Podczas gali, która odbyła się 4 października br. na dziedzińcu Muzeum Narodowego – Muzeum Tradycji Regionalnych w Szczecinie, wręczono nagrody laureatom jedenastej edycji konkursu „Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2020”.
W kategorii działalność wystawiennicza nagrodzona została wystawa Piękność twą widzę. Od Ciurlionio do Kairiükštisa — sztuka litewska pierwszej połowy XX wieku, której autorem jest Dariusz Kacprzak z Muzeum Narodowego w Szczecinie. Jurorzy docenili zarówno wartość merytoryczną i wizualną wystawy, jak i towarzyszący jej katalog.
Wyróżnienie w tej kategorii przyznano wystawie Losy (nie)równoległe. W 80. rocznicę lutowych deportacji Žydów z niemieckiego Stargardu i Polaków z Kresów Wschodnich, autorstwa Jolanty Aniszewskiej z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Wystawę doceniono za „poruszające zestawienie podobnych losów różnych grup narodowościowych i odwagę wyjścia z tym tematem w przestrzeń publiczną”.
Zwycięzcą w kategorii działalność edukacyjno-popularyzatorska został Jacek Ogrodniczak i jego książka Junak. Smyk. Szczecińskie motolegendy. Nagroda została przyznana m.in. za „uczłowieczenie historii przedmiotu, skrupulatność badawczą i potoczystość opowieści”.
Wyróżnienie otrzymał Marcin Burdziej z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, autor dzieła Dziennik pisany z krypty. Doceniono go za „oryginalną formę prezentacji i popularyzacji badań archeologicznych”.
Organizatorem konkursu „Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2020” jest Zachodniopomorski Oddział Stowarzyszenia Muzealników Polskich oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Biorą w nich udział najlepsze przedsięwzięcia z zakresu działalności wystawienniczej, wydawniczej, naukowej i edukacyjnej muzeów oraz mecenatu muzealnictwa.
Wysokość przyznanych nagród to łącznie 6 tys. zł, po 3 tys. zł dla każdej kategorii.