poniedziałek, 27 maja, 2024

HISTORIA ZMIAN – Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2003–2023

Czy pamiętają Państwo jak Pałac Króla Jana III w Wilanowie wyglądał 20 lat temu? Jakiego koloru była elewacja zabytkowego obiektu? Dziś widzimy ją w żywej, bliskiej barokowym wzorcom szacie barwnej, w której dominuje żółcień fasad i turkus dachów. Dwie dekady temu kolorystyka była stonowana, neutralna, dlatego zmiana była zaskakująca i szeroko dyskutowana. Remont elewacji zapoczątkował przeobrażenia Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, które mogliśmy obserwować w ostatnich dwudziestu latach.

fot. Marcin Wielgo

Wystawa „Historia zmian” ukazuje kolejne etapy działań, które służyły odtworzeniu pierwotnego wyglądu jedynej w Polsce zachowanej letniej rezydencji królewskiej o charakterze barokowym, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pałacu oraz jego otoczeniu. Zaplanowane z rozmachem i pomyślnie zrealizowane projekty badawcze oraz konserwatorsko-restauratorskie objęły między innymi: Pokoje Chińskie i Myśliwskie, Gabinet Holenderski, Pokój al Fresco, Antygabinet Królowej, Sypialnie Króla i Królowej, Gabinet Zwierciadlany. W początku XXI wieku część z tych pomieszczeń była niedostępna dla publiczności. Po latach konsekwentnie realizowanych prac konserwatorsko-restauratorskich komnaty te lśnią dawnym blaskiem, a eksponowane w nich dzieła sztuki przypominają o pasjach i zasługach dawnych mieszkańców historycznej rezydencji królewskiej. Wystawa na piętrze pałacu prezentuje syntezę prac i dokonań licznych zespołów pracowników, którzy byli zaangażowani w projekty realizowane na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie w latach 2003-2023. Na tym nie koniec. Te prace wciąż trwają, jest jeszcze mnóstwo do zrobienia.

Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie: „Świat to ciągłe zmiany i związane z nimi wyzwania, które nie omijają również muzeum wilanowskiego. Wiele udało nam się już dokonać, ale zdajemy sobie sprawę, że jeszcze wiele pracy ciągle przed nami. Mamy nadzieję, że wystawa przybliży Państwu ostatnie 20 lat wspólnego wysiłku, którego podstawowym celem było odtworzenie, przywrócenie i zachowanie pierwotnego piękna królewskiego zespołu pałacowo-ogrodowego w Wilanowie.”

Działania, które miały miejsce w ostatnich dwóch dekadach, były możliwe dzięki wsparciu unijnych funduszy. Wystawa „Historia zmian” znajduje się w Galerii Wystaw Czasowych na I piętrze Pałacu i potrwa do 16 czerwca 2024 roku. Zapraszamy!

Monika Tyc, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...