czwartek, 9 stycznia, 2025

Wykład „Elektryczność wokół nas”

Gdzie: Stacja Muzeum (Sala Lustrzana), ul. Towarowa 3, 00-811 Warszawa

Kiedy: 11 stycznia 2025 r., godz. 14:00. WSTĘP WOLNY

Stacja Muzeum zaprasza na pierwszy w tym roku wykład w ramach projektu „Materia i energia, czyli fizyka na kolei”, który organizuje wspólnie z Oddziałem Warszawskim Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Wykład poprowadzi wybitny fizyk, prof. dr hab. Andrzej Wysmołek z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Już starożytni Grecy fascynowali się elektrycznością, bali się piorunów i nadawali im magiczną moc. Dziś, korzystając z praw fizyki, możemy wyjaśnić, że piorun, to jedno ze zjawisk elektrycznych, zachodzących w przyrodzie. Nasze zajęcia zaczniemy od zbadania, na czym polega elektryzowanie ciał. Przekonamy się, że rzeczywiście istnieją dwa rodzaje ładunków: dodatnie i ujemne. Elektryzując ciała, czy to przez tarcie, czy przez indukcję nie wytwarzamy dodatkowych ładunków, ale jedynie je przemieszczamy. Procesami tymi rządzi zasada zachowania ładunku. Jeśli ładunki poruszają się, powstaje prąd elektryczny. Okazuje się, że prąd elektryczny może płynąć nie tylko w metalach, ale również w gazach, czego przykładem jest świetlówka, czy też zorza polarna. W pewnych warunkach prąd elektryczny może płynąć nawet w szkle, które zwykle bardzo słabym przewodnikiem (jest izolatorem). Jakie mogą być skutki z przepływu prądu elektrycznego? Czy mogą one być groźne dla człowieka? Jak zjawiska elektryczne wykorzystuje w życiu codziennym człowiek? Jak działają silniki elektryczne, wykorzystywane na kolei i w samochodach elektrycznych? Omawiane na zajęciach zagadnienia zilustrujemy pokazami, wykonywanymi wspólnie z uczestnikami zajęć.

Wykład jest dostosowany zarówno dla dzieci, jak też osób dorosłych.

Prof. dr hab. Andrzej Wysmołek jest pracownikiem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Odbył wiele staży naukowych w zagranicznych ośrodkach naukowych, między innymi w Instytucie Maxa Plancka w Stuttgarcie oraz w High Magnetic Field Laboratory w Grenoble. Był stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Fundacji Alexandra von Humboldt’a. Zajmuje się głównie badaniami optycznymi półprzewodników oraz nanostruktur półprzewodnikowych, w szczególności układami hybrydowymi grafenu z dichalkogenkami metali przejściowych oraz heksagonalnym azotkiem boru. Takie struktury warstwowe, przypominające klocki Lego w nanoskali, mogą dostarczyć zupełnie nowych rozwiązań w nanotechnologii. Jest współautorem prawie 200 artykułów naukowych (cytowanych prawie 3000 razy) i laureatem wielu nagród naukowych Rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Przez dwie kadencje pełnił funkcję prodziekana ds. studenckich Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Angażuje w wspieranie projektów studenckich w ramach przestrzeni projektowej Makerspace@UW. Aktualnie pełni też funkcję przewodniczącego Komitetu Głównego Olimpiady Fizycznej. Za osiągnięcia dydaktyczne w roku 2021 otrzymał Nagrodę Dydaktyczną Rektora Uniwersytetu Warszawskiego.

STACJA MUZEUM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...