wtorek, 19 października, 2021

Wydarzenia w Muzeum Inżynierii Miejskiej w ramach 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej

Od ponad 30 lat przełom czerwca i lipca to wyjątkowy czas celebracji kultury żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Siedziba Muzeum Inżynierii Miejskiej mieści się właśnie w tej dzielnicy, więc i my z radością włączamy się w to święto.

W tym roku organizujemy warsztaty dla dzieci, nawiązujące tematycznie do światła i ognia – motywów przewodnich tegorocznej edycji festiwalu. Zapraszamy także na spacer po niezwykłym miejscu, jedynym na świecie, w którym ulica Bożego Ciała krzyżuje się z ulicą rabina Bera Meiselsa, co wiele mówi o rozpoczynającej się w 1335 roku historii tej części Starego Miasta.

Na dziedzińcu Muzeum zabrzmi jeden z festiwalowych koncertów i to u nas gościć będzie centrum wolontariatu.


26 czerwca, 20:30

Łona i Webber + The Pimps

19.00 support | DJ Kixnare

Koncert:

  • Andrzej Mikosz – sampler, synth,
  • Adam Zieliński – wokal,
  • Jose Manuel Alban Juarez – perkusja,
  • Maciej Kałka – gitara basowa,
  • Daniel Popiałkiewicz – gitara,
  • Michał Kowalski – instrumenty klawiszowe,
  • Paweł Bokun – wokal,
  • Tomasz Licak – sax, klarnet,
  • Fabian Kubiszyn – puzon, puzon basowy,
  • Joachim Rufael – trąbka.

Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. Wawrzyńca 15 (dziedziniec), live: 30.jewishfestival.pl

bilety: N 80 / U 50 PLN (max. 250 osób)

Więcej informacji oraz bilety


27 czerwca, 13:00

Spacer „Sekrety Kazimierza”

Spotkanie pozwoli wczuć się w prawdziwą atmosferę tej fascynującej, krakowskiej dzielnicy. Poznamy historię słynnych synagog: Tempel, Izaaka, Kupa, Wysokiej, Remu i Starej. Przewodnik opowie o ulicy Szerokiej, bijącym sercu Kazimierza i budynku dawnej rzeźni rytualnej.

Ale także pokaże miejsca zabytkowe niezwykle ważne dla katolików, takie jak Kościół Bożego Ciała czy Bazylika Na Skałce ze słynną sadzawka św. Stanisława.

Spacerowicze zatrzymają się przy ratuszu na Placu Wolnica, który pełnił funkcję siedziby władz miasta Kazimierz aż do chwili utraty statusu miasta.

Trasa spaceru biegnie także do zabytków inżynierii, których na Kazimierzu jest sporo. Poznamy takie miejsca, jak wybudowana w połowie XIX wieku przez Niemieckie Kontynentalne Towarzystwo Gazowe z Dessau gazownia czy o pół wieku starszą elektrownię. Wysłuchamy historii o zamykających dzielnicę mostach – i tych historycznych i tych najnowszych – a także poznamy dzieje Zajezdni, w której obecnie mieści się Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Początek Spaceru: Dziedziniec Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. Wawrzyńca 15

Cena: 19 zł/ osoba. Bilet uprawnia do wzięcia udziału w spacerze z prowadzącym i indywidualnego zwiedzenia wystawy po nim. Rezerwacja: tel. 12 428 66 00 wew. 11 (zapisy prowadzimy od poniedziałku do piątku, od 8:00 do 16:00) lub mailowo – rezerwacja@mim.krakow.pl


3 lipca, 13:00

Warsztaty dla dzieci „Oczom nie wierzę”

Warsztaty pozwolą poznać budowę oka i dowiedzieć się, jak reaguje ono na światło. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie na czym polega zjawisko refrakcji. Zobaczymy co dzieje się ze światłem po przejściu przez pryzmat. Zastanowimy się nad zjawiskiem powstawania tęczy. Przekonamy się, dlaczego czasem nasze oko wprowadza nas w błąd.

Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. Wawrzyńca 15, 

Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 7-14 lat wraz z rodzicem

Czas: 1 godzina zegarowa

Ilość uczestników: max 25 osób

Rezerwacja: tel. 12 428 66 00 wew. 11 (zapisy prowadzimy od poniedziałku do piątku, od 8:00 do 16:00) lub mailowo – rezerwacja@mim.krakow.pl

Program festiwalu dostępny jest tu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora