środa, 22 stycznia, 2025

Współpraca na styku kultury i biznesu

Royal Philips, światowy lider w dziedzinie technologii medycznych oraz Rijksmuseum, holenderskie muzeum narodowe, przedłużają dotychczasową dwudziestoletnią współpracę o kolejne pięć lat. Oznacza to, że Philips pozostanie partnerem muzeum w zakresie innowacji do co najmniej 2026 r.

Firma wspiera Rijksmuseum w działaniach mających na celu prezentowanie kolekcji muzeum szerokiej publiczności od 2001 r.

Philips i Rijksmuseum to dwie marki, które odniosły światowy sukces i są mocno zakorzenione w holenderskim społeczeństwie. Wspólnie dostarczamy ludziom inspiracji z dziedziny sztuki, kultury, innowacji i technologii, aby poprawić jakość ich życia. Teraz możemy tę współpracę jeszcze bardziej wzmocnić. W tym trudnym okresie pandemii koronawirusa chcemy nadal wspierać sektory, które są nią szczególnie dotknięte, takie jak kultura i sztuka. Dlatego podjęliśmy świadomą decyzję o rozszerzeniu naszej współpracy z Rijksmuseum na dłuższy okres, dając im coś, na czym mogą się oprzeć w czasach wielkiej niepewności 

mówi Frans van Houten, dyrektor generalny Royal Philips.

Jednym z najbardziej udanych projektów zwracających uwagę szerszej publiczności na kolekcję muzeum jest „Night Watch On Tour”, dzięki której pensjonariusze 30 domów opieki w całej Holandii mogli podziwiać repliki obrazu Rembrandta „Nocna straż”. Celem tej inicjatywy było dotarcie z ofertą kulturalną do osób, które z powodu pandemii koronawirusa nie miały możliwości odwiedzenia muzeów czy galerii. Wolontariusze z firmy Philips wcielili się w rolę przewodników muzealnych i opowiadali pensjonariuszom historię arcydzieła oraz odpowiadali na ich pytania.

Tej jesieni „Night Watch On Tour” odwiedzi również szpitale, aby wspierać pracujący tam personel. Od 17 listopada replika obrazu (naturalnej wielkości) jest pokazywana w szpitalu Onze Lieve Vrouwen Gasthuis w Amsterdamie, a w styczniu 2021 r. pojedzie na cztery tygodnie do Szpitala Dziecięcego Princess Maxima w Utrechcie. Muzeum zaprasza także do kontaktu inne szpitale, które chciałyby wziąć udział w projekcie.

W tym okresie przedłużenie długoterminowej współpracy z Philipsem o pięć lat było niezbędne. Szczególnie teraz ważne jest, aby biznes wspierał kulturę. Razem angażujemy się w umożliwienie kontaktu ze sztuką ludziom, którzy nie mogą przyjść do muzeum

podkreśla dyrektor zarządzający Rijksmuseum, Taco Dibbits.

Firma Philips ściśle współpracuje z Rijksmuseum od 2001 r. Zapewniła mu wsparcie w czasie, gdy główny budynek muzeum przechodził renowację – muzeum działało wówczas w skrzydle Philipsa. W ostatnich latach współpraca skupiała się głównie na technologii medycznej, a jednym z najważniejszych jej elementów jest projekt „Dutch Masters”, którego celem jest złagodzenie strachu i niepokoju doświadczanego przez pacjentów poddawanych badaniom radiologicznym. Firma Philips zrealizowała film z obrazami Rembrandta i muzyką Beethovena, który pacjenci mogą oglądać podczas badania MRI. Efektem tej współpracy była nagroda SponsorRing Award, którą Rijksmuseum i Philips otrzymały w 2018 roku.

ŹródłoRijksmuseum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...