piątek, 3 maja, 2024

Wydarzenie Historyczne Roku – nagrody wręczone

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, Archiwum Państwowe w Opolu i Archiwum Państwowe w Katowicach oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach – to laureaci tegorocznej edycji konkursu „Wydarzenie Historyczne Roku”. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 23 września w Warszawie.

Organizowany przez Muzeum Historii Polski konkurs jest wyjątkowy, bo zwycięzców wybierają tu zarówno jurorzy, jak i internauci. Ci pierwsi typują finałową piętnastkę projektów, a internaucie wybierają spośród niej zwycięzców.  Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło ok. 200 zgłoszeń z kraju i ze świata.

Konkurs nie tylko jest przeglądem najciekawszych projektów i wydarzeń historycznych zrealizowanych w danym roku i swoistą podpowiedzią, co i gdzie warto zobaczyć, ale jest też znakomitym sposobem propagowania wartościowych, pięknych i mądrych przedsięwzięć realizowanych w Polsce i za granicą oraz wyrazem uznania i podziękowania dla twórców zaangażowanych w proces popularyzacji historii Polski

powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas gali. Podkreślił także, że konkurs jest wyjątkowy ze względu na szeroki przekrój zgłaszanych propozycji, kompetentne grono jurorów oraz głosowanie internautów, którzy decydują, kto zwycięży.

Tegorocznym zwycięzcą w kategorii WYSTAWA została ekspozycja „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz”, zrealizowana przez Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i otwarcia berlińskiego oddziału Instytutu. Na ekspozycji w Berlinie można było oglądać nie tylko raporty Pileckiego, ale także tak wyjątkowe obiekty, jak maszyna szyfrująca Enigma czy fragmenty zniszczonego przez Niemców Teatru Wielkiego w Warszawie.

W kategorii EDUKACJA I MULTIMEDIA nagrodzona została strona internetowa Powstańcy Śląscy, przygotowana przez Archiwum Państwowe w Opolu oraz Archiwum Państwowe w Katowicach. Celem opartej na oryginalnych materiałach archiwalnych strony jest upowszechnianie wiedzy o wspólnej przeszłości Polaków, a także przybliżenie informacji znajdujących się w archiwach, ale dzięki nowym technologiom powszechnie dostępnych.

Zwycięstwo w kategorii WYDARZENIE przypadło w udziale zorganizowanym przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach „Obchodom 100-lecia I Powstania Śląskiego”. W programie tego wydarzenia znalazły się m.in. koncert „O mój Śląsku!”, rekonstrukcja bitwy o Golgotę Godowską i multimedialny spektakl muzyczny i wystawa „Śląsk − droga do Niepodległej”. W ramach rocznicowych obchodów ukazała się także płyta „Krew i gniew” z powstańczymi pieśniami w nowoczesnych aranżacjach.

W finale konkursu znalazły się także:

Kategoria WYSTAWA

  • „Dzieje złotego” (Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego im. Sławomira S. Skrzypka)
  • „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza” (Muzeum Archeologiczne w Krakowie)
  • „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP)
  • „SAPIENTIA AEDIFICAVIT SIBI DOMUM Mądrość zbudowała sobie dom… Państwo krzyżackie w Prusach” (Muzeum Zamkowe w Malborku)

Kategoria EDUKACJA I MULTIMEDIA

  • Box „100 na 100” (Polskie Wydawnictwo Muzyczne)
  • Edukacyjna aplikacja mobilna „Być Polakiem w Breslau” (Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”)
  • „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” (Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu)
  • „Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie w cyfrowym świecie kultury”. Nowa platforma cyfrowa zbiory.mnk.pl (Muzeum Narodowe w Krakowie)

Kategoria WYDARZENIE

  • Otwarcie 22 listopada 2019 r. historycznego gmachu Teatru Miejskiego im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie po odbudowie z wojennych ruin i utworzenie w nim nowoczesnej instytucji kultury (Gmina Miejska Głogów)
  • Otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich wraz z wydarzeniami towarzyszącymi (Muzeum Narodowe w Krakowie)
  • „Rok Wazowski 2019” w Zamku Królewski w Warszawie – Muzeum (Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum)
  • „Zawołani po Imieniu” – edycja 2019 (Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego)

ŹródłoMKiDN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...