Wystawa Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Wiedza o przeszłości, jak i osiągnięcia konserwacji-restauracji dzieł sztuki dają bogaty obraz naszej kultury i cywilizacji. Od wielu dekad kolekcja wilanowska jest znakomitym odzwierciedleniem osiągnięć opieki i konserwacji prowadzonej w Muzeum we współpracy z Wydziałem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie.
Znaczenie opieki nad dziedzictwem jako pierwszy ukazał Stanisław Kostka Potocki (1755-1821), polityk, reformator edukacji. kolekcjoner i archeolog. Co ważne, idee przeistoczył w czyn, gdy w 1805 roku w Pałacu w Wilanowie udostępnił publiczności swą cenną kolekcję pamiętając, że etyka opieki nad zbiorami przewiduje ich upowszechnianie. Pisał:
„(…) w rozmaitych Sztuk zbiorach, które od młodości mojej przedsięwziołem, posiadałem i do dziś dnia posiadam jakiś pomnik w każdym rodzaju znakomitych Sztuk Mistrzów; mianowicie zaś Zbiór Obrazów i Rysunków, które przez tyle lat z niemałym dobierałem nakładem, mogę sobie pochlebić, że mam pod oczyma nie urojone, jak to często bywa, lecz rzetelne Sztuk wzory, które tym starowniej wybrałem, że [w] Kraju tak ogołoconym jak jest nasz z Miłośników i Znawców Sztuki nie poświęciłem je próżności, lecz własnej nauce i zabawie”.
Wilanowska tradycja ma ogromne znaczenie dla nauki o dziedzictwie, która dziś łączy wiele dyscyplin: historię sztuki, teorię i praktykę konserwacji, materiałoznawstwo, antropologię, filozofię, prawo, literaturę, politykę, socjologię, psychologię i nauki przyrodnicze. Wszystkie te składowe istnieją w szerokim spektrum szlachetnej aktywności człowieka podejmowanej dla zachowania jego tożsamości dum mundus durat – póki świat istnieje.
Wystawę i towarzyszący jej bogaty program wydarzeń przygotowano dla profesjonalistów i amatorów, z myślą o popularyzacji nowoczesnego i holistycznego podejścia do obszarów związanych z zachowaniem dziedzictwa kulturowego. Osiągnięcia kadry Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prezentujemy w kilku odsłonach:
- ekspozycja posterów w dawnej Sali Karmazynowej obejmuje pokaz odkryć technologicznych oraz innowacyjnych i multidyscyplinarnych projektów konserwatorskich wraz z artefaktami;
- ścieżka konserwatorska wiedzie do miejsc, w których zrealizowano projekty konserwacji i restauracji wnętrz Pałacu Wilanowskiego (m.in. Pokoi Chińskich i Myśliwskich, Biblioteki Króla) oraz dzieł sztuki;
- warsztaty konserwatorskie (w Wil.Lab) umożliwią uczestnikom odkrywanie tajemnic warsztatu kopisty oraz historycznych technik fotograficznych, pozwolą też uzyskać porady dotyczące opieki nad kolekcjami prywatnymi;
- praktyki studenckie (w przestrzeni Muzeum) umożliwią obserwację pracy adeptów sztuki podczas kopiowania malowideł ściennych oraz badania warstw stratygraficznych (historycznych) ścian w dawnej Sali Karmazynowej.
Kiedy: 10 maja–14 lipca 2024
Gdzie: Galeria Obrazów „Muzeum” zwana, dawna Sala Karmazynowa Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie