroty Masłowskiej „Magiczna rana”, o której autorka opowie w sobotę, 31 sierpnia, o godz. 19.30. Tego samego dnia, premierowo w Gdyni, o swoim debiucie prozatorskim w postaci zbioru opowiadań „Środki do pielęgnacji chmur” mówić będzie tłumacz – Piotr Sommer. O swoich najnowszych książkach: „Ostrygi i kamienie” i „Skóra po dziadku”, w Mieście Słowa opowiedzą także Krzysztof Varga i Mateusz Pakuła.

31 sierpnia odbędzie się też rozmowa z autorami o nowych przekładach głośnego „Raju utraconego” Johna Miltona na język polski (Jarek Zawadzki), ukraiński (Olga Smolnytska), a także na język malarstwa (Pola Dwurnik). A o głośnej debiutanckiej prozie „Białe noce” poetki Urszuli Honek, zdobywającej ważne nominacje (w tym do Bookera) i nagrody (w tym Conrada) z autorką porozmawia Monika Ochędowska.

Ostatniego dnia Festiwalu zapraszamy na spotkania o książkach krążących wokół tego, co znajome, a często niezgłębione. Architektka i historyczka architektury Anna Orchowska opowie o swojej monografii „Frontem do morza”, w której analizuje projekt budowy gdyńskiego portu pod kątem rozwiązań technicznych i technologicznych czy pracy włożonej w zaprojektowanie miejsca przez jego twórców. Stasia Budzisz i Tomasz Słomczyński zabiorą nas z kolei w podróż na Kaszuby, badając temat tradycji, poczucia przynależności i identyfikacji narodowej, a także szukania kaszubskich korzeni.

Dużo bardziej odległe pod kątem geograficznym i kulturowym eksploracje poczynią goście spotkania „Elegia dla Ameryki” (31.08 godz. 15.30). Monika Muskała, Piotr Marecki i Piotr Tarczyński rozmawiać będą o amerykańskim micie, który rozpada się na naszych oczach i tym, czym stają się obecnie Stany Zjednoczone.

Szczegółowy program Festiwalu Miasto Słowa dostępny jest na stronie internetowej www.nagrodaliterackgdynia.pl oraz na kanałach Facebook i Instagram Nagrody Literackiej GDYNIA.

Wszystkie spotkania festiwalowe odbywać się będą w Muzeum Miasta Gdyni, a wstęp na nie jest bezpłatny. Większość wydarzeń transmitowana będzie na żywo na Facebooku Nagrody Literackiej GDYNIA oraz kanale YouTube Gdynia Kulturalna.

Organizator: Miasto Gdynia

Partnerzy: Biblioteka Gdynia | Muzeum Miasta Gdyni | Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej | Księgarnia Vademecum | Tofu Studio | Fundacja Trefl | Mercure Hotel Gdynia Centrum | Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury

Więcej informacji:

www.facebook.com/nagroda.literacka.gdynia

www.instagram.com/nagrodaliterackagdynia

WYDARZENIA MIASTA SŁOWA W MUZEUM MIASTA GDYNI:

28.08.2024 (środa)

17:00     POEZJA | Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA | Emilia Konwerska, Wojciech Kopeć, Joanna Łępicka, Julia Tkacz, Mateusz Żaboklicki | Prow.: Jakub Skurtys

18:30     PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI | Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA Mateusz Kwaterko, Maciej Piotrowski, Piotr Tarczyński, Iwona Zimnicka, Arkadiusz Żychliński | Prow.: Jerzy Jarniewicz

20:00    Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach – akwatyczny dialog| Małgorzata Lebda i Rafał Siderski |Prow.: Anna Karczewska

21:30    Open Mike – slam poetycki i wielka improwizacja

29.08.2024 (czwartek)

17:00     ESEJ |Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA | Marta Baron-Milian, Marcin Dymiter, Zuzanna Fruba, Weronika Murek, Magda Szcześniak | Prow.: Anna Marchewka

18:30    PROZA | Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA| Grzegorz Bogdał, Mateusz Górniak, Katarzyna Groniec, Inga Iwasiów, Maciej Sieńczyk | Prow.: Magdalena Kicińska

20:00    Lektury czy kanon? | Dorota Kozicka, Jerzy Jarniewicz, Inga Iwasiów |Prow.: Piotr Sadzik

