poniedziałek, 9 grudnia, 2024

Wystartował konkurs na projekt wystawy w Pawilonie Polskim na Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji!

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki ogłaszają konkurs na projekt wystawy do realizacji w Pawilonie Polskim, prezentowanej w ramach 19. Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji w 2025 roku, której kuratorem generalnym jest Carlo Ratti.
Konkurs skierowany jest do kuratorów lub zespołów kuratorskich zainteresowanych wzięciem udziału w konkursie. Kurator projektu, a w przypadku zespołu kuratorskiego, przynajmniej jedna osoba musi posiadać wykształcenie wyższe i dobrą znajomość zagadnień współczesnej architektury, mieć doświadczenie kuratorskie w organizowaniu wystaw oraz znać język angielski w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację.
Konkurs jest otwarty i składa się z dwóch etapów. Do pierwszego etapu konkursu należy złożyć koncepcję wystawy wraz z określonym autorskim tematem przewodnim, ogólną wizualizację wystawy oraz przewidywany kosztorys wystawy.
Procedura zakłada utajnienie imienia i nazwiska kuratora (lub zespołu kuratorskiego) w ramach obu (I i II) etapów Konkursu. W dokumentacji konkursowej można natomiast podawać nazwisko artystów/architektów, których prace przeznaczone są do prezentacji w ramach wystawy.
Do propozycji projektowych składanych w każdym z etapów należy dołączyć zamkniętą kopertę oznaczoną godłem (dla każdego z etapów oddzielna koperta), zawierającą:
— powtórzenie godła – składane w obu etapach;
— imię i nazwisko kuratora/imiona i nazwiska kuratorów – składane w obu etapach;
— adres, adres email i numer telefonu kuratora/kuratorów – składane w obu etapach;
—CV kuratora/kuratorów, w którym będą zawarte informacje dotyczące: wykształcenia, doświadczenia w realizacji projektów wystawienniczych i poziomu znajomości języka angielskiego – składane jedynie w etapie II;
— wypełnione i podpisane „Oświadczenie kuratora” (załącznik nr 2 do Regulaminu) – oświadczenie wypełnia każdy kurator – składane w obu etapach;
— wypełnione i podpisane „Oświadczenie artysty” (załącznik nr 3 do Regulaminu) – składane jedynie w etapie II.

Pawilon Polski w Wenecji, fot. Bartosz Górka, archiwum Zachęty

Ogólne koncepcje wystaw wszystkich dopuszczonych do oceny merytorycznej projektów, składanych w etapie pierwszym, zostaną upublicznione po ogłoszeniu wyników konkursu. Udostępnienie ogólnych wizualizacji wystaw złożonych w pierwszym etapie może nastąpić tylko za pisemną zgodą zespołów, a wstępnie planowany kosztorys nie jest upubliczniany.
Termin składania projektów do etapu pierwszego upływa z dniem 20 września 2024 r. Decyduje data wpływu do kancelarii organizatora na adres Zachęty z dopiskiem „Biennale Architektury 2025”.
Publikacja wyników I etapu jest planowana na 24.09.2024 r.
Na stronie labiennale.art.pl zostaną ogłoszone godła zespołów zakwalifikowanych do II etapu. Autorzy projektów powinni dostarczyć dokumentację do II etapu do dnia 21.10.2024 r. Organizator ze względu na utajnienie imion i nazwisk autorów nie będzie wzywał do złożenia dokumentów.
Pełne warunki i zasady uczestnictwa w konkursie zawarte są w regulaminie konkursu, do pobrania na stronie Pawilonu Polskiego: Pawilon Polski w Wenecji (labiennale.art.pl)

Dodatkowe informacje o konkursie: Michał Kubiak m.kubiak@zacheta.art.pl, Anna Kowalska a.kowalska@zacheta.art.pl

Więcej o Biennale Architektury 2025: https://www.labiennale.org/en/architecture/2025

    Justyna Wydra

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Pod naszym patronatem

    Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

    Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

    EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

    EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

    Dwie dusze twórcy ludowego

    Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

    Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

    W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

    Wystawa czasowa „Kolekcjonerka. Teresa...

    Wystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy...