niedziela, 7 sierpnia, 2022

Zadania i satysfakcje muzealnika wobec zbioru przedmiotów zabytkowych

Książka dr Bożeny Steinborn pt. „Zadania i satysfakcje muzealnika wobec zbioru przedmiotów zabytkowych. Wykłady na Podyplomowym Studium Muzealniczym przy Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1995–2014” to zapis wykładów wygłaszanych przez autorkę w latach 1995–2014.

Publikacja prezentuje zagadnienia dotyczące metodyki pracy muzealnej w czterech głównych obszarach: gromadzenia, dokumentacji i opracowywania, udostępniania oraz doskonalenia udostępniania zbiorów. Ukazała się w serii Biblioteka Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Jest dostępna nieodpłatnie w wersji papierowej oraz w wersji elektronicznej na stronie NIMOZ.

Bożena Steinborn jest historykiem sztuki i muzealniczką. Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim. Przez 30 lat pracowała w Muzeum Narodowym (d. Śląskim) we Wrocławiu, a później w Zamku Królewskim w Warszawie i warszawskim Muzeum Narodowym. Po przejściu na emeryturę prowadziła wykłady z zakresu muzealnictwa: w latach 1990-1997 w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, a w latach 1995-2014 w Podyplomowym Studium Muzealnictwa UW. W latach 1989-1995 uczestniczyła w pracach zespołu Ministerstwa Kultury przygotowującego ustawę o muzeach. Została odznaczona m.in. Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Złotą Odznaką za Opiekę nad Zabytkami oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora