sobota, 4 maja, 2024

Wystawa Andrzeja Wróblewskiego na Placu Św. Marka

„Znalezienie się w tym właśnie miejscu, z taką wystawą i polską sztuką, jest niezwykle ważnym momentem. To jest wielka odpowiedzialność, bo wszyscy wiedzą, jakim ciężarem jest obarczony ten obszar w sztuce, który dotyczy Andrzeja Wróblewskiego – mówiła Ania Muszyńska kuratorka wystawy zorganizowanej przez fundację Rodziny Staraków podczas ceremonii otwarcia w obecności polskich i zagranicznych dziennikarzy w Wenecji – Wiemy, co to za postać i chcemy, by dowiedział się o niej również świat. Wiem, że potrzeba jeszcze wiele pracy, aby rzeczywiście stanął na poziomie, który jest należny jego sztuce, tym wypowiedziom. Ale wiem, że gdziekolwiek się pojawiał, za każdym razem ten odbiór był niezwykle czytelny, robił ogromne wrażenie”.

Od 2017 roku Fundacja Rodziny Staraków regularnie organizuje wystawy polskiej sztuki w ramach La Biennale di Venezia. Wystawa Andrzeja Wróblewskiego będzie czwartą wystawą polskiej sztuki zorganizowaną staraniem Fundacji Rodziny Staraków w Wenecji i trzecią, po indywidualnych wystawach Ryszarda Winiarskiego w 2017 roku i Ewy Kuryluk w 2022, która otrzymała tytuł oficjalnego wydarzenia towarzyszącego Biennale Arte. Wystawa będzie prezentowana w okresie od 20 kwie-tnia do 24 listopada 2024 roku w historycznych i niezwykle prestiżowych przestrzeniach wystawienniczych Procuratie Vecchie na Placu Świętego Marka, w samym sercu Wenecji.

Jak podkreśla Elżbieta Dzikowska, prezes Fundacji Rodziny Staraków: „Mamy nadzieję, że wystawa Andrzeja Wróblewskiego prezentowana w samym sercu Wenecji, na Placu Świętego Marka, odwiedzanym co roku przez blisko 30 milionów osób, otworzy nowe ścieżki dotarcia do tej niezwykłej twórczości. Geniusz artysty zasługuje na stałe miejsce w kanonie światowej sztuki drugiej połowy XX wieku, na nowe interpretacje i konfrontacje z największymi nazwiskami tamtego okresu.

Będzie to druga prezentacja dzieł Andrzeja Wróblewskiego w Wenecji. Pierwszą była wystawa zbiorowa „Mostra di Pittura Polacca Contemporanea” w 1959 roku, w Sala Napoleonica (obecnie część Museo Correr), na Placu Świętego Marka, przygotowana wspólnie przez Ryszarda Stanisławskiego (1921-2000), wybitnego polskiego historyka sztuki i kuratora oraz Guido Perocco (1916-1997), krytyka i historyka sztuki związanego z Wenecją.

Wystawa nie byłaby możliwa bez unikatowego wyboru dzieł, na który składają się głównie prace olejne i gwasze z prywatnej kolekcji Anny i Jerzego Staraków. To najliczniejsza obecnie kolekcja dzieł artysty w Polsce. Budowany świadomie i przy osobistym zaangażowaniu zbiór zachwyca przenikliwością i wizjonerstwem młodego malarza. Wystawę uzupełnią dzieła z innych prywatnych kolekcji oraz kolekcji Muzeów Narodowych w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie.
Anna i Jerzy Starakowie są właścicielami jednej z najważniejszych kolekcji polskiej sztuki współczesnej w kraju. Od ponad 15 lat jako mecenasi aktywnie wspierają instytucje kulturalne oraz znaczące wydarzenia. Od ponad 10 lat w ramach działań Spectra Art Space Fundacji Rodziny Staraków patronują programowi wystaw w warszawskiej siedzibie fundacji, przy ul. Bobrowieckiej 6.

Andrzej Wróblewski (1927-1957) In the First Person to monograficzna wystawa, urodzonego w 1927 roku i przedwcześnie zmarłego w wieku niespełna 30 lat, Andrzeja Wróblewskiego – jednego z najważniejszych polskich malarzy II połowy XX wieku. Jego osobistym doświadczeniem były wojenne ekstrema, śmierć bliskich osób, brutalność, eksterminacja wykluczonych, a także powojenna pożoga, przesiedlenia, wyobcowanie i poczucie straty. Wróblewski, uparcie wędrujący na granicy życia i sztuki, zdecydowanie wymyka się prostym definicjom i kategoriom. Jego dzieło historycznie skończone, pozostaje wciąż aktualne, a wielu młodych artystów i artystek kolejnych pokoleń stało się jego spadkobiercami. Nie widzą w nim wyłącznie klasyka, lecz rzeczywistego i symbolicznego patrona, pełnego buntu, odwagi i emocji dwudziestokilkuletniego rówieśnika. Wróblewski stał się wyzwaniem, dając przykład nie tylko jako artysta, ale jako człowiek. Reprezentował nowoczesne malarstwo spod znaku „realizmu istotnego”, którego nowa formuła mogła z powodzeniem udźwignąć abstrakcyjne i niejednoznaczne treści, a forma nie lekceważyła dokonań awangardy. Z upodobaniem pracował w rygorze figuracji, nadając postaci i każdemu przedmiotowi siłę i istotne znaczenie. Pozostawił odważny, rewolucyjny i śmiały dorobek, w tym monumentalne dla polskiej sztuki współczesnej serie „Rozstrzelań”, „Szoferów” „Kolejek”, „Ukrzesłowionych”, „Nagrobków”. Razem zbudowały one pomnikowy obraz pochłoniętego postkatastroficznymi i dystopijnymi wizjami artysty. Apologety błękitnych umarłych, do których niebawem sam miał dołączyć, pełnego wątpliwości, poszukiwań, klęsk i odrodzeń.

Andrzej Wajda (1926-2016), wybitny polski reżyser i przyjaciel artysty, uważał Wróblewskiego za najwybitniejszego artystę ich pokolenia, geniusza, któremu oddawał wielokrotnie hołd we własnych filmach. Wystawa „In the First Person” jest opowieścią o sztuce w czasach niewoli, smyczy i pęta nakazów. Dialogiem ze współczesnymi o cenie i konsekwencjach dokonywanych wyborów. Wykładem o sztuce zawieszonej pomiędzy abstrakcją a figuracją. Historią outsidera i banity, dążącego do nieskrępowanej wolności twórczej. Pośmiertnym wezwaniem młodego artysty do odwagi, bezkompromisowości i odpowiedzialności względem społeczeństwa.

Wystawa objęta honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Andrzej Wróblewski (1927-1957) In the First Person
Collateral Event of the 60th International Art Exhibition – La Biennale di Venezia
Wydarzenie towarzyszące 60. Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di Venezia
Miejsce: Procuratie Vecchie, plac św. Marka | San Marco 139 – 153/A | 30124 Wenecja
Wystawa otwarta od 20 kwietnia do 24 listopada 2024, w godz.11:00-19:00
W poniedziałki wystawa jest zamknięta.
Wstęp wolny. 

Fundatorzy: Anna i Jerzy Starakowie
Organizator: Fundacja Rodziny Staraków
Elżbieta Dzikowska – prezes Fundacji Rodziny Staraków
Kuratorka: Ania Muszyńska
Zespół: Magdalena Marczak-Cerońska, Kama Kieremkampt 

Press contact: info@starakfoundation.org
Press kit | download: Info_press, Artist’s biogram, selected images:
www.starakfoundation.org/en/spectra/downloads

Prawa autorskie do twórczości Andrzeja Wróblewskiego:
 © Fundacja Andrzeja Wróblewskiego/ www.andrzejwroblewski.pl

Więcej informacji: www.starakfoundation.org 
fb: Fundacja Rodziny Staraków / Spectra Art Space 
IG
starakfamilyfoundation

Fundacja Rodziny Staraków jest organizacją non-profit z siedzibą w Warszawie. Głównym jej celem jest wspieranie i promowanie młodych, utalentowanych ludzi, zapewnienie im optymalnych warunków do rozwoju oraz pomoc w realizacji ich życiowych marzeń i pomysłów. W 2012 roku Fundacja Rodziny Staraków powołała do życia Spectra Art Space, profesjonalnie zarządzaną instytucję kultury, której powierzono realizację celów Fundacji w zakresie mecenatu sztuki, a także realizację misji wspierania młodych polskich artystów. To właśnie z myślą o nich powstał projekt SOON_ – dynamiczna platforma otwarta na eksperymenty i prezentacje odważnych wypowiedzi w sztukach wizualnych (od 2013 roku w projekcie wzięło udział ponad 70 artystów). W 2021 roku Fundacja zainicjowała _NOW – interdyscyplinarny projekt online dedykowany artystom różnych mediów i oferujący wsparcie w odpowiedzi na zagrożenia i ryzyka związane z pandemią. W 2019 roku Fundacja Rodziny Staraków stworzyła Spectra Edu, aby wspierać uczniów i nauczycieli publicznych liceów plastycznych w realizacji ich autorskich projektów edukacyjnych i artystycznych.

BCMFD media communications

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...