21:30     Premiera w Gdyni: Magiczna rana | Dorota Masłowska | Prow.: Igor Kierkosz

30.08.2024 (piątek)

16:00    Premiera w Gdyni:Ostrygi i kamienie | Krzysztof Varga |Prow.: Piotr Kieżun

18:00     GALA NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA | Teatr Muzyczny w Gdyni – Nowa Scena zaproszenia | live streaming  fb, YT, w Muzeum Miasta Gdyni | tłumaczenie na język migowy

21:00    LOR | koncert | Teatr Muzyczny – Nowa Scena | bilety

31.08.2024 (sobota)

12:00    Pisać dziś może każdy? | Anna Łazar, Grzegorz Jankowicz, Alicja Palęcka, Jacek Dehnel Prow.: Zuzanna Sala

13:30     Surrealizm ma się dobrze| Natalka Suszczyńska, Agnieszka Taborska |Prow.: Jakub Kornhauser

14:30    Nagroda Conrada: Urszula Honek | Prow.: Monika Ochędowska

15:30     Elegia dla Stanów | Monika Muskała, Piotr Marecki, Piotr Tarczyński | Prow.: Szymon Kloska

16:30    Dzikie matki, rude dzieci | Eliza Kącka i Katarzyna Michalczak | Prow.: Natalia Malek  

17:30     SPOTKANIE Z LAUREATKAMI I LAUREATAMI NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA| Prow.: Eliza Kącka, Barbara Klicka, Jakub Kornhauser, Adam Lipszyc

19:30    Premiera w Gdyni:Skóra po dziadku | Mateusz Pakuła | Prow.: Karolina Felberg           

20:30    Raj utracony| Jarek Zawadzki, Pola Dwurnik, Olga Smolnytska (online) |  Prow.:  Artur Madaliński

21:30    Środki do pielęgnacji chmur | Piotr Sommer | Prow.: Piotr Śliwiński      

1.09.2024 (niedziela)

11:00     Gdynia i okolice| Anna Orchowska | Prow.: Szymon Kloska

12:00     Kaszuby i okolice | Stasia Budzisz, Tomasz Słomczyński | Prow.: Joanna Borowik

15:30     Wszystko jest filozofią: Jak naukowczynie i filozofki zmieniają akademię | Iwona Krupecka, Anna Kuchta | Prow.: Barbara Brzezicka

17:00     Te obce | Oliwia Bosomtwe, Renata Lis | Prow.: Dagny Kurdwanowska

To nie jest magazyn  –  oprowadzanie po wystawie

Termin: 1.09.2024 r., godz. 14:00

Bilety: 20 zł do nabycia w kasie oraz na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Joanna Mróz / Dział Historyczny Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 30 osób

Jakie cenne obiekty można znaleźć w Muzeum Miasta Gdyni? Ile mamy muzealiów? Skąd się wzięły? Jak o nie dbamy? Na oprowadzaniu Joanna Mróz – opiekunka zbiorów kultury materialnej, przybliży koncepcję wystawy „To nie jest magazyn”.

Ponad pół tysiąca obiektów zgromadzonych, usystematyzowanych i pogrupowanych na przestrzeni około 200 mnasuwa skojarzenie pierwszych muzeów czyli gabinetów osobliwości nazywanych Kunstkamerami. Jakie osobliwości skrywa gdyńskie muzeum, ile zbiorów kultury materialnej znalazło się na ekspozycji, które ujrzało pierwszy raz światło dzienne?

Wystawa jest dobrym powodem aby opowiedzieć o historii zarówno samego muzeum jak i muzealiów. Na oprowadzaniu wyjaśnimy jakie zadania i wyzwania stoją przed muzealnikami, opiekunami zbiorów, opowiemy o tym, jak powinno się dbać o obiekty, a także w jaki sposób zachować porządek, żeby nie zgubić muzealiów (ani nie stracić głowy) we własnym muzeum.

W Gdyni nie pada – spacer historyczny po Orłowie towarzyszący wystawie „W Gdyni nie pada”

Termin: 02.09.2024, godz. 17:00

Bezpłatne wejściówki do pobrania ze strony www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Michał Miegoń / Dział Komunikacji i Promocji Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Przystanek SKM Gdynia Orłowo

Liczba uczestników: 50 osób

Czym były wczasy wagonowe i czy w Gdyni możemy znaleźć po nich ślady? Dlaczego Orłowo Morskie wchłonęło dawną wieś Mały Kack? Czy turystki oraz turyści spacerują współcześnie po dawnych rycerskich traktach? Zapraszamy na spacer towarzyszący wystawie „W Gdyni nie pada” który przybliży Orłowskie letnisko od nietypowej strony jego ukrytych uliczek, kamienic, domów i łąk. Przemierzymy wysokie wzgórza i malownicze wąwozy aby finalnie dojść do destynacji tych, którzy od połowy XIX wieku przybywali w te okolice aby wypoczywać – do Zatoki Gdańskiej.

Spacer wystartuje ze stacji SKM Gdynia Orłowo.

Spacer towarzyszy wystawie historyczno-sensorycznej „W Gdyni nie pada”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Kreska  –  otwarta pracownia malarstwa i rysunku

Terminy: 4.09.2024, 18.09.2024 r., godz. 17:00

Bilety: 160 zł bilet pojedynczy / 250 zł bilet na 2 warsztaty do nabycia w kasie oraz na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Monika Wójcik

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 10 osób

Można mieć poczucie, że malowanie onieśmiela. Spoglądając na dzieła malarskie w muzeach i galeriach, można porównywać je z własnoręcznie stworzonymi obrazami. Można, ale czy na pewno trzeba?

Ręka prowadząca pędzel po połaci płótna nabiera wprawy z każdym kolejnym pociągnięciem. Niezależnie od tego, czy Twoje ostatnie dzieło sztuki namalowane było przy ławce szkolnej czy też codziennie zmywasz z rąk farby, pracownia malarska w Muzeum Miasta Gdyni otwarta jest właśnie dla Ciebie.

O jakość warsztatów zadba prowadząca, malarka, scenografka, projektantka wnętrz – Monika Wójcik:

Do naszego laboratorium sztuki w Muzeum, gdzie szanujemy historię i tworzymy nową, do wspólnego wdychania farb, do pędzla, koloru, plamy, impastu i KRESKI…serdecznie zapraszam – Monika (Ika) Wójcik.”

Do naszej pracowni w dniach 4 oraz 18 września o godzinach 17:00 – 20:00 zapraszamy osoby dorosłe z różnym doświadczeniem.

Bilety do zakupienia w kasie muzeum lub do pobrania ze strony www.bilety.muzeumgdynia.pl.

Tożsamości: Wieczny początek: Warmia i Mazury – spotkanie z Beatą Szady

Termin: 4.09.2024 r., godz. 19:00

Bilety: 10 zł do nabycia w kasie oraz na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Stasia Budzisz

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 100 osób

Zapraszamy na pierwszą odsłonę “Tożsamości” – spotkań Muzeum Miasta Gdyni, prowadzonych przez reporterkę Stasię Budzisz, których celem jest przybliżenie różnych odcieni codzienności Pomorza, Warmii, Dolnego Śląska – krain geograficznych naznaczonych burzliwą historią, gdzie na styku powiatowych miast i miasteczek kryją się lokalne mitologie, zwyczaje i sekrety. Jaka jest Tożsamość naszego (i innych) regionu, a może są to liczne “Tożsamości”?

Warmia i Mazury to od lat raj wczasowiczów, kuszący bezkresnymi jeziorami, lokalną kulturą i obietnicą relaksu. Cud natury, którym z przyjemnością chwalimy się za granicą. Wydawać by się mogło, że to kwintesencja polskości. Jednak nie zawsze tak było. Ziemie te, przez lata niemieckie, weszły w skład państwa polskiego po II wojnie światowej. W jednej chwili zmieniło się wszystko. Mieszkańcy, którzy pozostali, musieli na nowo odnaleźć się w niełatwej rzeczywistości.

Beata Szady przemierza Warmię i Mazury, szukając odpowiedzi na pytanie o tożsamość. Poznaje ludzi z całych sił pragnących uciec z kraju, z którym nie czuli się związani, spotyka katolickich księży, którzy na Mazurach przejmowali ewangelickie kościoły, rozmawia z ludźmi, którzy bez skrupułów pozyskują budulec z zabytkowych poniemieckich domów, i z tymi, którzy tworzą własną definicję tożsamości regionalnej. Łączy ich jedno – wciąż muszą zaczynać od nowa.

Wyczuwanki  –  zabawy sensoryczne w Muzeum

Termin: 6.09.2024 r., godz. 11:00

Wstęp bezpłatny / obowiązują wcześniejsze zapisy na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Dorota Dombrowska – Wyżga

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 10 dzieci + 10 opiekunów

Serdecznie zapraszamy na zajęcia dla naszych najmłodszych odbiorczyń i odbiorców – dzieci w wieku 1-3 lat! Podczas zajęć, maluszki wraz z opiekunami oddadzą się muzealnym harcom i zabawom: będziemy śpiewać i muzykować, poznawać faktury materiałów i swobodnie bawić się materiałami sypkimi (by w domu już skupić uwagę na zupełnie innym bałaganie). Specjalnie opracowane zabawy sensoryczne będą stymulować dziecięce zmysły, a także pomogą w rozwijaniu koordynacji ruchowej i równowagi. Podczas zajęć będziemy korzystać z pomocy edukacyjnych wykonanych z naturalnych materiałów oraz specjalnie zaprojektowanej sensorycznej maty edukacyjnej.

Warsztaty towarzyszą wystawie historyczno-sensorycznej „W Gdyni nie pada”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Gdynia – Dzieło Otwarte – oprowadzanie po wystawie

Termin: 8.09.2024 r., godz. 14:00

Bilety: 20 zł do nabycia w kasie oraz na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: dr Marcin Szerle / Ośrodek Badań nad Gdynią Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 25 osób

Cykliczne oprowadzanie po wystawie Gdynia – dzieło otwarte tym razem nawiąże do rozpoczynających się Europejskich Dni Dziedzictwa 2024. W trakcie wspólnego przejścia przez ekspozycję szczególną uwagę poświęcimy szlakom, sieciom i połączeniom, będącym hasłem tegorocznej edycji EDD. Trasy krajowe i kontakty zamorskie, związki bezpośrednie i pośrednie, niekiedy nieoczywiste, współpraca o różnym zasięgu – te wątki należy wiązać z portową Gdynią. Wizyta w Muzeum Miasta Gdyni będzie świetną okazją, by je bliżej poznać.

Przewodnikiem w tej podróży będzie dr Marcin Szerle z Ośrodka Badań nad Gdynią MMG.

W Gdyni nie pada – oprowadzanie po wystawie dla dorosłych

Termin: 15.09.2024 r., godz. 14:00

Wstęp bezpłatny, zapisy na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Olga Lewandowska / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 30 osób

„W Gdyni nie pada” – to zaklęcie usłyszycie latem z ust Gdynianek i Gdynian, gdy na błękitnym niebie pojawią się burzowe chmury. W takich chwilach nadzieja, że deszcz ominie kurort jest silniejsza niż słodki zapach gofrów unoszący się z okolicznych budek.

Podobne życzenia padały w Gdyni już ponad sto lat temu. Możecie się o tym przekonać podczas niedzielnego oprowadzania kiedy to, z Olgą Lewandowską z zespołu projektowego wystawy historyczno-sensorycznej „W Gdyni nie pada”, cofniecie się na początek ubiegłego wieku.

Poznacie historię gdyńskiego letniska  z czasów, kiedy na plaży noszono szlafroki  i parasole, gdy celebrowano Święto Morza, a do Sopotów pływano motorówką. Za dnia zażywano słonecznych kąpieli i grano w tenisa, a wieczory spędzano przy muzyce sączącej się z koncertowych muszli lub bawiąc się na potańcówkach.

Podczas oprowadzania dowiecie się również jak najlepiej poruszać się w przestrzeni wystawy, aby w pełni skorzystać z przygotowane dla Was sensoryczne niespodzianki. Nie zabraknie też smaczków związanych z kulisami przygotowywania ekspozycji!

Na oprowadzanie 15 września zapraszamy przede wszystkim osoby dorosłe.

W naszym Muzeum zawsze świeci słońce (a nawet dwa), dlatego rozgośćcie się, zostawcie bagaż – i odkrywajcie! Spokojnie, w Gdyni nie pada!

Ahoj przygodo!

Wydarzenie towarzyszy wystawie historyczno-sensorycznej „W Gdyni nie pada”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Anatomia Sztuki: Oderwane – o sztuce abstrakcyjnej – spotkanie dla dorosłych

Termin: 18.09.2024 r., godz. 17:00

Bilety: 20 zł do nabycia w kasie oraz na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Patrycja Wójcik / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 25 osób

Sztuka abstrakcyjna jest romantyczną odpowiedzią nowoczesnego świata na czystą i niedekoracyjną sztukę modernizmu. Jak sama nazwa podpowiada, jest to sztuka oderwana od rzeczywistości, jednak nie przedstawia rzeczy nierealnych. Nawet sam Pablo Picasso powiedział kiedyś, że sztuka abstrakcyjna nie istnieje, ponieważ zawsze trzeba zacząć od czegoś całkiem realnego. Abstrakcja, jest więc próbą przedstawienia całkiem rzeczywistych przedmiotów lub postaci, a czasem też emocji lub uczuć, oczami artysty.

O różnych aspektach sztuki abstrakcyjnej będzie można posłuchać 18 września o godzinie 17:00, podczas wykładu, który poprowadzi Patrycja Wójcik, pracowniczka Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni. Na wydarzenie zapraszamy przede wszystkim osoby dorosłe, studentów i maturzystów.

Bilety do zakupienia w kasie muzeum lub do pobrania ze strony www.bilety.muzeumgdynia.pl.

Gotowość do obrony – wykład multimedialny nt. gdyńskich fortyfikacji

Termin: 19.09.2024 r., godz. 17:30

Bilety: 20 zł do nabycia w kasie oraz na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Kamil Sarapuk / Stowarzyszenie Wiatr od Morza

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 100 osób

Gdynia, jako najważniejsze miasto portowe i główny port wojenny w II Rzeczpospolitej stała się miejscem, na którym miała się skupić obrona niewielkiego skrawka wybrzeża, jaki Polska otrzymała decyzją Traktatu Wersalskiego w 1920 roku. W tym celu rozbudowywano nie tylko Marynarkę Wojenną, stacjonującą od 1923 roku w gdyńskim porcie, ale również rozpoczęto przygotowania do umocnienia samego miasta.

Wybudowano również baterie przeciwlotnicze rozlokowane wokół miasta, baterię nadbrzeżną, a także setki schronów, w tym prywatnych.

O militarnych przygotowaniach do czasu wojny w Gdyni opowie Kamil Sarapuk ze stowarzyszenia Wiatr od Morza w ramach projektu „Gdynia Forteczna”, którego partnerem jest Muzeum Miasta Gdyni. Po wykładzie zaprosimy Państwa również do dyskusji.

Podczas wykładu zostaną zaprezentowane wyjątkowe zbiory polskich i zagranicznych archiwów, do których dotarł prelegent, dotyczących umocnień z okresu  II Rzeczypospolitej.

Czas trwania: ok. 90 min.

Militarna historia Oksywia – spacer historyczny

Termin: 21.09.2024 r., godz. 10:00

Bilety: 10 zł, do nabycia w kasie oraz na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Kamil Sarapuk / Stowarzyszenie Wiatr od Morza

Miejsce zbiórki: Oksywie Dolne, Park Admirała Floty Andrzeja Karwety przy Rondzie Bitwy pod Oliwą 1 (brama wejściowa Komendy Portu Wojennego Gdynia)

Liczba uczestników: 30 osób

Tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1920 r. w granice odradzającego się państwa włączono fragment wybrzeża o długości 147 km. 20 czerwca 1920 r. inż. Tadeusz Wenda na podstawie wstępnych studiów terenowych przedstawił sprawozdanie, w którym wskazywał obszar położony w Pradolinie Kaszubskiej, pomiędzy wsiami Gdynia oraz Oksywie, jako najdogodniejszy warunkowo do budowy przyszłego portu handlowego i wojennego, który wkrótce stał się główną bazą polskiej Marynarki Wojennej. Dla potrzeb Marynarki Wojennej przewidziano północną część portu gdyńskiego, zlokalizowaną w pobliżu wsi Oksywie, która w 1926 r. stała się częścią Gdyni.

W tym miejscu rozpoczęto budowę nabrzeży, basenów portowych oraz licznych budynków koszarowych, magazynowych, technicznych oraz mieszkalnych. Równolegle do budowy portu wojennego w Gdyni, prowadzono również prace nad budową infrastruktury stoczniowej dla potrzeb Marynarki Wojennej – początkowo w postaci improwizowanych warsztatów portowych, a w latach 30, już w postaci dużej, nowoczesnej stoczni, która w tej samej lokalizacji funkcjonuje po dzień dzisiejszy. Ponadto na Oksywiu budowano obiekty fortyfikacyjne tj. Bateria Canet, czy 1. Bateria Przeciwlotnicza 1. MDAPlot.

Przez militarną historię dzielnicy poprowadzi nas Kamil Sarapuk ze Stowarzyszenia Wiatr od Morza w ramach projektu „Gdynia Forteczna”, którego partnerem jest Muzeum Miasta Gdyni.

Spotykamy się 21.09.2024 roku, o godzinie 10:00 w parku przy Rondzie Bitwy pod Oliwą 1, w okolicy bramy wejściowej na teren Komendy Portu Wojennego Gdynia. Trasa wędrówki (ok. 7 kilometrów będzie prowadziła przez tereny miejskie oraz leśne, a zakończy się w okolicy pętli autobusowej Babie Doły).

Zapraszamy zarówno mieszkańców Gdyni, jak i turystów. Udział w wydarzeniu jest płatny, liczba miejsc ograniczona.

Dzień Rodzinny: Morskie wrzutki – warsztaty tworzenia małego witrażu

Termin: 21.09.2024 r., godz. 11:00

Wstęp bezpłatny / obowiązują wcześniejsze zapisy w kasie lub na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Olga Lewandowska / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 15 dzieci + 30 opiekunów

To zdecydowanie niesprawiedliwe, że wakacje już się skończyły! Jeszcze przed chwilą wygrzewaliśmy się na piasku, a dzisiaj już siedzimy w szkolnych ławkach. Pozostają nam tylko wspomnienia delikatnej bryzy, lodów na patyku  i… plastikowych butelek nad brzegiem morza? Chwila, to chyba nie jest ich miejsce!

Podczas wrześniowych plastycznych warsztatów zrobimy z nimi porządek! Porozmawiamy o tym co sprawia, że w turystycznych miejscowościach pojawiają się zanieczyszczenia i jak tego unikać. Damy też różnym materiałom uważanym za odpadki drugie życie tworząc mały, przypominający nam o lecie witraż.

Chociaż tematyka dotyczy nas wszystkich, warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat wraz z opiekunami.

Warsztaty towarzyszą wystawie historyczno-sensorycznej „W Gdyni nie pada”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

To nie jest magazyn  –  oprowadzanie po wystawie

Termin: 22.09.2024 r., godz. 14:00

Bilety: 20 zł do nabycia w kasie oraz na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Weronika Szerle / Dział Sztuki Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 30 osób

Piękne dzieła sztuki i brzydkie przedmioty a może zachwycające rzeczy i szkaradne artefakty? Cóż, kwestia gustu. Kategorie estetyczne piękna i brzydoty zmieniały się przez wieki i to nie one będą przedmiotem naszych rozważań podczas niedzielnego oprowadzania po wystawie z historyczką sztuki, Weroniką Szerle.

Podczas zwiedzania wystawy, weźmiemy na warsztat uczucia jakie wywołują w nas zgromadzone na wystawie eksponaty – obrazy, grafiki, tkaniny, rzeźby, a także dizajn ze zbiorów Muzeum. Tutaj niepokój miesza się z zachwytem, wstręt z konsternacją a pożądanie z obrzydzeniem.

Jesteście ciekawi jakich obiektów te uczucia dotyczą?

My na to, jak na lato – sensoryczne oprowadzanie szkolne i przedszkolne po wystawie „W Gdyni nie pada”

Termin: 24.09.2024 r., godz. 10:30

Wstęp wolny / obowiązują wcześniejsze zapisy via e-mail zapisy@muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 30 osób

W Muzeum Miasta Gdyni wakacje nigdy się nie kończą! Chociaż pogoda już, aż tak nie dopisuje, a dni robią się coraz krótsze, na wystawie historyczno-sensorycznej „W Gdyni nie pada” wciąż da się poczuć lato i dalej nie pada. W takich warunkach poznawanie historii Gdyni to czysta przyjemność.

Przekonajmy się o tym podczas sensorycznego oprowadzania przeznaczonego dla grup szkolnych i przedszkolnych. Dowiemy się jak letnicy spędzali czas wolny w Gdyni dwudziestolecia międzywojennego, jak wypadało się ubierać i co przywoziło się jako pamiątki z wakacji. A to wszystko w towarzystwie zagadek, zabawy i poznawania możliwości swoich zmysłów.

W oprowadzaniu weźmie udział pierwsza grupa szkolna lub przedszkolna, która zgłosi swój udział mailowo na adres zapisy@muzeumgdynia.pl i otrzyma potwierdzenie swojej rezerwacji.  W mailu niezbędne jest zawarcie informacji o nazwie zapisującej się szkoły lub przedszkola oraz o uczestniczących wieku dzieci. Oprowadzanie „My na to jak na lato” jest bezpłatne.

Cykl oprowadzań „My na to jak na lato” towarzyszy wystawie historyczno-sensorycznej „W Gdyni nie pada”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

W piżamie na plażę? O modzie letniej w międzywojennej Gdyni – wykład

Termin: 25.09.2024 r., godz. 17:30

Wstęp bezpłatny / zapisy na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Weronika Szerle / Dział Sztuki Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 30 osób

Jednoczęściowe kostiumy kąpielowe, szorty, szlafroki, marynarskie bluzy, trykoty – jaki ubiór był plażowym i promenadowym hitem w latach trzydziestych w Gdyni?

Żaden z powyższych, drodzy wczasowicze! Otóż najpopularniejszym, najwygodniejszym a zarazem kontrowersyjnym strojem była kobieca piżama plażowa! Kogo bulwersowała, z jakich elementów się składała i w którym gdyńskim sklepie można ją kupić? Tego dowiemy się podczas wykładu badaczki i fascynatki tematu mody, historyczki sztuki Weroniki Szerle.

Podczas spotkania, na archiwalnych fotografiach prześledzimy dress code letników i turystów spędzających urlop w międzywojennej Gdyni.

Wykład będzie zawierał w sobie element niespodzianki i zaskoczenia. Jaki? Przekonajcie się sami!

Wydarzenie towarzyszy wystawie historyczno-sensorycznej „W Gdyni nie pada”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Gdynia Nadaje: Po drodze z Kachem. Wędrówka po porcie śladami Kazimierza Ostrowskiego – spacer

Termin: 28.09.2024 r., godz. 12:00

Bilety: 10 zł do nabycia na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Gabriela Zbirohowska – Kościa / Dział Digitalizacji Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 50 osób

Kochany i darzony wielkim szacunkiem przez studentów,  towarzyski i serdeczny Kazimierz Ostrowski – dla przyjaciół po prostu „Kach” – podbijał serca jako człowiek i malarz. Ten wszechstronny artysta przez ponad 60 lat żył  i tworzył w Gdyni.

W ostatnią sobotę września 2024 r.  opowiemy o jego życiu i o pracach – brawurowych, przewrotnych i zaskakujących, charakteryzujących się śmiałą i orzeźwiającą kolorystyką. Tym razem, tłem do naszej opowieści będzie malowniczy krajobraz gdyńskiego portu i okolic. Zapraszamy serdecznie!

Gdynia – Dzieło Otwarte – oprowadzanie po wystawie

Termin: 29.09.2024 r., godz. 14:00

Bilety: 20 zł do nabycia w kasie oraz na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Dawid Gajos / Dział Historyczny Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 25 osób

Historia Gdyni, jak każda porządna historia, ma wiele wątków. Jedne są bardzo ważne, inne mniej; jedne są wyraźne, inne ukryte. U początków Gdyni łatwo uchwycić wątki najważniejsze: z jednej strony marzenie o Polsce nowoczesnej, dynamicznej, śmiało patrzącej w przyszłość, z drugiej – zakorzeniony w narodowej historii romantyczny patriotyzm. Modernizacyjny wysiłek młodego państwa, które pragnęło nadrobić cywilizacyjne zapóźnienie, spotkał się więc z potrzebą służby ojczyźnie. Bez tego spotkania nie byłoby Gdyni, nie powstałby wzniesiony od podstaw wielki nadbałtycki port ani rosnące w „amerykańskim” tempie miasto, które stały się rychło przedmiotem powszechnej dumy.

O wielowątkowej historii Gdyni, w niedzielę 29 września o godzinie 14.00, opowie Dawid Gajos z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni.

Michał Miegoń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...