piątek, 22 listopada, 2024

Wydarzenia upamiętniające Jom Ha-szoa  i 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim  w Żydowskim Muzeum Galicja

Poniedziałek, 17.04.2023, godz. 17.00 
„Fabryka soków i napojów gazowanych”
Pokaz filmu i spotkanie z reżyserem filmu, 
Shmuelem Segevem   i współtwórcą filmu, dr Arie Yagodą

Film opowiada historię dwóch żydowskich rodzin pochodzących z dwóch miasteczek w Polsce, Jabłonny i Pułtuska – od ich życia w przedwojennej rzeczywistości, przez koleje losu obu rodzin podczas II wojny światowej, aż do rozpoczęcia nowego życia w Izraelu. Film oparty jest na dwóch książkach: jedną z nich (“Now It Is Straight”) napisał dr Arie Yagoda, współtwórca filmu, a drugą (“Life with Hope”) napisała teściowa Yagody, pani Mania Fuxman. W filmie poruszane są także kwestie dotyczące współczesnej Polski oraz pracy na rzecz zachowania jej żydowskiego dziedzictwa widziane oczami twórcy filmu podczas jego podróży po Polsce.

Film jest niezależnym dokumentem, który powstawał na terenie Polski i Izraela.
hebrajskim  z napisami w języku polskim. Wstęp wolny.

Wydarzenie na Facebooku:https://www.facebook.com/events/762017862121420


Wtorek, 18.04.2023, godz. 17.00
Frankfurcki proces przeciwko załodze niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w latach 1963-1965. Proces karny i wezwanie do konfrontacji z przeszłością
Wykład prof. Joachima-Felixa Leonharda


Prof. dr Joachim-Felix Leonhard, były sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Sztuki Hesji, historyk, badacz i znawca archiwaliów, przewodniczący Niemieckiego Komitetu Nominacji do Programu UNESCO „Pamięć Świata” (Memory of the World), wygłosi wykład nt. procesu członków załogi niemieckiego obozu zagłady Auschwitz, który odbył się w latach 1963-1965 we Frankfurcie nad Menem.
Proces frankfurcki unaocznił niemieckiej opinii publicznej, czym była rzeczywistość w Auschwitz – miejscu masowej zagłady. W 2017 roku nagrania i dokumenty procesu frankfurckiego zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa dokumentacyjnego programu UNESCO „Pamięć Świata”. Prof. Leonhard jako przewodniczący Komitetu Nominacji do Programu UNESCO „Pamięć Świata” powiedział z tej okazji, że materiał zgromadzony w trakcie procesu frankfurckiego należy traktować jako zadanie i „w sposób zdecydowany teraz i w przyszłości występować przeciwko nienawiści i wykluczeniu”. 

Wydarzenie organizowane we współpracy z Konsulatem Generalnym Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie.
W języku niemieckim z tłumaczeniem na język polski.
Wstęp wolny.

Wydarzenie na Facebooku:https://www.facebook.com/events/733305278344416


Środa, 19.04.2023, godz. 17.30
Premierowy pokaz animacji „Zdążyć przed Panem Bogiem” i transmisja spotkania z Hanną Krall organizowanego przez POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich


Narracja w filmie opartym na motywach książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznamy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana będzie osią spajającą poszczególne wątki opowieści. Podobnie jak czerwona nić…

Realizacja filmu: Hi-Story, scenariusz: Agnieszka Matna, produkcja: Muzeum POLIN.
W języku polskim. Wstęp wolny.


Środa, 19.04.2023
Żonkil znakiem pamięci 


W ramach 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Żydowskie Muzeum Galicja po raz kolejny włącza się w akcję Żonkile.

Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył czas wojny i okupacji, przez wiele lat pielęgnował pamięć o tych wydarzeniach i co roku przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, aby oddać hołd poległym w powstaniu. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. 
„Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile” – powiedziała Paula Sawicka, była nauczycielka akademicka, która wraz z Markiem Edelmanem napisała książkę “I była miłość w getcie”. 

Pamięć o tych wydarzeniach jest dla nas bardzo ważna.  Nasi wolontariusze będą spacerować po ulicach Kazimierza wręczając mieszkańcom miasta żółte kwiaty i rozmawiając o wydarzeniach kwietnia 1943 r.  Osoby, które odwiedzą w tym dniu nasze muzeum także otrzymają żonkile w recepcji. 

Akcja Żonkile jest częścią oficjalnych obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.


Czwartek, 20.04.2023, godz. 19.00
André Ochodlo & The Odem’s Quintet – GHETTO SONGS

Koncert upamiętniający 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim

André Ochodlo to jeden z najbardziej znanych i uznanych współczesnych interpretatorów pieśni jidysz. Koncertował w niemal całej Europie, a także w USA, Kanadzie i Izraelu. Ostatnio gorąco oklaskiwano go w słynnym wiedeńskim klubie jazzowym Porgy & Bess w ramach festiwalu KlezMORE. Nagrywał także programy dla wielu europejskich, amerykańskich i izraelskich stacji telewizyjnych. Jest autorem „Yiddishland” – unikalnej na skalę światową kolekcji dwunastu albumów CD, zawierającej między innymi sto dwadzieścia nowych pieśni jidysz, napisanych specjalnie dla André Ochodlo przez dwunastu wybitnych polskich kompozytorów do wierszy największych żydowskich poetów XX wieku.

Większość pieśni, jakie usłyszymy w koncercie Ghetto pochodzi z kolekcji „Yiddishland” do poezji m. in. Kadii Molodowsky, Abrahama Sutzkevera, Itzika Mangera, Mordechaja Gebirtiga czy Yitzkhaka Katzenelsona. Są to głębokie, niekiedy wręcz wstrząsające, a stylistycznie bardzo zróżnicowane przekazy poetycko-muzyczne najwyższej próby.

Ważnym elementem spektaklu będzie również narracja w języku polskim, dzięki której każdy z widzów będzie mógł jeszcze głębiej przeżyć piękno przedstawianej poezji. Trzy pieśni André Ochodlo wykona po polsku w znakomitych przekładach samej Agnieszki Osieckiej (wśród nich słynna „Żegnaj mi, Krakowie!”).

The Odem’s Quintet:
Adam Żuchowski – kontrabas, aranżacje, kierownictwo muzyczne
Phillip Dornbusch – klarnet & klarnet basowy
Mateusz Smoczyński – skrzypce
Maksymilian Kreft – perkusja
Piotr Mania – piano
Aranżacja przestrzeni: Serhiy Savchenko

Bilety: 30  PLN (całkowity dochód z biletów przeznaczony będzie na wsparcie projektów skierowanych do uchodźców z Ukrainy)
Bilety dostępne w recepcji muzeum i online.

Wydarzenie na Facebooku:https://www.facebook.com/events/1624159031434223


Poniedziałek, 24.04.2023, godz. 17.00 
Pokaz filmu „A Holocaust Journey: Lessons We Learned” i spotkanie reżyserką, Lisą Reznik


„A Holocaust Journey: Lessons We Learned” to film, który ukazuje historię nieżydowskich studentów z Morristown w stanie New Jersey, którzy wyjechali ze swoimi wykładowcami na wycieczkę do Polski i Niemiec, aby zrozumieć realia Zagłady. Studenci podróżowali z osobą ocalałą z Zagłady, która podzieliła się z nimi historią swojej rodziny.

W języku angielskim. Wstęp wolny.


Wydarzenie na Facebooku:https://www.facebook.com/events/558935779562027

Wtorek, 25.04.2023, godz. 17.00
„Widok zza bliska. Inne oblicza Zagłady” – Roma Sendyka, Erica Lehrer, Wojciech Wilczyk, Magdalena Zych. Spotkanie promujące książkę


Publikacja „Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady” prezentuje efekty swoistego śledztwa dotyczącego powojennych „ludowych” obiektów artystycznych. Zasadnicze pytanie dotyczyło tego, co owa twórczość wie o Zagładzie, która wydarzała się i dopełniała właśnie tam: poza wielkimi miastami? Co zostało dostrzeżone, zobaczone, zapamiętane? W obliczu rozwijającej się coraz dynamiczniej dyskusji o roli polskiej prowincji w procesach ludobójczej przemocy, autorzy projektu postanowili przyjrzeć się uważnie dziełom spoza dominujących dziś obiegów, by sprawdzić liczebność prac o wojnie, miejsce wśród nich prac o Zagładzie, sposoby opowiadania o Holokauście prowadzone w tym innym, nieznanym szerzej języku.

W spotkaniu wezmą udział autorzy:
Roma Sendyka – Prof. UJ, pracuje w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych WP UJ, współzałożycielka i kierowniczka Ośrodka Badań nad Kulturami Pamięci od jego powstania w 2014 roku. Zajmuje się teoriami badań literackich i kulturowych, w tym zwłaszcza badaniami nad kulturą wizualną i kulturami pamięci, obecnie pracuje nad teorią nie‐miejsc pamięci i wizualnymi badaniami w kontekście ludobójstwa.

Wojciech Wilczyk – fotograf, poeta, autor esejów oraz tekstów krytycznych o sztuce, kurator wystaw, wykładowca na Akademii Fotografii w Krakowie. Autor fotograficznych projektów dokumentalnych, laureat wielu konkursów fotograficznych. Od 2009 roku prowadzi bloga: hiperrealizm.blogspot.com

Magdalena Zych – antropolożka kultury, kuratorka, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Kustoszka w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, gdzie od 2008 roku koordynuje projekty badawcze.

Partner: Krytyka Polityczna
W języku polskim. Wstęp wolny.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/750505913267310/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...